ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: نقش گیاهان آپارتمانی در سلامت افراد ساکن خانه
نقش گیاهان آپارتمانی در سلامت افراد ساکن خانه

، نتایج پژوهش محققان رفتارشناسی دانشگاه روگرز نشان داده است افراد با نگاه کردن به گل و گیاه و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر آنها می‌توانند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگردند
. در واقع گل عاملی برای تعدیل رفتار در طول شبانه‌روز بوده و هر بار نگاه کردن به گل و گیاه عاملی برای ایجاد یک اتصال عصبی مثبت در مغز است.
مروری بر یافته‌های جدید
- دریافت یک شاخه گل یا گلدانی کوچک به سرعت روحیه افراد را تغییر داده و آنها را شاد و هیجان زده می‌کند.
- افرادی که در منزل یا محیط‌کارشان گل و گیاه دارند، دو تا ۴ برابر دیگران آرام، مهربان، شاد و باگذشت بوده و این حس را با رفتار مثبت خود به دیگران نیز منتقل می‌کنند.
- گل‌ها با رنگ‌ ملایم- صورتی، سفید، بنفش و…- حس شخص را به سوی احساسات آرام سوق‌داده و گل‌ها با رنگ گرم و تند- قرمز، زرد، نارنجی و…- حس او را به سوی هیجان و سرزندگی پیش می‌برند.
- گل و گیاه نه تنها بر احساسات شخصی افراد که روی رفتارهای بر وی و اجتماعی فرد نیز تاثیر می‌گذارد.
- بررسی بیش از ۱۰ هزار نفر در طول یک سال نشان داده است هر فرد ۵ ثانیه پس از دریافت یک گل به عنوان هدیه، لبخند می‌زند. این لبخند بدون اراده بوده و به دلیل تاثیر زیبایی گل بر مغز است.
به این ۶ دلیل گلدان بخرید
زیبایی گیاهان نه تنها چشم و روح را نوازش می‌دهد بلکه فواید فیزیکی بسیاری دارد”.
۱- در صورتی که در خانه فرد سیگاری دارید حتما گلدانی در خانه بگذارید، گیاهان هوای خانه را تصفیه کرده و به شما کمک می‌کنند بهتر نفس بکشید. از میان گیاهان، گیاه پیچک، سانسوئیریا از جمله بهترین‌ها برای تصفیه فضای، آلوده منزل، از بین بردن منواکسیدکربن و فورمالیدها است. در ضمن این گیاهان سبب بروز آلرژی نیز نمی‌شوند.
۲- اگر دیوارهایتان را عایق کرده‌اید بهتر است یک یا چند گلدان زیر آن قرار دهید تا هوای آلوده به فومالدهید که از عایق‌های قدیمی متصاعد می‌شود را گرفته و هوا را تصفیه کنند. برای این منظور گیاه سینگونیوم یا آلئوبار بادنسیس بسیار مناسب است.
۳- در صورتی که در منزل شومینه دارید و با گاز یا چوب، آتش روشن می‌کنند، قرار دادن چند گلدان در محیط احتمال بروز مسمومیت یا خفگی با منواکسیدکربن را کاهش می‌دهد. البته قرار دادن گیاه هرگز جایگزین چک کردن‌ها و کنترل‌های مرتب شما نباید باشد. برای این منظور گیاه پوتوس مناسب است. این گیاه قادر است بیش از ۹۰ درصد گازهای سمی را در کمتر از ۲۴ ساعت جذب کرده و هوا را تصفیه کند.
۴- در صورتی که به تازگی کف منزل را موکت کرده‌اید بهتر است چند گیاه پهن گیاه مانند گربراس در منزل بگذارید. این گیاهان سموم ناشی از چسب موکت را جذب کرده و هوا را تصفیه می‌کنند. اگر از جریان الکتریسته موکت خود ناراضی هستید می‌توانید از گیاهان بهره ببرید که آب زیادی درون خون ذخیره می‌کنند برای مثال گیاه فوژر برای این منظور مفید است. اما اگر از وجود کنه‌ها رنج می‌برید هیچ گیاهی نمی‌تواند به شما کمک کند و تنها تهویه مرتب درمان درد شماست.
۵- خز و برخی پارچه‌های رومبلی گازی از خانواده بنزن از خود متصاعد می‌کنند که سمی است اگر نمی‌خواهید این گازها را تنفس کنید بهتر از گیاه اسپاتیفیلوم بگیرید تا در عرض نصف روز هوای خانه کاملا تصفیه شود.
۶- اگر از مواد شوینده آمونیاک را در خانه استفاده می‌کنید احتمال مبتلا شدن‌تان به ناراحتی‌های ریه بسیار زیاد است. گیاه «ازاله» نیازی به نور مستقیم ندارد و می‌توانید آن را در آشپزخانه، حمام و دست‌شویی قرار دهید.
هم‌اکنون اگر به این نتیجه رسیده‌اید که داشتن گل و گیاه در منزل لازم و ضروری است می‌توانید به توصیه کارشناسان و دکوراتورها عمل کرده و برای هر اتاق گیاهی مناسب آن را تهیه کنید.
در ورودی و راهروها
ورودی خانه و راهروها به‌‌طور‌معمول محل پررفت و آمدی هستند به همین دلیل توصیه می‌شود از گذاشتن گیاهان با برگ‌های سست و ضعیف در این اماکن خودداری کنید. برخی از گیاهان نیز در برابر تغییرات دما یا جریان هوا ضعیف هستند و به راحتی از بین می‌روند. پس پیش از خرید گلدان به فروشنده ذکر کنید که آن را برای ورودی خانه می‌خواهید یا گیاهی قوی را به شما معرفی کند.
سالن پذیرایی و غذاخوری
گیاهان قدبلند، با برگ‌های پهن که به صورت گروهی در یک‌جا قرار بگیرید بسیار برای سالن مناسب‌اند. در کنار گلدان‌ها بزرگ، گلدان‌های کوچک و ظریف را نیز قرار دهید تا نمای زیبایی به خانه شما دهند. گیاهان معطر گلدار نیز که نیازی به نور مستقیم ندارند برای سالن بسیار مناسب‌اند.
آشپزخانه
در آشپزخانه باید گیاهانی قرار دهید که با تغییرات دمایی سازگار باشند. برای این منظور می‌توانید گیاهان تزئینی را در گلدان‌های کوچک و در نزدیکی پنجره یا نورگیر بگذارید. گیاهانی نظیر رزماری، پونه یا سبزی‌ها از جمله بهترین گیاهان برای فضای آشپزخانه‌اند.
حمام
فضای حمام به‌‌طور‌معمول گرم و مرطوب است. اگر فضای حمام شما نورگیر خوبی دارد و روشن است می‌توانید از گیاهان استوایی استفاده کنید. اما اگر فضای حمام‌تان چندان گرم و مرطوب نیست از گیاهان دیگری که به آن علاقه دارید نیز می‌توانید استفاده کنید.
اتاق خواب
مراقب باشید. عطر برخی گیاهان به شدت خواب‌آورند. برخی نیز ایجاد آلرژی می‌کنند. پس از قرار دادن این‌گونه گیاهان در اتاق خواب خودداری کنید. به طور کل کارشناسان توصیه نمی‌کنند در اتاق خواب کودکان گلدانی بگذارید. اجازه بدهید در محیط بیرون از اتاق‌شان جایی که شما آنها را تحت کنترل خود دارید در ارتباط با گیاهان قرار بگیرید.
یافته‌های اخیر ناسا
چندی پیش سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد سالانه یک میلیون و پانصد هزار نفر از آلودگی خانه جان می‌بازند. بنزن، آمونیاک، فورمالدهید، مونواکسیدکربن ناشی از جوهر خودکار، شوفاژها، چسب، رنگ، شامپوهای موکت، لاک ناخن و… منبع این آلودگی هستند.

آلودگی‌های داخل خانه می‌توانند سبب سرفه، سردردهای میگرنی، التهاب ربه، اگزما یا حتی خستگی‌‌های جسمی شوند. محققان سازمان ناسا تاکنون بررسی‌های فراوانی در رابطه با خاصیت آلودگی‌زایی گیاهان انجام داده‌اند.
آغاز این تحقیقات به سال ۱۹۷۰ بازمی‌گردد. و پروفسور بیل ولورتون آمریکایی اولین کسی بود که سعی کرد عقیده خود را به اثباتا برساند. نظریه بیل ولورتون بسیار جالب بود و اکنون این موضوع کاملا به اثبات رسیده که گیاهان می‌توانند بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد آلودگی هوا را به خود جذب کرده و هوا را کاملا تصفیه کنند.

محققان ناسا در ادامه تحقیقات خود دریافتند تمامی اجزایی یک گیاه از جمله برگ‌ها، ساقه، ریشه و حتی میکروارگانیسم‌های داخل خاک نیز به فرآیند تصفیه‌سازی هوا کمک می‌کنند و این بدان معنی است که تنها برگ‌های سبز تصفیه‌کننده هوا نیستند، تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

 
 
ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: وجود گل و گیاه در محل سکونت به سلامتی خانواده کمک
وجود گل و گیاه در محل سکونت به سلامتی خانواده کمک می‌کند
ثابت شده که گل و گیاه با تقویت انرژی حیاتی و سالم کننده، می تواند بر وضعیت جسمی و روحی افراد تأثیر مثبت داشته باشد. 
انرژی حیاتی در همه جا وجود دارد اما در طبیعت و جایی که گل و گیاه و حتی ماهی‌ها وجود دارند، بیشتر است و می توان از آن به منظور سالم سازی بهره مند شد.

