می‌خواهید سرتان را از پنجره بیرون کنید تا کوچه و خیابان را ببینید اما سرتان به توری که از پارسال تابستان برای جلوگیری از ورود پشه و مگس وصل کردید، می‌خورد. توری‌هایی که الان پر از گرد و خاک است. پس ابتدا توری‌ها را بردارید و اگر قابل شستشو است، بشویید و اگر نه می‌توانید توری جدیدی جایگزین قبلی کنید. پنجره‌ها و شیشه‌هایش را تمیز کنید و اگر دلتان از رنگ آنها زده شده، با یک قوطی رنگ کوچک و یک قلم‌‌مو شروع به رنگ کردن آنها کنید. با این کار می‌بینید که چقدر نمای اتاق‌تان عوض می‌شود. لازم نیست پرده اتاق‌تان را عوض کنید. می‌توانید پس از شستن آنها تنها مدل آنها را عوض کنید نواری ساده و رنگی بردارید و به کمر پرده ببندید. پرده حالت پروانه به خود می‌گیرد و حالا شما به جای یک پرده که به سادگی آویزان شده، یک پرده زیباتر خواهید داشت.اگر فرش‌های خانه‌تان آن‌قدر کثیف هستند که با شامپوی فرش تمیز نمی‌شوند، می‌توانید با یک تلفن از یک شرکت قالی‌شویی بخواهید آنها را برایتان بشویند و در غیر این صورت، با خرید یک جفت دستکش، یک حوله و شامپوی فرش مطمئن باشید که می‌توانید فرش‌ها و موکت‌هایی تمیز داشته باشید. اگر برایتان مقدور است، می‌توانید موکت‌هایی را که حتی با شستن تمیز نمی‌شوند، با چند متر موکت نو عوض کنید. بعد هم یک فرش کوچک زیبا تهیه کنید و وسط آن بیندازید.
مبلمان خانه


فضای اتاق را در نظر بگیرید و مبل‌ها را طوری بچینید که نه تنها مزاحم رفت و آمد شما نشوند بلکه از حداکثر فضای اتاق هم استفاده کرده باشید. اگر روی مبل‌ها را با پارچه‌ای نپوشانده باشید، به‌طور قطع گرد و غبار در لابه‌لای الیاف پارچه مبل نفوذ کرده و رنگ پارچه کمی کدر شده است. بنابراین می‌توانید آنها را به فضای آزاد ببرید و با یک جاروی تمیز گرد وخاک را از مبل خارج کنید. البته یادتان باشد پیش از این کار حتما ماسک بزنید. بعد از این کار هم با یک شامپوی شستشوی مبل یک حوله روی مبل‌ها بکشید تا به‌طور کامل تمیز بشوند. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تغییر ظاهر مبل‌ها هم، عوض کردن پارچه روی آنهاست. اگر از روکش‌های مبل منزل‌تان خسته شدید، می‌توانید پارچه آنها را عوض کنید تا با این کار یک دست مبل جدید به منزل آورده باشید. اگر هم جیب‌تان پرپول است، می‌توانید سری به مغازه مبل فروشی بزنید و یک دست مبل جدید بخرید. حال برای تنوع هم که شده شیوه چیدمان مبل‌ها را عوض کنید. یک رومیزی جدید برای میز مبل‌ها بخرید یا رو میزی قبلی را بعد از تمیز کردن به نحوی دیگر روی آن بیندازید. چند شاخه گل سنبل در گلدان زیبای روی میز نمای زیباتری به خانه شما می‌دهد. امتحان کنید.
میز ناهارخوری و رو‌میزی‌ها


مهم نیست میز‌ ناهارخوری شما چند نفره باشد یا با مبلمان خانه‌تان یک جور و از یک جنس و به قول‌ خودتان «ست» باشد. یک میز ناهارخوری چهارنفره و حتی دو نفره را هم می‌توان بسیار زیبا تزیین کرد و در جایی از منزل قرار داد که جلوه زیبا و متفاوتی به اتاق بدهد. یک رومیزی با طرح زیبا تهیه کنید. با چند دستمال سفره که به دقت تا شده‌اند و درون جادستمالی قرار گرفته‌اند، زیر لیوانی و زیر بشقابی، به میز نمای زیباتری بدهید. با قراردادن چند بشقاب و سوپ‌خوری و قاشق‌هایی که در کنار آنها قرار گرفته‌اند، به استقبال خوردن اولین غذای خوش‌مزه سال جدید بروید. دور هم بودن را فراموش نکنید!
تابلوها و ساعت دیواری
از نصب تابلوهای کوچک روی دیوارهای بزرگ خودداری کنید. تابلوهایی که تصاویر برجسته دارند، اتاق را زیباتر می‌کنند. اگر می‌توانید چند تابلوی تازه تهیه کنید. تابلوهایی که به صورت دوتایی یا سه‌تایی معنای خاصی دارند به دیوارخانه جلوه تازه می‌دهند. در غیر این صورت، می‌توانید جای آنها را بر روی دیوار عوض کنید و یا آنها را به حالت عمودی و افقی تغییر دهید. اگر می‌خواهید دیوارهای اتاق بلندتر جلوه کند از تابلوهای عمودی و اگر می‌خواهید پهن و طولانی‌تر باشد، از تابلوهای افقی استفاده کنید. حتی می‌توانید بالای تابلوها یک چراغ کوچک با نور زیبا نصب کنید، چرا که نورها روی رنگ‌ها تاثیر گذاشته و به تابلوهای نقاشی زیبایی بیشتری می‌‌بخشند.
تخت و رختخواب


در صورتی که جنس ملافه‌ها و روتختی‌ها کهنه شده با خرید چند متر پارچه زیبا آنها را تعویض کنید و اگر هنوز قابل استفاده است، آنها را شسته و دوباره استفاده کنید.
آشپزخانه


بهتر است چیدمان آشپزخانه هم طوری باشد که احساس سردرگمی و گیجی نکنیم. وسایل آشپزخانه را طوری بچینید که آنهایی را که بیشتر احتیاج دارید، در دسترس‌تر باشد و از قراردادن وسایل غیرضروری روی کابینت‌ها خودداری کنید. در صورتی که در آشپزخانه میز ناهارخوری دارید آن را در کنار دیوار و گوشه آشپزخانه قرار دهید تا مزاحم رفت و آمد شما نشود.
حرف آخر


پس از تغییر دکوراسیون منزل و خانه‌تکانی، جایی را برای چیدن سفره هفت‌سین در نظر بگیرید. هفت‌سین سفره را به دقت و زیبایی در کنار هم قرار دهید و با خرید تعدادی گل و گلدان فضای خانه را بهاری کنید. گلدان‌های بهاره زیبایی خاصی دارند و احساس شادابی و نشاط را در شما ایجاد می‌کنند. پس با قراردادن چند گلدان در کنار پنجره خانه، در ورودی و آشپزخانه خانه‌ای زیبا و محیطی فرح‌بخش برای خود و اعضای خانواده ایجاد کنید.

/ 0 نظر / 3 بازدید