برای از بین بردن رسوب آهکی درون کتری و سماور می توانید:
1- کتری را داغ کنید و ناگهان مقداری آب یخ درون آن بریزید البته توجه داشته باشید که برای این منظور نباید کتری بسیار داغ شود که موجب ریختن لحیم آن می گردد.
2- می توانید مقداری سرکه درون کتری ریخته و مدت 10 دقیقه بجوشانید و سپس آن را شسته و خشک کنید.
3- گوش ماهی یا فلس صدف را در کتری انداخته تا آهک موجود در آب را جذب کند. قلوه سنگ نیز مفید است
4- در ظرف مورد نظر مقداری ( بستگی دارد به نوع ظرف) 2 یا 3 سیب زمینی رنده کنید و مدت نیم ساعت با آب درون آن،بجوشانید و بعد یک تکه زاج سفید کوبیده، به آن اضافه کنید و نیم ساعت دیگر بجوشانید مشکل رفع خواهد شد.
5-می توانید برای جرم گیری آن مقداری جوش شیرین ( آب همراه جوش شیرین) را درون ظرف بگذارید و روی شعله بگذارید و بعد اگر هنوز به طور کامل پاک نشده همین کار را تکرار کنید ثمربخش خواهد بود.
6- برای این منظور مقداری آب درون کتری بریزید آن را در مدت نصف روز در جایخی یخچال قرار دهید. پس از گذشت مدت مذکور آن را درآورده پس از خارج شدن یخ از آن کتری رسوب زدایی می شود ( به شرطی که مقدار رسوبات زیاد حجیم نباشد).

/ 1 نظر / 3 بازدید
مجید

اصلا چه نیازی به رسوب زدایی از کتری و سماور هست؟اگه جرم داخل کتری نبنده میدونید که تو کلیه ها رسوب میکنه وقتی جرم گیری میکنیم یه فرایند زمانی طول میکشه که جرم دوباره تو کتری تشکیل شه تو این مدت ممکنه بازهم رسوبات به کلیه رخنه کنه . فقط به نظرم به یه دردی میخوره اینکار اونم باز شدن مجرای کتری و سماوره اگرهم همون قسمت جرم گیری شه به نظر کافی باید باشه .حالا اگه اشتباه میگم بهم بگید تا بدونم اشتباهم چیه . فقط با شکلک نشون ندید چون اصلا سردر نمیارم اگه وقت ندارید جواب بدید جواب ندید بهتره تا گذاشتن شکلک .ممنون