به عقیده کارشناسان به دلیل اینکه گیاهان از عوامل هماهنگی در طبیعت هستند، به هماهنگ ساختن نیروهای فکری و جسمی بدن افراد نیز کمک کرده و به آنها تعادل می بخشند.

به همین دلیل بهتر است افرادی که در شهرها و به دور از طبیعت زندگی می کنند هر روز برای مدتی پنجره ها را باز بگذارند تا هوای آزاد در محیط داخل جریان یابد و گیاهان بتوانند با استفاده از این هوا به سالم سازی محیط کمک کنند.

البته نور موجود در محیط نیز در این میان موثر است و لامپهای فلورسنت تاثیر منفی بر عملکرد هماهنگ و طبیعی گیاهان داشته و دامنه فرکانس این نورها برای سلامت مفید نیست.

 
 
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: گلها، تزیین زنده و زیبای خانه هستند

گلها، تزیین زنده و زیبای خانه هستند و هر کسی می‌تواند با دانستن نیازهای ابتدایی این گیاهان و با توجه به چند نکته ساده، از آنها نگهداری کند و از این کار لذت ببرد. با 4 نکته زیر شروع کنید:


شاخه‌های منفرد که دارای غنچه هستند در یک ظرف باریک و بلند از جلوه خاصی برخوردار خواهند شد. می‌توانید از بطرهای خالی موجود در خانه مانند شیشه‌های شربت‌های حاضری که دارای گردن بلند و درازی هستند برای اینکار استفاده کنید. اگر چند شاخه گل دارای غنچه دارید چند شیشه را در یک سینی فلزی زیبا و قدیمی خود کنار هم بچینید و فضای آنها را با برگ‌های خشک و یا برگ‌های درختان گل‌های ریز و شمع بپوشانید.


اگر می‌خواهید از فضای موجود بیشترین استفاده را بکنید و مثلاً روی پیشخوان آشپزخانه فضای کمتری را اشغال کنید می‌توانید گل‌ها را به صورت چند طبقه بیارایید. برای این کار باید از یک جا لیوانی و یا سبد مخصوص کارد و چنگال استفاده و گل‌ها را پس از قرار دادن در ظرف‌های خالی نشکن زیبا در دو طبقه از چهارچوب مورد نظر آویزان کنید. برای اینکه منظره ایجاد شده چشم نوازتر باشد می‌توانید از دو طبقه از دو نوع گیاه استفاده کنید به طوریکه در طبقه بالا بوته‌های دارای برگ‌ها و گل‌های ریز قرار بگیرد و در قسمت پایین گیاهی را که دارای شاخه‌های آویزان است قرار دهید.


جعبه‌های مخصوص گل برای قرار دادن در پشت نرده‌های پنجره‌ها هم از بهترین انتخاب‌ها می‌توانند باشند. حسن این جعبه‌ها در آن است که هم قابل حمل و نقل هستند و هم می توانید این باغچه کوچک را در هوای سرد به داخل خانه و پشت شیشه منتقل کنید و به طور دلخواه مکان آن را تغییر دهید. توجه داشته باشید که گیاهان در این جعبه‌ها باید به طور فشرده کاشته شوند تا زیباتر به نظر بیایند. بهتر است اول گیاهان را در جعبه‌های خالی بکارید و سپس آنها را در داخل بستری از پوشال و سنگ‌ریزه در داخل جعبه گل بچینید. این کار موجب می شود که پس از بین رفتن گل‌ها زحمت تعویض خاک به گردنتان نیفتد.


گیاهان آپارتمانی نیز برای این کار بسیار مناسب هستند: بگونیا، دیفن باخیا، فیلودندرون، کوردی لین، دراسنا، کاکتوس، پتوس، اسپاتی فیلوم، سینگونیوم در اتاق نشیمن، بنفشه آفریقایی و پاپیتال، نخل مرداب، آگلونما دراتاق غذا خوری، مارانتا، پیرومیا، فیتونیا و ژینورا در آشپزخانه و برگ عبایی، سجافی، پاپیتال، آرالیای ژاپنی و سانسوریا در پلکان بیشترین زیبایی را دارند.


 
 
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: گیاهان هوای خانه را تمیز می‌کنند

گیاهان دی‏اکسیدکربن را به اکسیژن تبدیل می‏کنند. هوا را تصفیه می‏کنند و قادرند آلاینده‏های مضر را از بین ببرند. با وجود گیاهان هوا تمیزتر شده و رطوبت هوا به‌طور طبیعی حفظ می‏شود. گیاهان از نظر روانی هم فوایدی دارند. وجود گل و گیاه موجب شادی و کاهش استرس و افزایش کارایی می‏شود. وجود رنگ سبز گیاه در یک اتاق زیبایی و انرژی بیشتری در فضا ایجاد می‏کند. بررسی‏ها نشان داده است علایمی مانند سردرد، استرس، خواب‏آلودگی و سرماخوردگی در صورت وجود گل و گیاه در خانه کاهش پیدا می‏کند.


گیاهان هوای خانه را تمیز می‌کنند

هوای تمیز در خانه در سلامت افراد خانه تاثیر زیادی دارد. وجود گیاه در خانه موجب تصفیه هوا می‏شود. گیاهانی مانند پیچک، فیکوس، شیپوری، زنبق، سرخس، گل داوودی و نخل مرداب در از بین بردن آلاینده‏های شیمیایی موجود در هوای خانه مانند رنگ، محلول‏های شوینده و دود سیگار موثرترند. در واقع این گیاهان آپارتمانی فیلترهای طبیعی تصفیه هوا هستند.

بررسی‏ها نشان داده است که گل و گیاهان آپارتمانی می‏توانند کیفیت هوا را بهتر ‏کنند. در واقع گیاهان آپارتمانی قادرند 87 درصد سموم هوا را طی 24 ساعت از بین ببرند. برای تمیز نگه داشتن هوای خانه‏ای با مساحت 167 مترمربع تعداد 15 تا 18 گیاه آپارتمانی با اندازه‏ای حدود 15 تا 20 سانتی‏متر توصیه می‏شود. گیاهان می‏توانند انواع مختلف سموم از جمله آمونیاک، فرمالدیید، منوکسیدکربن، بنزن، زایلن و تری‌کلرواتیلن را از بین ببرند. توصیه می‏شود برای تصفیه آلاینده‏های مختلف انواع گیاهان را در خانه نگهداری کنید.

گیاهان شادی می‏آورند

وجود گل‏ها و گیاهان موجب شادی و آرامش و کاهش استرس در افراد می‏شود. برونو کورتیس، متخصص قلب دانشگاه شیکاگو می‏گوید: «گیاهان موجب می‏شوند افراد احساس آرامش بیشتری کنند و مثبت اندیش‏تر شوند.» بررسی‏ها نشان داده است بیماران بستری در بیمارستان که تخت‏شان روبه‌روی پنجره‏ای با نمای باغ است، خیلی سریع‏تر از بیمارانی که تخت‏شان رو به دیوار هستند بهبود پیدا می‏کنند.

گیاهان موجب افزایش کارایی می‏شوند

بررسی‏ها نشان داده است در محیط‏های کاری که از گیاه استفاده شده سلامت جسم و روان کارکنان ارتقا پیدا کرده است. طبق مطالعه‏ای که نتایج آن در مجله هنر و توان‌بخشی آمریکا به چاپ رسیده‏است خلاقیت و کارایی کارمندان شرکت‏ها و موسساتی که در دفاتر کاری‏شان گیاه قرار می‏دهند، بیشتر است.


گیاهان خستگی و سرماخوردگی را

از بین می‏برند

طبق نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشکده کشاورزی دانشگاه نورتو، گل‏ها و گیاهان آپارتمانی می‏توانند با افزایش رطوبت و کاهش گرد و غبار مشکلاتی مانند خستگی، سرفه، گلودرد و سایر علایم و مشکلات مرتبط با سرماخوردگی را تا 30 درصد کاهش دهند. فرمالدیید در محصولات چوبی، دود سیگار، گاز طبیعی و نفت وجود دارد. تماس با آن موجب تحریک بینی، چشم و گلو می‏شود. بنزن در جوهر، روغن و برخی انواع رنگ وجود دارد و تماس طولانی مدت با آن موجب سردرد، خواب آلودگی و در برخی افراد کاهش اشتها می‏شود. رنگ و جلادهنده‏ها هم منبع اصلی تریکلرواتیلن در خانه هستند. این مواد در تمیزکننده‏ها، عطرها و مبلمان و وسایل خانه هم وجود دارند. با استفاده از گل و گیاهان آپارتمانی می‏توان علایم ناشی از تماس با این آلاینده‏های شیمیایی را که شبیه علایم سرماخوردگی هستند کاهش داد.


