شما گازتان را با چی پاک می‌کنید؟ گاز پاک‌کن؟ وقتی سینک ظر‌ف‌شویی‌تان رنگ می‌گیرد، چه‌کار می‌کنید؟ از سفید‌کننده‌ها استفاده می‌کنید؟ برای پاک‌ کردن چربی‌های میز ناهارخوری چه‌طور؟ می‌روید سراغ شیشه پاک‌کن؟ واقعیت این است که برای پاکیزه نگه داشتن خانه، بیشترمان به مواد شیمیایی متوسل می‌شویم؛ موادی که گاهی نه تنها محیط زندگی ما را آلوده می‌کنند، بلکه سبب بروز آلرژی به ویژه در کودکان ما نیز می‌شوند...

تقریبا در هر خانه‌ای یک شیشه پاک‌کن یا گاز‌ پاک‌کن وجود دارد. همه خانم‌ها از تمیزی پس از استفاده از این مواد رضایت دارند اما آیا می‌دانید تنفس این مواد گرچه اغلب اسانس خوش‌بویی به آنها افزوده شده، می‌تواند تا چه حد به بدن صدمه برساند؟ طی چند سال اخیر محققان با توجه به آثار و صدمات این نوع مواد شیمیایی بر انسان، حیوانات و محیط، برای یافتن مواد شوینده سالم‌تر بررسی‌هایی انجام داده‌اند. ماده‌ای شوینده که نه تنها موثرتر از روش‌های سنتی باشد بلکه آسیب کمتری به انسان و محیط برساند و درعین حال در صرف زمان و هزینه نیز صرفه‌جویی شود.

● میکروفیبر چیست؟

شاید شما هم در مراکز خرید، دستمال‌ها و اسنفج‌های جادویی را دیده باشید. این دستمال‌ها که با انواع و اقسام‌ مارک‌ها به فروش می‌رسند، از الیاف خاصی با ضخامت ۱/۰ میکرون به نام میکروفیبر تشکیل شده‌اند که با قرار گرفتن روی هر سطح، مواد زاید و گرد و غبار را به خود می‌گیرند. این فیبرها به قدری نازک‌اند (۱۰۰ برابر نازک‌تر از یک تار مو) که تمامی باکتری‌ها و قارچ‌ها را درون خود جمع می‌کنند و با خاصیت الکتریسته ساکن خود در حالت خشک گرد و غبار را درون خود می‌کشند. میکروفیبر به سطوح صدمه نمی‌رساند. دستمال‌ها و اسفنج‌های تشکیل‌ شده از این بافت ترکیبی از ۸۰ درصد پلی‌استر و ۲۰ درصد پلی‌آمید یا نایلون دارند و می‌توانند تا ۷ برابر وزن خود گرد و غبار، دوده و آب را در خود نگه دارند. فضاهای بازی که میان هر تار میکروفیبر وجود دارد، باعث جذب بالای آب و ذرات گرد و غبار، حذف رشد باکتری در دستمال و سریع خشک شدن آن می‌شود، در حالی که در دستمال‌های معمولی چون این فضای خالی وجود ندارد، پارچه، کثیفی و غبار کمتری را در خود می‌گیرد.

● تمیزکننده‌های همه‌کاره

در تبلیغات دستمال‌های جادویی حتما دیده‌اید که می‌گویند از این دستمال‌ها می‌توانید برای پاک کردن پنجره، آینه، مبل‌ها، سرامیک، اجاق گاز، کامپیوتر، سینک و... استفاده ‌کنید. جالب است که این دستمال‌ها قابل استفاده برای تمامی مواردند و تقریبا تمامی سطوح صاف را می‌توانند پاک کنند. برای پاک کردن گرد و غبار باید آنها را خشک استفاده کنید و برای برداشتن لک‌ها و چربی‌ها کافی است تنها آن را با آب سرد یا ولرم مرطوب کنید تا ببینید چگونه بدون مواد شیمیایی شیشه و سرامیک برق می‌افتد و تمامی چربی‌ها از سطح گاز پاک می‌شود. اما چگونه چنین چیزی ممکن است؟ جالب است بدانید میکروفیبرها از ۲ نوع پلیمر ساخته شده‌اند.

پلی‌استری به نام لیوفیلیک که مستقیما تمایل به جذب روغن و دوده دارد و پلی‌آمید هیدروفیلیک که تمایل به جذب آب دارد. به عبارت دیگر هر رشته میکروفیبر از تارهای گویی شکل پلی‌استر و هسته نایلونی پلیمر تشکیل شده است و مجموعه‌ای متشکل از میلیون‌ها قلاب و حلقه ریز را به وجود می‌آورد که لبه‌های تیز آن گرد و غبار را به خود گرفته و خاصیت موئینگی بین هر تار و هسته نایلونی سبب می‌شود هم‌زمان با تمیز کردن، سطوح مورد نظر جلادار شود. به همین دلیل ساختاری است که آب به تنهایی در این نوع دستمال‌ها مثل یک پاک کننده قوی شیمیایی عمل می‌کند و بدون ایجاد لک یا صدمه یا خدشه به سطوح آنها را تمیز کرده و برق می‌اندازد.

● آنها دروغ می‌گویند!

اگر شما هم یکی از این دستمال‌ها و اسنفج‌ها را خریداری کرده‌اید و پس از استفاده به این نتیجه رسیده‌اید که این حرف‌ها تنها تبلیغات تجاری و دروغ‌هایی برای فروش محصولات است، بهتر است بدانید که استفاده نادرست می‌تواند خاصیت این دستمال‌ها را از بین ببرد. مثلا شستن اسنفج، تی و پارچه‌های میکروفیبر با مواد پاک‌کننده و استفاده از آب گرم عمر آنها را کم می‌کند. نرم‌کننده‌های حوله و لباس اثر آنها را از بین می‌برد و شستشوی آنها در بین دیگر پارچه‌ها سبب نابودی بافت نرم آنها می‌شود. برای پاک کردن این دستمال‌ها تنها باید از آب سرد مایل به ولرم استفاده کرد. در ضمن فشردن اسفنج در دست نیز سبب خرابی بافت آن می‌شود. از سوی دیگر باید به کیفیت جنسی که خریداری می‌شود نیز توجه کرد. دستمال‌های میکروفیبر با کیفیت A،۲A و ۳A تولید می‌شوند. نخ‌هایی که کیفیت پایینی دارند، عموما از پلاستیک و پلیمر ساخته شده‌اند. این الیاف در ضخامت لایه‌ای فیبر اثر گذاشته و خاصی موئینگی را کم کرده، به کاهش جذب آلودگی‌ها و باکتری‌ها منجر می‌شود. متاسفانه کیفیت میکروفیبر با چشم قابل تشخیص نیست و تنها زمان استفاده مشخص می‌شود.

● فواید استفاده از میکروفیبرها

▪ احترام به طبیعت و سلامت انسان و حیوانات.

▪ کاهش مصرف مواد شوینده شیمیایی تا ۹۰ درصد در منزل.

▪ کاهش مصرف آب، برق، هزینه و انرژی.

▪ مناسب برای استفاده در اتاق کودکان.

▪ مناسب برای استفاده در منزل افراد مبتلا به آسم و آلرژی.

/ 0 نظر / 3 بازدید