هنگام انتخاب دستکش باید برخی از معیارها را در نظر بگیرید. اول اینکه دستکش را کاملا اندازه دست خود انتخاب کنید. انتخاب دستکش گشاد یا تنگ باعث می شود دست شما حین کار احساس ناراحتی کند و حتی خطراتی را برای شما به دنبال داشته باشد. ایمنی، راحتی و مهارت 3 اصلی است که هنگام انتخاب دستکش باید به آنها توجه داشته باشید. دستکش محافظ نمی تواند مانند دستکش جراحی نازک باشد. هنگام خرید دستکش به برچسب ایمنی آن هم توجه کنید. در برخی آگهی های تبلیغاتی گفته می شود که شما می توانید دستکش محافظ را به قیمت بسیار پایین خریداری کنید. فراموش نکنید صحبت فروشنده مبنی بر اینکه یک دستکش ضدحرارت یا ضدپارگی یا ضدنفوذ مایعات است کافی نیست و حتما باید برچسب ایمنی آن را نگاه کنید. یک دستکش مناسب باید پوشش دهی بالایی داشته باشد و جنس آن متناسب با کاری باشد که قرار است انجام دهید.

جنس دستکش ها برحسب نوع ماده ای که با آن سروکار دارید، خشک، مرطوب، چرب یا سمی متفاوت است. برخی دستکش ها نفوذپذیری بالایی دارند و گرچه برای سایش یا برش مناسب اند اما برای کار با مواد شیمیایی مایع مناسب نیستند پس حین انتخاب به فروشنده بگویید که دستکش را برای چه کاری می خواهید. دستکش های چرمی چون از پوست حیوانات تهیه می شوند در برابر حرارت و محصولات شیمیایی مقاوم نیستند. دستکش های کتانی گرچه عرق دست را به خود می گیرند و دست در آنها راحت است اما تنها برای کارهای مکانیکی مناسب اند و برای استفاده از مواد شیمیایی مناسب نیستند. برعکس دستکش های نایلونی به محض شستن خشک می شوند، انعطاف پذیرند و در برابر رطوبت مقاومند. دستکش های ضخیمی که داخل آن از سیم های نازک استفاده شده برای بریدن مناسبند. دستکش های چندلایه هم برای کار با مواد شیمیایی و حلال ها مناسب اند.

چطور از دستکش استفاده کنیم؟

ابتدا دست ها را خوب بشویید و خشک کنید. اگر قرار است با ماده ای شیمیایی کار کنید حتما دو جفت دستکش به دست کنید تا اگر احتمالا یک جفت دستکش سوراخ بود یا به هر دلیل مایع درون آن نفوذ کرد جفت دیگر از پوست دست شما محافظت کند. حتما دستکش بلند دست کنید و لبه های دستکش را به بیرون تا بزنید تا اگر دستتان را بالا آوردید مایع روی ساعد یا بازوی شما نریزد. هنگام درآوردن دستکش ابتدا آن را بر اساس دستوری که روی ماده شیمیایی درج شده، بشویید بعد دستکش را با گرفتن نوک انگشتان از دست خارج کنید. هرگز برای درآوردن دستکش لایه داخلی آن را نگیرید. قبل از استفاده مجدد هم مطمئن شوید که دستکش پارگی، سوراخ یا ساییدگی ندارد.

/ 0 نظر / 2 بازدید