نکات ایمنی و بهداشتی

با قرار دادن یک یا دو گیاه می‏توان هوای یک اتاق را تازه نگه‏داشت و برای مساحت 9 مترمربع حداقل یک گیاه آپارتمانی لازم است اما هنگام نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی لازم است نکات ایمنی و بهداشتی هم مورد توجه قرار گیرد. مثلا برخی گیاهان سمی‏اند و باید در هنگام انتخاب گیاه به این نکته توجه داشت. به ویژه اگر در خانه کودکی دارید توجه به این نکته ضروری است. همچنین قرار دادن گلدان‏ها جایی دور از دسترس کودکان و عدم استفاده از سنگ‏ها و وسایل تزئینی جذاب در خاک گلدان‏ها از دیگر مواردی است که برای پیشگیری از حوادثی مانند خفگی و مسمومیت در کودکان باید به آنها توجه داشت. گاهی اوقات خاک گلدان‏ها و آب و آلودگی‏های موجود در زیرگلدانی موجب رشد قارچ‏ها و کپک‏ها و لارو حشرات و انتشار آلودگی در خانه می‏شود که لازم است با رعایت بهداشت و تعویض به موقع خاک گلدان‏ها از چنین مشکلی پیشگیری کرد.
نگهداری از گل و گیاه در خانه و آپارتمان‏های امروزی برای افرادی که زمینه آلرژی دارند و همچنین افرادی که سابقه بیماری‏های تنفسی و پوستی دارند به دلیل مشکلاتی که ممکن است ایجاد کند توصیه نمی‏شود اما به‌طور کلی نگهداری از گل‏ها و گیاهان در خانه برای افراد سالم مشکل خاصی ایجاد نمی‏کند. توصیه می‏شود که افراد در صورت تمایل به نگهداری از گل و گیاه در خانه و آپارتمان نکات کلی ایمنی و بهداشتی را رعایت کنند. هنگام آبیاری گلدان‏ها نظافت را رعایت کنند و مراقب آلوده شدن سطوح باشند. گلدان‏ها را جایی دور از دسترس کودکان قرار دهند. کودکان عادت دارند همه چیز را به دهان ببرند و در صورت در دسترس بودن گلدان‏ها ممکن است با گیاه و یا کود مسموم شوند. همچنین به خطر سقوط نیز باید توجه داشته باشند و گلدان‏ها را در داخل یا بیرون ساختمان طوری قرار دهند که احتمال سقوط و افتادن وجود نداشته باشد. با در نظر گرفتن این نکات نگهداری از گل و گیاه در خانه مشکل خاصی ایجاد نمی‏کند. در پایان لازم می‏دانم این نکته را یادآوری کنم که وجود گل و گیاه در بیمارستان‏ها به خاطر اینکه احتمال انتقال عفونت را افزایش می‏دهد به هیچ وجه توصیه نمی‏شود.


 
 
ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: تعمیرات خانگی

بعضی‌ها وقتی خانه‌اند، به فکر تعمیرات خانگی می‌افتند؛ تعمیراتی که هم خوب است، هم بد. خوبی‌اش این است که باعث صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود .............             هر وسیله‌ای نیاز به نگهداری دارد. اگر یک‌دهم وقتی که صرف تعمیر وسایل می‌کنیم صرف نگهداری آنها شود بدون شک آن وسایل سال‌ها بدون نقص کار خواهند کرد. کافی‌است به دفترچه راهنمای آن وسیله مراجعه کنیم تا شرایط استفاده و نگهداری آن را بفهمیم. یا از فروشگاهی که خرید می‌کنیم درباره این موضوع سوال کنیم. برای مثال برای نگهداری از وسایل الکتریکی بهترین کار استفاده از یک محافظ الکتریکی در برابر تغییرات ولتاژ جریان برق است که خیلی سریع موجب صدمه به وسایل برقی می‌شود. همچنین تراز بودن یخچال در محل خود از اهمیت زیادی برخوردار است. در غیراین صورت موتور یخچال فشار بیشتری را تحمل خواهد کرد و عمر آن کاهش خواهد یافت. اگر برفک یخچال بیش از حد است یا صدای یخچال کمی زیادتر از حد معمول است، بهتر است از تراز بودن آن مطمئن شوید. کافی است توپ کوچکی را در مرکز سقف یخچال قرار دهید. در صورت تراز بودن توپ باید در جای خود بماند. می‌توانید درب یخچال را تا نیمه باز و رها کنید. درب یخچال باید در همان وضعیت بماند؛ یعنی نه بسته شود و نه بیشتر باز شود.


برای تعمیرات خانگی لازم است که از حداقل‌هایی برخوردار باشید. توصیه می‌شود اگر از 4 شرط زیر بی‌بهره‌اید، دور تعمیر وسایل خانگی را خط بکشید و بروید دنبال تعمیرکار.

1 مهارت کافی: اگر مهارتی را که برای تعمیر یک وسیله لازم است ندارید و فکر می‌کنید با آزمون و خطا می‌توانید از عهده آن برآیید، بهتر است کمی فکر کنید. اگر وسیله دارای ارزش زیادی است آزمون و خطا را کنار بگذارید و اجازه بدهید یک نفر که مهارت کافی دارد این کار را انجام دهد.


ابزار لازم: بعضی کارها ابزار خاصی لازم دارند. فازمتر برای انجام کارهای برقی، آچار و پیچ گوشتی و نوار تفلون برای تعمیر لوله‌ها، چکش و اره و میخ کش برای نجاری ضروری است. پس در اولین فرصت ممکن با صرف هزینه‌ای منطقی یک جعبه ابزار خانگی تهیه کنید.در صورت استفاده صحیح از این ابزارها، سال‌های سال می‌توانید از آنها بهره ببرید.


زمان مناسب: اگر قرار باشد برای تعمیر یک کولر یک هفته وقت صرف کنید، نسبت هزینه به فایده آن میزان بهره‌وری شما را به شدت کاهش خواهد داد. برای تعمیرات باید زمان را نیز در نظر بگیرید. باز کردن یک وسیله و رها کردن آن به خاطر وقت نداشتن ممکن است آسیب بیشتری به آن وسیله وارد کند. ممکن است یک وسیله معیوب قبل از تعمیرش هم کارآمد باشد و اصطلاحاً کار شما یا اهل منزل را راه بیندازد اما دست به تعمیر بردن و رها کردن آن به دلیل نداشتن وقت همان کارایی قبلی را نیز از شما و سایرین می‌گیرد.


رعایت ایمنی: عنصر چهارم و مهم رعایت اصول ایمنی در هنگام تعمیرات است. اگر قرار باشد برای تعمیر یک لوستر روی صندلی میز ناهارخوری بروید یا از وسیله ناایمن دیگری استفاده و سقوط کنید، بهتر است این کار را نکنید. حوادث منجر به مرگ زیادی به خاطر تعمیرات کولر اتفاق افتاده است. برق‌گرفتگی‌ و سوختگی شدید ناشی از تعمیر رادیو و تلویزیون، اجاق گاز، آبگرمکن و اتوی برقی گزارش شده است. همه اینها می‌تواند اتفاق نیفتد، اگر فقط نکات ایمنی رعایت شود. نه تنها ایمنی شما مهم است که ایمنی کودکان شما نیز اهمیت زیادی دارد. کارهای تعمیراتی در منزل همیشه مورد علاقه کودکان نیز هست. آنها به محض اینکه شما مشغول کاری می‌شوید، دایم میان دست و پای شما هستند و ابزارها را بر می‌دارند و می‌خواهند از شما تقلید کنند. اغلب نیز کار دست شما و خودشان می‌‌دهند.


 
 
ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: کاربرد پرده‌های متفاوت و جدید در خانه‌آرایی


 چند نمونه از کاربرد پرده‌های متفاوت و جدید در خانه‌آرایی...................................
یکی از انواع پرده‌ها، کرکره‌های افقی به حالت پلیسه هستند که معمولا از پارچه‌های مخصوص آهارپذیر تهیه می‌شوند. رنگ‌ها و طرح‌های بسیار متنوعی که در این کرکره‌ها به‌کارگرفته می‌شود، امکان استفاده آن ‌را وسیع‌تر کرده ‌است. این نوع کرکره‌ها، نور ورودی به اتاق را به‌گونه‌ای کنترل می‌کند که اتاق کاملا تاریک نشود. البته نوع دیگر این محصول به صورت دولایه است که لانه‌زنبوری یا سلولی‌شکل بوده و کنترل بیشتری بر نور ورودی دارند. این نوع کرکره‌های پلیسه معمولا در اتاق خواب کودکان، راهروها و آتلیه‌ها استفاده می‌شود.

یکی دیگر از انواع کرکره‌ها، کرکره‌های فیلترکننده نور هستند. این پرده نوعی کرکره پارچه‌ای است که با لایه‌ای از حریر و پره‌های پارچه‌ای به یکدیگر وصل می‌شوند. این کار به شکل زیبا و ظریفی جلوی نور آفتاب را می‌گیرد و از شدت آن می‌کاهد. برای مکان‌هایی که نیاز به ورود نور خورشید دارند و در عین حال لازم است که دید مستقیم از داخل اتاق کنترل شود، این پرده انتخاب مناسبی است. این نوع پرده معمولا از پارچه‌ها و حریر رنگ‌روشن استفاده می‌شود تا زیبایی و کاربردش حفظ شود. این نوع پرده به دلیل زیبایی و ظرافتی که دارد معمولا در اتاق‌پذیرایی و فضای ناهارخوری استفاده می‌شود.

