) محل قرار گرفتن: نخستین موضوع در نگهداری و بالا بردن عمر مفید یخچال، محل آن است. از قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاه های گرمازا نظیر، اجاق گاز، شوفاژ، نور مستقیم آفتاب بپرهیزید. فضای پشت یخچال و فریزر باید دست کم ۲۰ سانتی متر جهت گردش هوا، با دیوار فاصله داشته باشد. از تراز بودن یخچال و فریزر مطمئن شوید.

۲) انتخاب بهینه، مصرف بهینه: به هنگام خرید یخچال مدل هایی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند. همچنین از وجود برچسب انرژی روی یخچال و فریزر کمتر مطمئن شوید.

۳) جابه جایی یخچال: در صورت حمل ونقل و یا اسباب کشی منزل، دست کم دو تا سه ساعت پس از جابه جایی، یخچال را به برق متصل کنید.

۴) تنظیم ترموستات یخچال: دمای درون فریزر معمولا ۳ تا ۴ درجه زیر صفر و دمای درون یخچال باید ۳ تا ۴ درجه بالای صفر باشد، تنظیم نادرست ترموستات علاوه بر این که سبب فاسد شدن و یخ زدگی مواد غذایی می شود مصرف انرژی را هم افزایش می دهد.

۵) باز و بسته کردن در یخچال: در یخچال و فریزر را هیچ وقت به مدت طولانی باز نگذارید و از باز و بسته کردن زیاد آن به ویژه در تابستان خودداری کنید.

۶) حفظ سرمای یخچال: چنانچه برق قطع شد یا به دلیلی به طور موقت از کار افتاد، از باز و بسته کردن در آن خودداری کنید.

۷) انبار کردن مواد غذایی در یخچال: مقدار زیادی مواد غذایی انباشته روی هم را در یخچال قرار ندهید. زیرا وقت زیادی لازم است که سرما به همه آن نفوذ کند. بنابراین زودتر خراب می شوند. مثلا گاه دیده می شود که مقدار زیادی سبزی را به شکل دسته در یخچال می گذارند و پس از دو روز وقتی بیرون می آورند وسط آن گندیده و در اثر تخمیر، داغ شده است. برای نگهداری سبزی خوردن در یخچال ابتدا پس از پاک کردن و شستن، آن را در پارچه نازک بریزید و درون یخچال بگذارید. برفک ها را به طور منظم آب کنید زیرا به محض افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می رود. همچنین لوله های پشت یخچال یا فریزر را دست کم سالی دو بار گردگیری کنید.

۸) سرمای بد فریزر: اگر برودت در طبقات بالا خوب اما در طبقه های پایین نامطلوب است، گاز فریزر شما تمام شده، علت تخلیه گاز را بررسی کنید.

۹) ریپ زدن فریزر: چنانچه فریزرتان پس از چند بار ریپ زدن روشن شود، ممکن است در اثر کار زیاد، پلاتین های رله کثیف شده باشند، آنها را تمیز یا رله را عوض کنید.

۱۰) روشن شدن چراغ قرمز فریزر: اگر برودت فریزر خوب باشد اما باز چراغ آن روشن شود، سیم های چراغ اتصال پیدا کرده اند.

۱۱) زیاد شدن برفک فریزر: چنانچه لاستیک های دور در، خراب شوند، برفک داخل فریزر زیاد می شود، برای رفع این مشکل لاستیک ها را عوض کنید.

۱۲) راهنمای چراغ های آگاهی دهنده فریزر: فریزرها معمولا سه چراغ سبز، قرمز و زرد دارند. چراغ سبز نشان دهنده برقراری جریان برق ورودی به فریزر است. چراغ قرمز نشان می دهد که به دلیلی مانند خرابی ترموستات، عمل سرما سازی خوب انجام نمی شود از این رو، این چراغ همیشه باید خاموش باشد تا مطمئن باشیم فریزر به خوبی کار می کند. اما برای چراغ زرد کلیدی وجود دارد که معمولا اتصالات را به صورت مستقیم در می آورد تا سرما به حد کافی برسد و چراغ قرمز خاموش شود در این موقع این کلید را به حالت خاموش در می آوریم، چراغ زرد هم خاموش می شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید