1 کمدهای لباس یکی از جاهایی است که گرد و غبار در آن می‏نشیند و با هر بار باز و بسته‌ کردن سریع در کمد‌ها این ذرات به صورت معلق در فضای خانه پخش می‌شوند. با استفاده از روکش‌های مخصوص لباس‌ها، قفسه‌ها و کیف‌های مخصوص کمد می‌توانید این ذرات گرد و غبار را کنترل کنید. هنگام جمع شدن گرد و غبار روی روکش‌ها، آنها را تعویض کنید.

2 با جمع‌آوری لباس‏هایی که به ندرت از آنها استفاده می‌کنید و دسته‌بندی کردن انواع لباس‌های متناسب با فصل می‌توانید از تولید گرد وغبار بیشتر در خانه جلوگیری کنید.

3 با تعویض به موقع فیلترهای سیستم‌های تهویه و سیستم‏های گرمایشی و سرمایشی در خانه می‌توانید میزان گرد وغبار را در خانه کاهش دهید. به‌طور معمول با آغاز هر فصل و استفاده متفاوت از سیستم‌های تهویه‌ای، باید فیلترها تعویض شوند ولی اگر در منطقه‏ای هستید که آلودگی هوا بالا است و یا از حیوان‌های خانگی نگهداری می‌کنید، بهتر است هر ماه فیلترها را بررسی کرده و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید، در این صورت مطمئن خواهید بود که دستگاه با آسیب جدی مواجه نمی‌شود.

4 بهتر است هفته‌ای دوبار روتختی‌ها، ملافه‌ها و روبالشی‌ها را با آب‌جوش شستشو دهید و وسایلی هم که نمی‌توانید بشویید، با بخارشو تمیز کنید. کوسن‏ها و بالش‏ها را هم در فضای باز بتکانید و چند ساعتی زیر نور خورشید قرار دهید.

5 هنگام گردگیری گرد و غبار را در خانه پخش نکنید. برخی افراد با دستمالی خشک و یا پرهای گردگیری، غبار روی سطوح را به اطراف پراکنده می‌کنند، در صورتی که استفاده از یک کهنه ‌نم‌دار به مراتب بهتر است چرا که مانع از پخش‌شدن غبار در فضای اطراف می‌شود.

6 جاروبرقی را متناسب با سطحی که تمیز می‏کنید تنظیم کرده و قسمت سر جاروبرقی را متناسب با فضایی که دارید، جارو می‌زنید، تغییر دهید. برای فرش‌ها و موکت‌های پرزدار از سری برس‌دار استفاده کنید و برای سطوح صیقلی مانند سرامیک‌ها و موزاییک‌ها درجه مکش را بیشتر کنید تا غبار در هوا پخش نشود.

/ 0 نظر / 3 بازدید