کرکره‌های افقی چوبی در سایزهای متفاوت نور ورودی را در ساعت‌های مختلف روز کنترل می‌کنند و در عین حال فضایی زیبا، گرم و روستیک خلق می‌کنند. امروزه برای حفظ بقای محیط‌زیست و قیمت بالای چوب این کرکره‌ها را از موادی شبیه چوب، به نام چوب مصنوعی می‌سازند (در ضمن وزن واقعی چوب، به دلیل سنگین بودنش در اندازه‌های بزرگ، برای بالا و پایین بردن پرده‌ها اشکال ایجاد می‌کند). این مواد در مقابل نور آفتاب مقاوم‌اند و رنگ‌پریده نمی‌شوند. این نوع کرکره‌ها برای آشپزخانه‌ها، اتاق‌های نشیمن و دفاترکار بسیار توصیه می‌شوند. به یاد داشته ‌باشید که برای درهای شیشه‌ای بلند و پنجره‌های بزرگ از این نوع کرکره‌ها استفاده نکنید چرا که برای فضاهای بزرگ چشم‌انداز زیبایی نخواهند داشت.

انواع کرکره‌ها علاوه بر زیبایی، بیشتر جنبه کاربردی برای کنترل نور دارند. به همین دلیل می‌توانید آنها را همراه با پرده‌های پارچه‌ای در کناره‌ها برای زیبایی بیشتر در فضاهای بزرگ و همچنین پوششی کامل‌تر برای پنجره‌ها استفاده کنید.


 
 
ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: رشد کپک در خانه‌تان
توصیه های بهداشتی

قرارگیری در معرض کپک‌ ممکن است به تحریک تنفس، چشم و پوستی منجر شود، یا واکنش‌های جدی‌تر ختم شود

این توصیه‌ها به شما کمک می‌کند که مانع از رشد کپک در خانه‌تان شوید:

* رطوبت داخل خانه‌تان در حد 40 تا 60 درصد حفظ کنید.
* در هنگام مرطوب‌شدن بیش از حد هوا، از تهویه مطبوع یا رطوبت‌‌زدای هوا یا هر دوی آنها استفاده کنید.


* ترتیبی دهید که خانه‌تان تهویه مناسبی داشته باشد، از جمله درست لزوم از هواکش استفاه کنید.
* پیش از رنگ‌کردن اتاق، مواد مهارکننده کپک به آن اضافه کنید.
* دستشویی و حمام را به طور مرتب با فراورده‌های پاک‌کننده طراحی‌شده برای از بین بردن کپک پاک کنید.
* از پهن کردن زیرانداز در جاهای مرطوب مانند دستشویی یا زیرزمین اجتناب کنید.
* به فوریت از هر زیراندازی یا روکشی که نم‌گرفته است، خودتان را خلاص کنید.

 
 
ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: نظم دادن به آشپزخانه

نظم دادن به آشپزخانه ...................................................................
اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید، با این 10 توصیه شروع کنید:

وارد آشپزخانه شوید و تمام مواد خوراکی، ادویه‌ها و داروهای تاریخ گذشته را دور بریزید.

تمام لوازم داخل کابینت‌ها و کشوها را خالی کنید، سپس با مقداری آب ولرم و کمی پودر صابون داخل و روی آنها را بشویید و بعد از آن با دستمالی نم‌دار کف حاصل از آب و صابون را از بین ببرید. بعد از خشک شدن کامل کابینت‌ها و کشوها، لوازم آنها را منظم و طبقه‌بندی شده بچینید.

قابلمه‌ها، ماهی‌تابه‌ها و کلیه ظروف مخصوص آشپزی را در کابینت‌های نزدیک به اجاق گاز قرار دهید و برای استفاده بیشتر از فضای داخلی، قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌های کوچک‌تر را درون بزرگ‌ترها قرار دهید.

ظروف مخصوص سرو غذا را در کابینت‌های نزدیک به میز غذاخوری یا حتی نزدیک به سینک ظرف‌شویی بچینید.

لوازم و موادی که باید فرزندتان بتواند به آنها دسترسی داشته ‌باشد را در قفسه‌های پایینی قرار دهید که دسترسی به آنها برای اعضای خانواده راحت باشد. در عوض، لوازم تیز و برنده و مواد شوینده و شیمیایی را دور از دسترس کودکان بگذارید.

ادویه‌ها و موادی مثل سبزی‌های خشک را در ظروف مخصوص ادویه، نزدیک به گاز قرار دهید یا آنها را در کابینت کنار یا بالای اجاق گاز بچینید. در ضمن، نوشتن و چسباندن اسم روی آنها و چیدن‌شان به ترتیب حروف الفبا، دسترسی‌تان را خیلی ساده‌تر می‌کند.

وسایل بزرگ و جاگیر مثل چرخ‌گوشت، آب‌میوه‌گیری یا حتی قابلمه‌های بزرگی را که به ندرت استفاده می‌کنید از کارتن درآورید و به جای داخل کابینت، روی کابینت‌های دیواری بگذارید.

موادغذایی که معمولا با هم استفاده می‌شوند را نزدیک به هم بچینید، مثل قند و چای یا قهوه و شکر.

موادغذایی مثل برنج که ممکن است مورد حمله حشرات قرار بگیرند را اول درون یک نایلون بریزید و بعد از گره زدن، آن را درون ظروف مخصوص نگهداری که معمولا از جنس پلاستیک‌های فشرده هستند، قرار دهید.

برای نظم بیشتر می‌توانید با تکه چوب‌های نازک یا ظروف مخصوص، کشوها و قفسه‌های کابینت‌‌ را طبقه‌بندی کنید.


 
 
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: ایمنی آشپزخانه

کارشناسان ایمنی، آشپزخانه را یکی از نقاط پرخطر در خانه می‌دانند و توصیه می‌کنند برای کاهش خطرات و پیشگیری از آسیب‌ها و صدمات به ایمنی آشپزخانه توجه شود. وجود منابع حرارتی مانند اجاق گاز و سماور و همچنین وجود لوازم و وسایل برقی در کنار مواد آتش‌گیر مانند روغن‌ها و مواد شیمیایی، حوله‌ها و دستکش‌ها و همه و همه، شرایطی را به ‌وجود می‌آورند که باعث می‌شود کارشناسان ایمنی، آشپزخانه را به عنوان محلی با پتانسیل بالای خطر معرفی کنند. همچنین نگهداری مواد غذایی در آشپزخانه احتمال انتشار و انتقال آلودگی‏های میکروبی را بالا می‏برد. این هفته می‌خواهیم سری به آشپزخانه بزنیم و شرایط پرخطر را شناسایی کنیم و تا جای ممکن این خطرها را کاهش دهیم...
۱) آشپزخانه و خطر بریدگی
▪ مواد غذایی را چه‌طور ببریم؟
مواد غذایی را روی تخته آشپزی مخصوص برش و دور از بدن‏تان قرار دهید. انگشتان‏تان را از تیغه چاقو دور نگه‌دارید.
▪ چاقوهای تیز
همیشه از چاقوهای تمیز و تیز استفاده کنید چون یک چاقوی تیز معمولا ایمن‌تر از یک چاقوی کند است.
▪ چاقو را چه‌طور بشوییم؟
چاقوها و سایر وسایل نوک تیز و برنده را به‌طور جداگانه بشویید. هنگام شستشو چاقو را طوری در دست بگیرید که تیغه از بدنتان دور باشد.
▪ اگر ظرفی در آشپزخانه شکست
در صورت شکستن ظروف، خرده شیشه‏ها را فورا جارو کنید. سپس با استفاده از یک دستمال نم‏دار تکه‏های ریزتر شیشه را نیز جمع کنید. خرده شیشه‏ها را در کیسه کاغذی قرار دهید و در سطل زباله بیندازید.
▪ مواظب دست‌تان باشید
از چاقو به عنوان دربازکن و پیچ گوشتی استفاده نکنید.
۲) آشپزخانه و خطر لیز خوردن
▪ طرز تمیز کردن زمین
در صورت ریختن مواد غذایی روی زمین برای پیشگیری از سرخوردن فورا آنها را پاک کنید. برای پاک کردن از آب گرم و مایع شوینده استفاده کنید و زمین را خشک کنید.
▪ در کابینت‏ها را ببندید
در کابینت‏ها و کشوها را همیشه پس از هر بار استفاده ببندید تا هنگام کار در آشپزخانه به آنها برخورد نکنید.
▪ کفپوش مناسب
برای پیشگیری از سرخوردن و افتادن در آشپزخانه باید از قالیچه‏ها و کفپوش‏های مناسب با ترمزفرش استفاده کنید.
▪ خطر برق‏گرفتگی
برای پیشگیری از خطر برق‏گرفتگی باید آب و مایعات را از جریان برق دور نگه‌دارید.
▪ استفاده از چهارپایه
برای دسترسی به قسمت‏های بالای کابینت حتما از یک چهارپایه مناسب استفاده کنید. استفاده از صندلی و سایر وسایل برای این کار ممکن است به افتادن و سرخوردن منجر شود.
▪ سیم‌ها و پریزها
همواره پیش از برداشتن غذا از توستر و سایر لوازم برقی، ابتدا آنها را از برق بکشید.
۳) آشپزخانه و خطر سوختگی
▪ دستگیره‏های داغ
برای برداشتن ظروف داغ و برداشتن درب قابلمه‏ها و ماهی‌تابه‏ها حتما از دستگیره خشک استفاده کنید و هنگام جا به جا کردن ظروف داغ آنها را از بدن‏تان دور نگه‌دارید.
▪ آستین‏هارا بالا بزنید
هنگام پخت و پز لباس مناسب بپوشید و پیش از شروع آشپزی آستین‏تان را بالا بزنید. لباس‌هایی با آستین بلند و گشاد برای آشپزی و کار با اجاق گاز مناسب نیست.
▪ اطراف اجاق گاز را تمیز نگه‌دارید
کاغذها و کتاب و دستمال و دستگیره و وسایل آتش‏گیر را از شعله‌های اجاق گاز دور نگه‌دارید.
▪ قرار دادن ظروف روی گاز
ظروف را طوری روی اجاق گاز قرار دهید که دستگیره آنها به سمت بیرون قرار بگیرد و روی شعله‏های دیگر اجاق قرار نگیرد.
▪ مواد شیمیایی در آشپزخانه
مواد شیمیایی و شوینده را از دسترس بچه ها دور نگه‌دارید و آنها را در کنار مواد غذایی قرار ندهید. توصیه‌های روی بسته بندی آنها را به دقت بخوانید و در موارد اورژانس طبق دستورالعمل روی برچسب عمل کنید. در صورت بروز مسمومیت فورا با مرکز اورژانس تماس بگیرید.
▪ اگر ظرفی روی شعله اجاق آتش گرفت
۱) با پیچاندن دستگیره پیچ مربوط روی اجاق گاز شعله را خاموش کنید
۲) در را روی ظرف بگذارید.
۳) روی شعله بیکین پودر یا نمک بریزید.
۴) آشپزخانه و ایمنی غذا
▪ نگهداری غذا
اگر می‌خواهید غذاها را به مدت طولانی نگهداری کنید، آنها را در فریزر نگه‌داری کنید. برای استفاده دوباره از دمای اتاق برای یخ‏زدایی استفاده نکنید و غذاهای منجمد را برای خروج از انجماد در طبقه پایین یخچال قرار دهید.
▪ شستشوی دست‌ها
همیشه قبل و پس از آشپزی دست‏ها و تمام سطوح آشپزخانه را بشویید.
شستن دست‏ها با آب گرم و مایع شوینده یکی از مناسب‏ترین راه‏ها برای پیشگیری از انتقال آلودگی و مسمومیت است. دست‏هایتان را پیش از آشپزی، پس از آشپزی و پس از هر بار دست زدن به مواد غذایی مانند گوشت خام بشویید.
▪ دمای مناسب
غذا را در دمای ایمن نگه‌داری کنید. برای اطمینان از پخت کامل غذا از دماسنج‌های مخصوص آشپزی استفاده کنید.
▪ خودداری از نگهداری غذا در دمای اتاق
غذا را پس از کشیدن در ظرف نوش جان کنید. قرار دادن غذا به مدت طولانی در دمای اتاق ممکن است موجب رشد میکروب‏ها و ایجاد مسمومیت شود.
▪ یک دستمال تمیز
پس از هر بار اتمام کار سطح کارتان را با دستمال تمیز کرده و خشک کنید.
از انتقال آلودگی پیشگیری کنید
برای پیشگیری از انتقال آلودگی غذاهایی مانند گوشت خام، میوه و سبزی و نان را جدا از همدیگر نگهداری کنید.


