ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: ریخت و پاش و شلوغی یکی از خصایص سن نوجوانی است

1. نوجوانان جویای هویت و شخصیت مستقل هستند. در وهله اول انتخاب رنگ را به عهده خود آنان بگذارید ولی اگر رنگ‌هایی تند مانند قرمز یا زرد خالص را انتخاب کردند، کمک‌شان کنید تا آنها را در کنار رنگ‌های خنثی مانند سفید و خاکستری روشن یا ملایم مانند صورتی، برفی و سبز روشن بگذارند چرا که رنگ‌های خالص اغلب تحریک کننده و هیجان‌آورند.
2. ریخت و پاش و شلوغی یکی از خصایص سن نوجوانی است. برای جوراب‌ها و کتاب‌ها و دفترهایی که همه جا پخش و پلا است، سبد حصیری بزرگ یا سبدهای حوله‌ای فانتزی تعیین کنید. همین که نوجوان شما به جای پخش و پلا کردن وسایل به ریختن آنها در سبد و بعد به دنبال آنها گشتن عادت کند، به نظم علاقه‌مند می‌شود.
3. پرده‌هایی از پارچه سبک انتخاب کنید که نور از میان آنها به راحتی عبور کند. این کار احتمال خواب ماندن و دیر رسیدن به مدرسه را کمتر می‌کند و اگر سنجاق درون آن فرو برود، مکان مناسبی برای فرو کردن یادداشت‌های درسی است.
4. با چهارنی بامبوی بلند و مقداری طناب کنفی، قاب بزرگی روی دیوار اتاق بسازید و از فرزند نوجوان‌تان بخواهید که درون این قاب را با عکس‌ها و بریده‌های مجله و مطالب جالب پر کند. با این کار هم خلاقیت او شکوفا می‌شود و هم هویت شخصی‌اش را پیدا می‌کند که لازمه اصلی رشد او در این دوران است.
5. در بلوغ، پسر و دختر بودن نوجوان اهمیت می‌یابد و دخترها به رنگ‌های احساسی و شاعرانه و پسرها به رنگ‌های تند تمایل پیدا می‌کنند. دخترها به تزئیناتی مانند عروسک‌های پولیشی و کارت‌های نقاشی شده اهمیت می‌دهند و پسرها به پوسترهای خشن‌تر اتومبیلرانی، شاید بهتر باشد به پسر نوجوان‌تان اجازه بدهید سقف را با توپ‌ها یا ماشین‌هایش تزیین کند. آیینه‌ای هم در اتاق دخترخانم‌های نوجوان بگذارید که به سر و وضعشان حساس‌ترند.
6. چون نوجوانی سن کناره‌جویی و تردیدهای مشخصی است، این تمایل را با کنج و رو به دیوار قرار دادن میز کامپیوتر و یا میز تحریر آنها تشدید نکنید. به آنها پیشنهاد بدهید که میز خود را رو به اتاق و یا رو به در ورودی بگذارند، البته مطمئن نباشید با روی خوش از این پیشنهاد استقبال کنند ولی اگر به نوعی اصرار کنید،‌ میزان انزوای آنان با تغییر مکان میز کم خواهد شد.
7. فرش گران‌قیمت و یا بسیار روشن برای کف اتاق نوجوانان چندان مناسب نیست. به دلیل فعالیت‌های تحصیلی، کم‌ترین آسیب لکه‌های رنگ و تکه‌های چسب مایع و خط‌خطی خودکار است که ممکن است به فرش شما آسیب برساند.
8. نکته‌ای هم به اطراف اتاق نوجوان مربوط می‌شود و آن این است که تلویزیون را تا حد ممکن از اتاق دور بگذارید و اگر این طور نشد، از درس نخواندن و وقت‌گذرانی او پای جعبه جادو گلایه نکنید.