ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: آکواریوم را بدون دستکش تمیز نکنید
آکواریوم خود را در مکانی به دور از نور مستقیم آفتاب و در امان از جریان شدید هوا نصب کنید، به طوری که آکواریوم از گزند استرس‌های محیطی (ضربه، تغییرات ناگهانی نور، تردد زیاد و...) محفوظ باشد. دوری از تنش‌ها و محرک‌های محیطی از مهم‌ترین عوامل سلامت و نشاط ماهیان است.

ترکیب گونه‌ای ماهی‌های خود را رعایت کنید تا همه ماهیان شما آزادانه و به دور از ترس ماهیان دیگر مخزن، شنا کنند. ناآگاهی و عدم مشاوره با افراد متخصص می‌تواند به تصمیمات و انتخاب‌های نادرست در ترکیب‌بندی موجودات یک آکواریوم و در نهایت تهدید حیات یک یا چند گونه منجر شود. در غیر این صورت، به آسانی می‌توان پایان تراژیک همسایگی یک ماهی با خوی تهاجمی نظیر اسکار گوشتخوار و یک ماهی آرام مثل گوپی یا آنجل را تصور کرد.

دمای داخل آکواریوم را همواره ثابت و در حدود 26 تا 28 درجه سانتی‌گراد نگه دارید و برای سرپوش مخزن خود از شیشه و یا طلق شفاف مناسب استفاده کنید تا از تبخیر زیاد آب آکواریوم و از تماس مستقیم آن با محیط اطراف جلوگیری کرده و نیز مانع پخش بوی آکواریوم در محیط شود.

سعی کنید تا پمپ هوادهی آکواریوم خود را در فضای آزادی که دسترسی کامل به هوای تمیز در آن وجود دارد، قرار دهید تا اکسیژن کافی در اختیار ماهیان قرار بگیرد و فراموش نکنید که پمپ هوا باید در سطحی بالاتر از سطح آب آکواریوم تعبیه شود تا به هنگام قطع برق از برگشت آب به پمپ و خرابی آن جلوگیری کنید.

از تنوع غذایی مناسب استفاده کنید و مطمئن شوید که همه احتیاجات غذایی مورد نیاز ماهیان خود را برطرف می‌کنید. هر از گاهی از غذاهای زنده نظیر دافنی و آرتمیا نیز استفاده کنید و هر 10 روز یک‌بار برای ماهیان خود محرومیت غذایی 24 ساعته اعمال کنید تا به واسطه تخلیه کامل دستگاه گوارش ضمن پیشگیری از بیماری‌های انگلی، از کاهش و تضییع اشتهای ماهی نیز جلوگیری شود.

بیش از نیاز ماهی‌ها، غذا به آکواریوم نریزید چرا که باعث فساد آب آکواریوم و زمینه‌سازی محیطی برای رشد سایر عوامل بیماری‌زا می‌شود. غذای ماهیان را به دور از هرگونه رطوبت و ترجیحاً در داخل یخچال نگه دارید.

آب آکواریوم خود را همواره کنترل کنید و در صورت کدورت بیش از حد آن و یا به صورت دوره‌ای (هر 20 روز) 25 درصد آب آکواریوم را با آبی که از 24 ساعت قبل در معرض هوادهی کافی قرار داده شده و هم‌دما با آب آکواریوم است، تعویض کنید و دقت داشته باشید که در هنگام تخلیه و افزودن آب به آکواریوم از ایجاد جریان‌های شدید آب که باعث به هم خوردن محیط داخلی آکواریوم می‌شود، خودداری کنید.

کلیه مشکلات پیش آمده در رابطه با ماهیان و محیط داخل آکواریوم را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف کنید و برای مشاهده و کنترل آکواریوم خود زمان کافی را اختصاص دهید و به یاد داشته باشید که پیشگیری همواره بهتر و کم هزینه‌تر از درمان است.
...................................6 نکته درباره آکواریوم‌های خانگی

در خانه‏های قدیمی حوض یا حوضچه‌ای برای نگهداری ماهی‌های کوچک قرمزرنگ وجود داشت. در آپارتمان‏های امروزی هم برخی افراد برای نگهداری از ماهی‌های زینتی در خانه از آکواریوم استفاده می‏کنند...

1 آکواریوم در فضای خانه موجب القای حس پویندگی و آرامش برای اعضای خانواده و به‌خصوص کودکان می‏شود. امروزه آکواریوم‌ها در طرح‌ها و اندازه‌های متفاوت در فروشگاه‌ها یافت می‌شود و به راحتی می‌توان یکی از طرح‌های مورد نظر را انتخاب و نصب کرد.

2 هنگام خرید آکواریم و گونه‌های متفاوت ماهی‌، باید از فروشنده، سوال‌هایی درباره نوع نگهداری از ماهی‌ها، نحوه تصفیه آب، استفاده از آب شور و یا اکسیژن‌دار بپرسید؛ چرا که گونه‌های مختلف ماهی‌ها نیاز به مراقبت‌های ویژه خود دارند.

3 امروزه طراحان فضای داخلی خانه‌ها تنها به شکل‌های رایج و قدیمی آکواریوم‌ها اکتفا نکرده و طرح‌های بسیار زیبا و مدرنی را برای این عنصر دکوراتیو در نظرگرفته‌اند. یکی از این طرح‌ها استفاده از آکواریوم‌هایی است به شکل میز قهوه‌خوری که معمولا برای جلوی مبلمان‌ نشیمن کاربرد دارد. البته به هنگام خرید این نوع آکواریوم‌ها جنس و مقاومت شیشه آن ‌را باید مورد بررسی قرار دهید تا به اندازه کافی مقاوم باشد.

4 نوع دیگری از این طرح‌های مدرن، استفاده از آکواریوم در یکی از دیوارهای خانه است که معمولا در اتاق‌نشیمن و یا اتاق غذاخوری قرار می‌گیرد.

5اگر فضای وسیعی در خانه دارید، می‌توانید آکواریومی ستون‌مانند در وسط خانه قرار دهید تا این فضای زیبا و رویایی از همه جهت‌های خانه قابل دید باشد.

6بسیاری از طراحان مدرن پا را فراتر از خلق فضایی آرام گذاشته و با طراحی‌های زیبایشان به راحتی می‌توانند فضایی کاملا خیال‌انگیز به وجود آورند؛ برای مثال امروزه آکواریوم‌هایی را به عنوان سینک‌های روشویی در حمام و دست‌شویی تعبیه می‌کنند که فضایی بسیار زیبا، تاثیرگذار و رویایی ‌ایجاد می‏کند.
...............................آکواریوم را بدون دستکش تمیز نکنید

 «مایکوباکتریوم توبرکلوزیس که عامل مستقیم بسیاری از بیماری‌های عفونی مانند سل است نسبت به اسید از جمله اسید معده مقاوم است و عمده‌ترین راه انتقال آن از طریق تنفسی است.»

این باکتری انواع بسیار متنوعی دارد که از راه‌های مختلفی به ویژه دستگاه تنفسی و گوارشی وارد بدن شده و گرما موقعیت مناسبی برای زنده ماندن این باکتری به وجود می‌آورد.» «این ارگانیسم‌ها برخلاف تصور بسیاری از مردم از انسان به انسان منتقل نمی‌شود و جزو ارگانیسم‌های منتقله از محیط و عوامل محیطی است.»: «رعایت مقررات و موازین بهداشتی، خودداری از تمیزکردن آکواریوم ماهی بدون استفاده از دستکش و تعویض مرتب آب آکواریوم ماهی‌ها، ‌مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از آلودگی توسط این باکتری است