شما هنگام انتخاب پوشش دیوارهای خانه‏تان به چه نکاتی توجه می‏کنید؟ رنگ، طرح، بافت، هماهنگی با دکوراسیون و سایر لوازم خانه؟ واقعیت این است که استفاده از پوشش برای دیوارها تنها برای زیبایی انجام نمی‏شود. با انتخاب پوشش مناسب برای دیوارها می‏توان درزها و ترک‏های دیوار را که جای مناسبی برای رشد میکروب‏ها و باقی ماندن سموم و مخفی شدن حشرات است، از بین برد و می‌شود از اتلاف حرارتی پیشگیری کرد. برخی پوشش‏های دیوار عایق صوت هم هستند و موجب آرامش بیشتر فضا می‎شوند و برخی در برابر حریق مقاوم‌اند. پس بهتر است علاوه بر زیبایی، با در نظر گرفتن این موارد مناسب‏ترین پوشش را برای دیوارهای خانه‏تان انتخاب کنید....

چندی پیش انجمن متخصصان بیماری‌های تنفسی در امریکا اعلام کردند که بیماری‏های ریوی و مشکلات تنفسی شایع‌ترین علل مرگ و میر کودکان زیر یک سال محسوب می‌شوند. نوزادان راه‏های هوایی کوچکی دارند و تعداد تنفس آنها در هر دقیقه در مقایسه با بزرگسالان بیشتر است. این به این معنی است که سموم بیشتری استنشاق می‏کنند و در برابر عوامل زیان‏آور آسیب‏پذیرترند. اگر در خانه کودکی دارید لازم است به از بین بردن آلودگی‏های بیولوژیکی و شیمیایی بیشتر توجه کنید. برای این کار لازم است پوشش مناسبی برای دیوارهای خانه به ویژه دیوارهای اتاق کودک فراهم کنید.


دیوارهای رنگی

خیلی‏ها رنگ را به سایر پوشش‏ها ترجیح می‏دهند اما هنگام استفاده از رنگ باید نکاتی را مورد توجه قرار داد. بیشتر رنگ‌ها حاوی حلال‌هایی هستند که موجب نرمی ‌و روانی رنگ شده و هنگام خشک شدن رنگ تبخیر می‌شود. تماس کوتاه‌مدت با این مواد می‌تواند علایمی‌ مانند تحریک و قرمزی پوست، خستگی و تهوع، سردرد و سرگیجه ایجاد کند. تماس طولانی‌مدت می‌تواند مشکلات بهداشتی بیشتری مانند آسیب سیستم اعصاب مرکزی، کبد و کلیه ایجاد کند. کودکان، زنان باردار، افرادی که مشکلات تنفسی و ریوی دارند و افرادی که به دلیل نوع شغل‌شان بیشتر با این مواد تماس دارند، بیش از دیگران در معرض خطر هستند. هنگام انتخاب و خرید رنگ، بهتر است رنگ‌هایی را که در آب حل می‌شوند، انتخاب کنید. رنگ‏هایی که در آب حل می‌شوند برای پاک کردن به حلال‌های شیمیایی که به پوست و سیستم تنفسی آسیب می‌رسانند، نیاز ندارند. برخی رنگ‌ها حاوی فلزات سنگین و مواد شیمیایی خطرناک هستند. نگهداری از باقی‌مانده رنگ کار آسانی نیست. از همان ابتدا به اندازه‌ای که می‌خواهید، خرید کنید و در صورت لزوم قوطی‌های کوچک رنگ را انتخاب کنید.در مقایسه با رنگ کاغذ دیواری گزینه سالم‏تری است، به ویژه که این روزها کاغذ دیواری‏هایی تولید شده که قابل شستشو هم هستند. اما چسب‏هایی که برای نصب آنها به دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد، حلال‏هایی دارد که حاوی مواد شیمیایی فرار هستند و می‏توانند موجب تحریک پوست و سیستم تنفسی شوند.بهتر است از چسب‌هایی استفاده کنید که حلال‌های ارگانیک فرار کمتری دارند و در لایه زیرین کاغذ دیواری ایجاد رطوبت و نم نمی‌کنند. بهتر است هنگام نصب تهویه مناسب در محیط وجود داشته باشد و پس از آن نیز تا خشک شدن کامل درها و پنجره‏ها باز باشد.