 
 
ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: سردوش حمام می تواند مخزن باکتری های کوچکی باشد که
نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد، سردوش حمام می تواند مخزن باکتری های کوچکی باشد که هنگام دوش گرفتن بر روی صورت پاشیده می شوند.

به نقل از آسیوشیتدپرس ، محققان می گویند هرچند این موضوع برای کسانی که سیستم ایمنی طبیعی دارند چندان نگران کننده نیست، اما این میکروب ها برای مبتلایان به بیماریهای ایدز، فیبروز کیستی، کسانی که تحت درمان سرطان هستند و یا افرادی که به تازگی عضو پیوندی دریافت کرده اند می تواند نگرانیهایی ایجاد کند.
محققان دانشگاه کلرادو در بخشی از تحقیق میکروبیولوژی هوا و آب در خانه ها، مدارس و ساختمانهای عمومی، ۵۰ سردوش را در پنج ایالت آمریکا آزمایش کردند.
نتایج این تحقیق در نشریه فرهنگستان ملی علوم آمریکا منتشر شده است.
نورمن ریس نویسنده این تحقیق می گوید: برای کسانی که دستگاه ایمنی بدن آنها مشکلی ندارد، دوش گرفتن خطری ایجاد نمی کند. اما مثل هر چیز دیگری، مخاطراتی با آن در ارتباط است.
محققان پیشنهاداتی نظیر استفاده از سردوش های تمام فلزی که میکروبها سخت تر به آنها می چسبند، ارایه می کنند.
سردوش های فلزی فیلتر دار از سردوش های پلاستیکی بهتر است.
با این حال سردوش حمام پر از سوراخ سنبه است که تمیز کردن آنها به دشواری انجام می شود و حتی بعد از استفاده از مواد سفیدکننده نیز ، میکروبها دوباره بازمی گردند.
کسانی که از سردوش های فیلتر دار استفاده می کنند می توانند هر هفته فیلتر را عوض کنند. وان حمام به اندازه دوش میکروب ها را در هوا منتشر نمی کند. سردوش قطرات آب را به ذراتی تبدیل می کند که به آسانی استنشاق می شود.
در میکروبهای یافت شده در سردوش حمام ، میکوباکتری اویوم یا ام ای سی مشاهده شد که با بیماری ریوی در برخی افراد مرتبط شناخته شده است.
تحقیقات محققان در دنور نشانگر افزایش ابتلا به عفونتهای ریوی در آمریکا طی دهه های اخیر در اثر ابتلا به این میکروب است که این افزایش احتمالا با استفاده کمتر از وان و استفاده بیشتر از دوش ارتباط دارد.
علایم ابتلا به این عفونت شامل خستگی، سرفه خشک و طولانی، تنگی نفس، ضعف و احساس ناخوشی عمومی است.
در این مطالعه سردوش خانه ها و امکان عمومی در نیویورک، ایلینویز، کلرادو، تنسی و داکوتای شمالی آزمایش شد.
محققان از آب فروریخته از این دوش ها نمونه گرفتند. سپس از قسمت داخل سردوش نمونه و نیز آب لوله کشی بدون سردوش نمونه گیری کردند.
بررسی ژنتیکی نمونه ها نوع باکتریها را مشخص کرد. محققان دریافتند باکتریها در سردوش تجمع پیدا می کنند.
این محققان در مطالعات قبلی خود باکتری میکوباکتری اویوم را بر روی پرده حمام و سطح آب استخرهای آب گرم درمانی یافتند.
این باکتری با اولین فوران آب از سردوش حمام به قطرات ریزی تبدیل می شود که ما آنها را استنشاق می کنیم و تا اعماق ریه فرو می رود.
علاوه بر افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، محققان از افزایش ابتلا به این باکتری در افراد مسن نحیف که یک ژن فیبروز کیستی را دارند، اما به این بیماری مبتلا نیستند خبر می دهند.

 
 
ساعت ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: طراحی دکوراسیون یک آشپزخانه

به هر حال بهتر است که در زمان ورود به خانه، آشپزخانه جلوی چشم نباشد چرا که این مساله می‌تواند موجب مشکلات سوء‌هاضمه و تغذیه شود. به علاوه آشپزخانه‌ای که جلوی چشم باشد، ساکنان خانه را به وقت و بی‌وقت غذا خوردن تشویق می‌کند اما راه‌حل‌هایی وجود دارد که می‌توانند این مساله را تعدیل کنند.

1 سعی کنید کمی ابتکار به خرج دهید و ورودی آشپزخانه را با پرده‌های چوبی یا لووردراپه بپوشانید و یا شیئی فوق‌العاده چشمگیر را در نزدیکی آن قرار دهید تا نظر را به سمت خود جلب و از سمت آشپزخانه منحرف کند.

2 پنجره برای عبور و مرور نور و هوا تعبیه می‌شود و از ملزومات آشپزخانه است و طول استاندارد آن نباید کمتر از دو متر باشد اما با این حال برای تخلیه هوای داخل آشپزخانه باید از هواکش استفاده کنید.

3 یکی از مهم ترین اجزایی که در چیدمان و طراحی دکوراسیون یک آشپزخانه نقش دارد، کابینت است. هم اکنون کابینت‌های متفاوتی از نظر رنگ و جنس در بازار موجود است و محدودیتی در انتخاب آن وجود ندارد. برای چیدمان مناسب آشپزخانه بهتر است رنگ دیوارها، کابینت، اجاق گاز و یخچال را مدنظر قرار دهید تا به ترکیب مناسب‌تری برسید.

4 نحوه چیدن وسایل آشپزخانه باید طوری باشد که فرد در هنگام کار از راست به چپ حرکت کند. اجاق گاز باید در وضعیت مسلط قرار گرفته باشد تا آشپز همیشه و به راحتی به ورودی تسلط داشته باشد.

5 ایجاد مثلثی که سه گوشه آن اجاق گاز، سینک و یخچال در فاصله دو تا دو و نیم متری از هم باشند از مواردی است که بهتر است رعایت شود. این ترکیب‌بندی امکان حرکت و دسترسی راحت را در محیط فراهم می‌کند اما نزدیکی اجاق گاز به پنجره بسیار خطرآفرین است.

6 ماشین ظرف‌شویی باید در طرف راست یا چپ سینک قرار گیرد.

7 گل‌های تازه، ظرفی میوه و یا گلدانی بزرگ در آشپزخانه انرژی خوشایند و شادی بخشی را وارد محیط می‌کنند و سمبل سلامت و سرزندگی هستند.