رنگ‏های ضدمیکروب

این روزها فناوری نانو در بسیاری از محصولات تحول ایجاد کرده است. یکی از این موارد هم تولید رنگ‏های ضدمیکروب و سازگار با محیط زیست با استفاده از فناوری نانو است. این رنگ‏ها از ترکیب نانو پودر نقره با سایر رنگ‏ها تهیه شده و سازگار با محیط‌زیست است. رنگ‏های تولید شده با استفاده از نانو نقره دارای قدرت بالای میکروب‌کشی، قارچ‌کشی و از بین بردن میکروارگانیسم‏هاست. عدم ایجاد مقاومت در میکروارگانیسم، جلوگیری از خوردگی، افزایش درخشندگی، بی‏بو بودن و عدم ایجاد مسمومیت از دیگر مزایای این رنگ‏هاست.


کاشی‏های سرامیکی

کاشی‏های سرامیکی به راحتی شسته می‏شوند و امکان ترک خوردن و رشد میکروب‏ها در آنها کمتر است به همین خاطر از این نوع پوشش دیوار در آشپزخانه، حمام و سرویس‏های بهداشتی و محل‏هایی که رعایت بهداشت در آنها اهمیت بیشتری دارد استفاده می‏شود. کاشی‏های سرامیکی در رنگ‏، بافت و طرح‏های مختف در بازار وجود دارند اما بهتر است کاشی‏هایی با سطح صاف و سیقلی راانتخاب کنید چون امکان رشد میکروب‏ها در آنها کمتر و شستشوی آن‏ها راحت‏تر است.

نقاشی ساختمان و خطر مسمویت با سرب

سرب در نقاشی و رنگ ساختمان‏های قدیمی وجود دارد بنابراین هنگام نوسازی و نقاشی خانه باید مراقب بود افراد خانواده در معرض غبار سرب ناشی از حذف رنگ‏های قدیمی قرار نگیرند و منزل مسکونی پس از نوسازی از وجود غبار سرب پاک شود. ‏سرب به مقدار کم تا مدتی می‏تواند بدون ایجاد عارضه‏ای در بدن باقی بماند ولی با بالا رفتن تدریجی غلظت آن در نسوج بدن، نشانه‏های اولیه مسمومیت به شکل احساس ضعف و خستگی، درد شکم و اسهال، تحریک پذیری و عصبانیت، ‏اختلال در یادگیری، سردرد و اضطراب و بدخوابی و کم خونی ظاهر می‏شود. ‏هرچه رنگ دیوار قدیمی‏تر باشد، احتمال وجود سرب در رنگ آن بیشتر است.‏اندازه‏گیری میزان سرب خون کودکان نشان می‏دهد، هنگام تجدید رنگ‏آمیزی منازل، میزان سرب خون کودکان افزایش می‏یابد. ‏ذرات رنگ‏های قدیمی و پایه سرب که هنگام سمباده‏کاری در هوای منزل پراکنده می‏شود عامل جذب سرب در بدن کودکان و افزایش سرب خون آنهاست. ‏سرب در نسوج بدن جذب پروتئین‏ها می‏شود و بیشترین اثر سمی‏خود را بر مغز و اعصاب وارد می‏کند. ‏استنشاق غبار سرب هنگام سمباده زدن رنگ دیوار، به دهان بردن دست‏ها یا سایر اشیایی که به غبار سرب آغشته شده‏اند و بلعیدن خرده‌های‏ رنگ از راه‏های ورود سرب به بدن است.

‏برای محافظت خانواده در برابر خطرات سرب، منزل مسکونی خود را از جهت وجود سرب و خطرات آن بررسی کنید. ‏خراب شدن و آسیب دیدن رنگ‏های حاوی سرب را جدی بگیرید و ‏مراقب باشید کودکان، دست خود را به رنگ در و دیوار‏ها و رنگ‏های ورقه شده حاوی سرب آلوده نکنند. ‏سطوحی که رنگ پوسته شده و قدیمی‏دارند را نوسازی و تعمیر کنید. ‏از شعله با حرارت بالا و کاغذ سمباده روی سطوحی که رنگ شده‏اند و ممکن است حاوی سرب بالا باشند استفاده نکنید. ‏این کار سبب پخش شدن مقداری گرد و غبار سرب در هوا می‏شود. افراد خانواده به ویژه کودکان و زنان باردار را تا زمانی که کار به پایان برسد و منطقه تمیز شود از خانه دور کنید. ‏اگر انتقال افراد خانواده ممکن نیست، به‌طور کامل ناحیه کار را بسته نگه دارید و از تهویه مناسب استفاده کنید.

/ 0 نظر / 4 بازدید