 
 
ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: خانه ارایی در فصل پاییز


1 با شروع فصل پاییز، بهتر است در چیدمان خانه تغییراتی انجام دهید و قدم اول بالابردن روشنایی خانه است. می‌توانید با اضافه کردن چند لامپ‌ در گوشه و کنار خانه، کمبود نور خورشید را در فضای خانه جبران کنید. اضافه کردن انواع لامپ‌ها و لوسترها به فضای خانه باعث گرم شدن این محیط می‌شود.

2 می‌توانید برای ایجاد تنوع دکوراسیون خانه با دیگر فصل‌های سال روی بوفه و یا دکوری که در دسترس است، آباژور کوتاهی قرار دهید و یا اینکه می‌توانید لوستری را در مقابل پنجره‌ای آویزان کنید با این‌کار فضای پنجره را نمایان‌تر کرده‌اید.

3 این فصل از سال بهترین زمان برای اضافه کردن پرده و نوارهای تزئینی طرح‌دار به پوشش‌های پنجره است، این‌گونه جلوه پنجره هم بیشتر می‌شود و پرده‌ها به صورت عایق گرمایی برای خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و از هدر رفتن انرژی گرمایی جلوگیری می‌شود.

4 در این فصل پارچه‌هایی را که برای پوشش پنجره انتخاب می‌کنید، بهتر است از انواع سنگین با بافت ضخیم باشند. برای مثال می‌توانید از پارچه‌های مخملی و یا مخمل‌کبریتی و پار‌چه‌های کانوادوزی شده استفاده کنید.

5 رنگ پرده‌ها را می‌توانید با فضای دکوراتیو خانه هماهنگ کنید، این فصل نیاز به رنگ خاصی ندارد، چرا که بافت ضخیم و وزین پرده‌ها خود نمادی از این فصل هستند. با به‌کاربردن بافت‌های ضخیم برای پرده باید از نوار نگهدارنده محکم‌تری نسبت به قبل استفاده کنید تا به راحتی بتوانید، پرده‌ها را به هر سمتی از پنجره که می‌خواهید جمع‌ کنید.

6 یکی از بهترین ایده‌های تزئینی در این فصل استفاده از گلدان‌هایی است که مملو از گل‌های خشک و میوه‌های خشک زینتی هستند. برای فراهم کردن این فضای زیبای دکوراتیو در خانه تنها به یک گلدان شیشه‌ای، مقداری گل کاج، چند میوه خشک درخت سدر(همان‌هایی که مانند زالزالک و یا آلوبخارا هستند) گل‌های خشک، برگ‌ها و شاخه‌های کوتاه خشک‌شده نیاز دارید. نسبت به فضایی که قرار است این گلدان در آن قرار گیرد و محوریت تزئینی آن فضا را به عهده دارد می‌توانید اندازه و سایز گلدان را تغییر دهید. برای تزئین و محوریت بخشیدن در فضای بزرگ، بهتراست سایز گلدان را بزرگ انتخاب کنید و همچنین بالعکس.


 
 
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: نکات مربوط به آماده کردن خانه برای ماه‏های سرد،

با فرا رسیدن فصل پاییز، کوتاه‏تر شدن روزها و سرد و خشک شدن هوا، زمان تعمیرات فصلی خانه هم فرا می‏رسد. بهتر است شما هم تعمیرات و اقدامات فصلی خانگی را فراموش نکنید تا در طول این فصل پرباران و تا حدودی سرد، خانه‏تان همچنان گرم و نرم و جایی برای آرامش باشد.
بسیاری از این نکات مربوط به آماده کردن خانه برای ماه‏های سرد، کاهش انرژی مصرفی طی این ماه‏ها، مبارزه با حشرات موذی و پیشگیری از خرابی‏ها و آسیب‏هایی است که در اثر سرما در خانه ایجاد می‏شود و به توجه و رسیدگی نیاز دارد، و انجام آنها هزینه چندانی نیاز ندارد. فقط کافی است برای این کار وقت بگذارید و کمی دقت و حوصله به خرج دهید. با انجام این اقدامات فصلی از آسیب‏ها، خرابی و مشکلات احتمالی مانند نم دادن دیوارها و سقف خانه، یخ زدگی لوله‏ها و حوادث تلخی مانند گازگرفتگی پیشگیری خواهید کرد.


لوله‏های آب را چک کنید

از سالم بودن لوله‏های آب و نداشتن ترک و نشتی مطمئن شوید و لوله‌های آب را عایق‏بندی کنید. با این کار دیگر مجبور نیستید برای استفاده از آب گرم مدت زیادی شیر آب را باز بگذارید تا آب گرم شود و آب سرد هم در لوله‏ها یخ نخواهد زد.


خانه را گرم نگه دارید

درزها، ترک‏ها و سوراخ‏ها را بپوشانید. برای اینکه هوای سرد و خشک وارد خانه نشود و دمای داخل خانه گرم و مطلوب باشد لازم است قبل از سرد شدن هوا گوشه و کنار خانه را به دقت بررسی کنید و تمام ترک‏ها و درزها را بپوشانید. با این کار بدون صرف انرژی هوای خانه‏تان گرم می‏ماند و به علاوه از ورود حشرات به خانه پیشگیری می‏شود. توجه داشته باشید که مسدود کردن و بستن تمام سوراخ‏ها، درزها و ترک‏ها از ورود موش و حشرات موذی به خانه جلوگیری می‏کند. البته قبل از این کار باید از سلامت و ایمنی وسایل گازسوز و جریان هوای ساختمان خود اطمینان حاصل کنید. برای این کار می‌توانید با مأموران آتش‌نشانی یا شرکت گاز مشورت کنید.

سیستم گرمایی را بررسی کنید. میزان و شدت سرما در فصل پاییز قابل پیش‏بینی نیست و بهتر است قبل از اینکه هوا خیلی سرد شود با کمک متخصص سیستم گرمایی خانه‏تان را بررسی کنید و تعمیرات لازم را انجام دهید. وسایل گرمازا مانند بخاری، شومینه، شوفاژ و همچنین دودکش‏ها را هم تمیز کنید و از باز بودن راه خروج گازهای احتراق مطمئن شوید. استفاده از وسایل گرمازا مانند شومینه و بخاری بدون تمیز کردن گرد و غبار و آلودگی آنها ممکن است در برخی افراد تحریکات و مشکلات تنفسی ایجاد کند.


سری به پشت‌بام بزنید

برای پیشگیری از خرابی‏ها و آسیب‏های احتمالی ساختمان در اثر باران و باد و طوفان‏های فصلی باید سری به پشت‌بام بزنید و اقداماتی انجام دهید. مطمئن شوید که راه چاه و ناودان پشت‌بام باز است و با سنگ و برگ‏های خشک مسدود نشده است. از سالم بودن عایق‏بندی پشت‌بام و نبودن درز و شکاف به‌ویژه در گوشه‏ها و قسمت‏های کناری مطمئن شوید. اگر پشت‌بام خانه‏تان عایق کاری نشده است حتما این کار را انجام دهید.


به فکر بیرون خانه هم باشید

بیرون خانه را تمیز کنید و یک پا دری جلوی در ورودی بگذارید. برای برداشتن برگ‏ها و شاخه‏های خشک درختان از حیاط و جلوی در خانه آنها را جارو کنید. یک جارو و سطل مخصوص برای این کار در نظر بگیرید. اگر در حیاط خانه‏تان باغچه دارید، به گیاهان و درختان آن رسیدگی کنید. شاخ و برگ‏ها را طوری هرس کنید که در برابر باد و باران آسیب نبینند و آنها برای خواب زمستانی آماده کنید.


نور خانه را تنظیم کنید

لامپ‏ها و روشنایی‏های سقفی را باز کنید و آنها را تمیز کنید. با این کار بدون نیاز به نصب لامپ اضافه روشنایی بیشتری خواهید داشت. پنجره‏ها را تمیز کنید. پنجره‌ها را از داخل و بیرون تمیز کنید. تمیز بودن پنجره‏ها موجب می‏شود نور و گرمای بیشتری وارد خانه شود.


تمیزی خانه یادتان نرود

وسایل چوبی را تمیز کنید. مبلمان، کابینت‏های چوبی و کف‌پوش‏های چوبی را تمیز کنید و پس از تمیز کردن آنها را با روغن مخصوص چرب کنید. تمیزی گوشه و کنار خانه را فراموش نکنید. در فصل سرد شستن و خشک کردن وسایل کار آسانی نیست بنابراین بهتر است پیش از سرد شدن هوا رختخواب‏ها و ملافه‏ها را با مواد ضدعفونی کننده بشویید و زیر نور آفتاب خشک کنید. همه فرش‏ها و موکت‏ها را با دقت جارو بزنید و تمیز کنید تا همه گرد و خاک آنها بیرون بیاید.


وسایل تابستانی را جمع کنید

لباس‏ها و وسایل دکوری تابستانی را که تا چند ماه به آنها احتیاجی ندارید جمع کنیدو در انباری بگذارید. با این کار فضای بیشتری در خانه خواهید داشت.


 
 
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: قرار دادن مواد غذایی در یخچال باعث رشد کندتر باکتر

قرار دادن مواد غذایی در یخچال باعث رشد کندتر باکتری ها در آن می شود. باکتری ها در همه جای طبیعت وجود دارند، در خاک، هوا، آب و حتی غذایی که مصرف می شود. مواد غذایی، رطوبت و دمای مناسب شرایط رشد سریع آنها را فراهم آورده و تعداد آنها تا حدی زیاد شده که باعث بروز بیماری در انسان می شود. باکتری ها قادرند از دمای چهار تا ۶۰ درجه سانتی گراد رشد کنند تا جایی که در عرض ۲۰ دقیقه، تعداد آنها دو برابر می شود. از این رو دمای مناسب برای حفظ مواد غذایی کمتر از چهار درجه سانتی گراد (۴۰ درجه فارنهایت) است.
● باکتری های مواد غذایی در یخچال
دو نوع باکتری کاملاً متفاوت بیماری زا و فاسدکننده وجود دارند. باکتری های پاتوژنیک، باکتری هایی هستند که باعث ایجاد مسمومیت غذایی می شوند، اما باکتری هایی که باعث فساد مواد غذایی شده و بو، طعم و بافت غذا را تغییر می دهند. باکتری های بیماری زا در دمای بین چهار تا ۶۰ درجه سانتی گراد رشد بسیار سریعی دارند، اما معمولاً تغییری در طعم، بو و ظاهر غذا ایجاد نمی کنند، به عبارت دیگر کسی متوجه حضور این باکتری ها در غذا نمی شود. در حالی که باکتری های فاسدکننده در دمای پائین مانند دمای یخچال رشد نمی کنند، و وجود آنها در مواد غذایی به سرعت نمایان می شود، پس برای کنترل کیفیت غذاها توجه به نکات زیر لازم است:
مصرف غذاهایی که برای مدت طولانی در یخچال قرار داشته اند، باوجود ظاهر آنها ممکن است خطرناک باشد.
غذاهایی که برای مدت طولانی در یخچال و یا فریزر قرار داشته اند، از ارزش و کیفیت پائین تری برخوردارند، حتی اگر باعث بیماری انسان نشوند.
● دمای مناسب
دمای یخچال باید طوری تنظیم گردد که همیشه چهار درجه سانتی گراد و یا پائین تر (این دما در ماه های گرم و سرد سال با هم تفاوت دارد) باشد. اندازه گیری دمای یخچال هنگام قطع برق بسیار مهم است زیرا اگر غذاها بیش از دو ساعت در دمای بالای چهار درجه قرار بگیرند فاسد شده و قابل مصرف نیستند.
● اندازه گیری دما
برای اندازه گیری دمای یخچال به شیوه زیر عمل کنید:
دماسنج را در یک لیوان آب گذاشته و در طبقه وسط یخچال قرار دهید.
به مدت پنج الی هشت ساعت صبر کنید سپس با مشاهده دمای یخچال با دگمه کنترل آن را تنظیم کنید.
سپس از پنج الی هشت ساعت بعد دما را مجدداً چک نمائید.
پس از تنظیم دمای یخچال، دماسنج را از لیوان آب بیرون آورده و مستقیماً در یخچال قرار دهید تا دمای هوای درون آن را نشان دهد. همین کار را هنگام قطع شدن برق انجام دهید. در صورتی که دمای یخچال پس از اتصال مجدد برق، چهار درجه و یا کمتر بود، از سلامت غذاها اطمینان حاصل کنید.
● چند نکته
غذاهای گرم را سریعاً در یخچال قرار دهید. می توانید ابتدا آنها را در آب سرد و یا ظرف یخ گذاشته و سپس در یخچال قرار دهید.
حتماً در غذاها را بگذارید تا غذا رطوبت را در خود نگه داشته و بوی سایر مواد غذایی را به خود نگیرد.
ظرف بزرگ غذا را در یخچال قرار ندهید، بلکه ابتدا غذا را در ظرف های کوچک تر و کم عمق تر ریخته و در آن ها را بگذارید.
● قرار دادن مواد غذایی
مکان قرار گرفتن مواد غذایی در یخچال بر سلامت و مزه آنها تأثیرگذار است، از این رو باید به نکات زیر توجه داشت.
هرگز مواد فاسدشدنی مانند تخم مرغ و شیر را در در یخچال قرار ندهید زیرا با باز و بسته شدن یخچال، دمای موادغذایی موجود در در یخچال با نوسان بسیاری روبه رو می شود. (بهتر است تخم مرغ ها را درون جعبه و در قفسه یخچال قرار دهید.)
گوشت و مرغ خام را در ظروف دربسته و در طبقه پائین و یا در جاگوشتی یخچال قرار دهید.
هرگز یخچال را بیش از حد پر نکنید تا هوای خنک به اندازه کافی جا برای چرخش داشته باشد.
میوه ها را در قفسه ای از سبزیجات قرار دهید زیرا میوه ها با گاز اتیلنی که از خود صادر می کنند باعث کوتاه تر شدن عمر سبزیجات می شوند. علاوه بر این برخی سبزیجات نیز با بوی خود طعم میوه ها را تغییر داده و بر کیفیت آنها تأثیر می گذارند.
قرار دادن میوه ها و سبزیجات به صورت شسته در یخچال باعث افزایش ماندگاری آنها می گردد. از این رو بهتر است هنگام مصرف آنها را بشویید.
سبزیجات به رطوبت بیشتری نیاز دارند، در حالی که میوه ها رطوبت کمتری را می طلبند.
● تمیزی
یکی از عوامل مهم در حفظ سلامت غذاها، تمیز بودن یخچال است. باید هفته ای یک بار یخچال را تمیز کرده، غذاهای ناسالم را دور ریخت.
برای اینکه یخچال بوی خوبی داشته باشد، کافی است یک ظرف حاوی جوش شیرین را در یخچال قرار دهید.
هرگز از مواد شوینده، وسایل زبر و ‎.‎.‎. برای تمیز کردن یخچال استفاده نکنید.
سطح خارجی یخچال باید با دستمال نرم و مایع شوینده بسیار ملایم (مانند مایع ظرفشویی) تمیز شود.
شبکه پشت یخچال باید چند بار در سال با یک برس نرم و یا جارو برقی تمیز گردد تا خاک، کرک و توده های انباشته شده روی آن پاک شود زیرا باعث کارایی بیشتر و عملکرد بهتر یخچال می شود.
برطرف کردن بوی بد
در صورت فساد مواد غذایی موجود در یخچال و ‎.‎.‎. بوی بد آنها باقی می ماند. برای برطرف ساختن این بو کافی است یکی از موارد زیر را یک و یا چند بار تکرار کنید.
قفسه ها و سطح داخلی یخچال را با دستمال آغشته به محلول آب و سرکه (آب و سرکه را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید) تمیز کنید. (سرکه باعث از بین رفتن کپک ها می شود.)
قفسه ها را در محلول جوش شیرین و آب بشویید. لاستیک در و درزها را نیز کاملاً تمیز کنید.
روی قفسه ها کمی پودر قهوه و جوش شیرین بپاشید.
یک پارچه نخی آغشته به وانیل را درون فریزر قرار دهید، سپس آن را به مدت ۲۴ ساعت ببندید.


 
 
ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: بهداشت فرآورده‌های دامی

انواع فرآورده‌های خوراکی با منشا دامی، به خصوص گوشت قرمز و سفید از اجزای لاینفک رژیم غذایی محسوب می‌شوند که برای دستیابی به جامعه سالم، به ویژه در ابعاد جسمی و ذهنی اقشار جوان و روبه رشد بسیار ضروری است.
در کشور ما اکثریت جمعیت را جوانان تشکیل می‌دهند و از طرفی بیش از دغدغه تامین پروتئین حیوانی در رژیم غذایی مردم، تأمین سلامت و کیفیت آن مطرح است. در همین ارتباط بسته‌بندی بهداشتی و عمر ماندگاری محصول دارای جایگاه ویژه است.
در قالب چند پرسش و پاسخ، اطلاعاتی را درباره بهداشت فرآورده‌های دامی مرور می‌کنیم.
یک عامل محافظ و نگهداری‌کننده است که از مواد غذایی در برابر صدمات فیزیکی محافظت کرده و از آلودگی آنها طی حمل‌ونقل، نگهداری و توزیع جلوگیری می‌کند.
● انواع بسته‌بندی فرآورده‌های خام دامی رایج در ایران چگونه است؟
۱) بسته‌بندی معمولی در ظرف یک‌بار مصرف که فرآورده‌ در ظروف معمولی یک‌بار مصرف قرار می گیرد و با پوشش پلاستیکی مناسب روی آن، مانع از آلودگی‌های ثانویه می‌شوند.
۲) بسته‌بندی در خلا در ظروف یک‌بار مصرف. با استفاده از دستگاه وکیوم(vaccum) هوای موجود در بسته تخلیه می‌شود و به‌این‌وسیله اکسیژن در تماس مستقیم با فرآورده نخواهد بود.
۳) بسته‌بندی با اتمسفر اصلاح شده در ظروف یک‌بار مصرف که در این روش با استفاده از گازهای خنثی نظیر N۲ و CO۲ ترکیب هوای مجاور فرآورده در داخل بسته‌بندی را تغییر داده و گازهای مورد نظر با نسبت مناسب در مجاورت فرآورده‌ خواهند بود.
۴) بسته‌بندی کارتنی که فرآورده با حجم بالا را در پوشش پلاستیک و کارتن سه لایه غیر قابل نفوذ به آب قرار می‌دهند.
● استاندارد زمان نگهداری فرآورده‌های خام دامی چیست؟
عمر ماندگاری به مدت زمانی پس از تولید فرآورده می‌گویند که در صورت نگهداری در شرایط تعریف شده، ویژگی‌های مطلوب حسی، شیمیایی، فیزیکی یا ویژگی‌های میکروبی حفظ شده و در نهایت فرآورده سالم و مناسب باقی می‌ماند.
این زمان بر اساس نوع بسته‌بندی و شرایط نگهداری تعیین می‌شود.
● چرا عمر ماندگاری اهمیت دارد؟
گروه مصرف‌کننده آسیب‌پذیر یا جمعیت حساس که جمعیت هدف هستند، ۲۵ درصد هر جامعه‌ای را تشکیل می‌دهند که شامل کودکان زیر ۵ سال، زنان باردار، افراد مسن بالای ۶۵ سال، سالمندان، معلولان و افرادی که دارای ضعف دستگاه ایمنی هستند مانند سرطانی‌ها یا افرادی که پس از پیوند عضو از داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، است.
بنابراین استفاده از فرآورده‌های خام دامی پس از عمر ماندگاری، حتی اگر ظاهر فرآورده تغییر قابل ملاحظه‌ای هم پیدا نکرده باشد، از نظر علمی صحیح نیست.
سیاست‌های بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور برای سلامت فرآورده‌های خام دامی چیست؟
با توجه به خطر انتقال برخی از بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان از طریق تماس یا مصرف فرآورده‌های خام دامی از جمله: ۱۶ نوع بیماری باکتریایی مثل سیاه‌زخم، ۳۰ نوع بیماری ویروسی مثل تب‌خونریزی ‌دهنده کریمه کنگو، ۲۲ نوع بیماری انگلی مثل کیست‌هیداتیک، سلسله مراقبت‌های بهداشتی بشرح ذیل صورت می‌پذیرد:
۱) پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان و بیماری‌های واگیردام و بیماری‌های انگلی در مزرعه
۲) بازرسی بهداشتی لاشه و آلایش مربوطه در کشتارگاه‌ها
۳) بازرسی بهداشتی در مراکز بسته‌بندی در تمامی مراحل
۴) بازرسی بهداشتی محل‌های توزیع و مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی
● توصیه‌های بهداشتی برای مصرف‌کنندگان چیست؟
۱) از خرید و مصرف فرآورده‌های خام دامی بدون مهر دامپزشکی یا برچسب معتبر دامپزشکی جداً خودداری فرمایید.
۲) از خرید گوشت چرخ‌کرده ی از قبل آماده شده در بسته‌بندی متفرقه، جداا خودداری فرمایید.
۳) فرآورده‌های خام دامی خود را فقط از مراکز معتبر و دارای مجوز بهداشتی خریداری کنید.
۴) هنگام قطعه‌ قطعه کردن یا شست‌وشوی فرآورده‌های خام دامی از دستکش استفاده کنید.
۵) از خرید فرآورده‌های خام دامی که خارج از یخچال عرضه می‌گردد، جدا خودداری فرمایید.


 
 
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: نخستین موضوع در نگهداری و بالا بردن عمر مفید یخچال

) محل قرار گرفتن: نخستین موضوع در نگهداری و بالا بردن عمر مفید یخچال، محل آن است. از قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاه های گرمازا نظیر، اجاق گاز، شوفاژ، نور مستقیم آفتاب بپرهیزید. فضای پشت یخچال و فریزر باید دست کم ۲۰ سانتی متر جهت گردش هوا، با دیوار فاصله داشته باشد. از تراز بودن یخچال و فریزر مطمئن شوید.

۲) انتخاب بهینه، مصرف بهینه: به هنگام خرید یخچال مدل هایی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند. همچنین از وجود برچسب انرژی روی یخچال و فریزر کمتر مطمئن شوید.

۳) جابه جایی یخچال: در صورت حمل ونقل و یا اسباب کشی منزل، دست کم دو تا سه ساعت پس از جابه جایی، یخچال را به برق متصل کنید.

۴) تنظیم ترموستات یخچال: دمای درون فریزر معمولا ۳ تا ۴ درجه زیر صفر و دمای درون یخچال باید ۳ تا ۴ درجه بالای صفر باشد، تنظیم نادرست ترموستات علاوه بر این که سبب فاسد شدن و یخ زدگی مواد غذایی می شود مصرف انرژی را هم افزایش می دهد.

۵) باز و بسته کردن در یخچال: در یخچال و فریزر را هیچ وقت به مدت طولانی باز نگذارید و از باز و بسته کردن زیاد آن به ویژه در تابستان خودداری کنید.

۶) حفظ سرمای یخچال: چنانچه برق قطع شد یا به دلیلی به طور موقت از کار افتاد، از باز و بسته کردن در آن خودداری کنید.

۷) انبار کردن مواد غذایی در یخچال: مقدار زیادی مواد غذایی انباشته روی هم را در یخچال قرار ندهید. زیرا وقت زیادی لازم است که سرما به همه آن نفوذ کند. بنابراین زودتر خراب می شوند. مثلا گاه دیده می شود که مقدار زیادی سبزی را به شکل دسته در یخچال می گذارند و پس از دو روز وقتی بیرون می آورند وسط آن گندیده و در اثر تخمیر، داغ شده است. برای نگهداری سبزی خوردن در یخچال ابتدا پس از پاک کردن و شستن، آن را در پارچه نازک بریزید و درون یخچال بگذارید. برفک ها را به طور منظم آب کنید زیرا به محض افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می رود. همچنین لوله های پشت یخچال یا فریزر را دست کم سالی دو بار گردگیری کنید.

۸) سرمای بد فریزر: اگر برودت در طبقات بالا خوب اما در طبقه های پایین نامطلوب است، گاز فریزر شما تمام شده، علت تخلیه گاز را بررسی کنید.

۹) ریپ زدن فریزر: چنانچه فریزرتان پس از چند بار ریپ زدن روشن شود، ممکن است در اثر کار زیاد، پلاتین های رله کثیف شده باشند، آنها را تمیز یا رله را عوض کنید.

۱۰) روشن شدن چراغ قرمز فریزر: اگر برودت فریزر خوب باشد اما باز چراغ آن روشن شود، سیم های چراغ اتصال پیدا کرده اند.

۱۱) زیاد شدن برفک فریزر: چنانچه لاستیک های دور در، خراب شوند، برفک داخل فریزر زیاد می شود، برای رفع این مشکل لاستیک ها را عوض کنید.

۱۲) راهنمای چراغ های آگاهی دهنده فریزر: فریزرها معمولا سه چراغ سبز، قرمز و زرد دارند. چراغ سبز نشان دهنده برقراری جریان برق ورودی به فریزر است. چراغ قرمز نشان می دهد که به دلیلی مانند خرابی ترموستات، عمل سرما سازی خوب انجام نمی شود از این رو، این چراغ همیشه باید خاموش باشد تا مطمئن باشیم فریزر به خوبی کار می کند. اما برای چراغ زرد کلیدی وجود دارد که معمولا اتصالات را به صورت مستقیم در می آورد تا سرما به حد کافی برسد و چراغ قرمز خاموش شود در این موقع این کلید را به حالت خاموش در می آوریم، چراغ زرد هم خاموش می شود.


 
 
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: روش انجماد صحیح مواد غذایی برای نگهداری در فریزر
روش انجماد صحیح مواد غذایی برای نگهداری در فریزر
امروزه نگهداری مواد غذایی در فریزر و مصرف آن در طول ماه های آینده به امری طبیعی در بین خانواده ها تبدیل گشته است . سایت پزشکان بدون مرز سعی دارد که طی مقالاتی روش های صحیح نگهداری این مواد در فریزر را به اطلاع شما بازدیدکنندگان برساند تا مواد غذایی شما در زمان مصرف بهترین کیفیت را داشته باشد .

- انجماد، بهترین نحوه نگهداری موادغذایی بوده و موجب متوقف شدن فعالیت میکرب ها می شود.

۲- با استفاده از یخچال های خانگی می توان موادغذایی منجمد را حداکثر تا سه ماه نگهداری کرد.

۳- بعضی از غذاهای منجمد را می توان به طور منجمد طبخ کرد. این عمل موجب تسریع و صرفه جویی در وقت و حفظ رنگ و طعم موادغذایی می شود.

۴- سبزی ها را قبل از انجماد، توسط بخار و یا با مقدار کمی آب بپزید. سپس آن را سرد کرده، بسته بندی و منجمد کنید. این عمل فعالیت دیاستازها را متوقف می سازد.

۵- مواد پروتئینی، چربی ها، هیدارتهای کربن، ویتامینهای b وc موادغذایی را در ۱۸- درجه سانتیگراد می توان حفظ کرد.

۶- درجه حرارت نگهداری مواد یخ زده نباید کمتر از ۱۵- درجه سانتیگراد باشد.

۷- کیسه حاوی موادغذایی قبل از انجماد باید خالی از هوا بوده و پاره نباشد.

۸- هنگام استفاده از محصول منجمد شده باید آن را از فریزر به یخچال انتقال داد تا یخ آن باز شود. این عمل موجب نگهداری رنگ، طعم و صرفه جویی در وقت است.

۹- خرید محصول منجمد باید در مرحله آخر خرید انجام گیرد و به محض ورود به منزل در یخچال نگهداری شود.

۱۰- گوشتهای منجمد را در یخچال و یا در درجه حرارت محیط زیست باز کنید.

۱۱- طبخ سبزی های منجمد باید در مدت زمان کوتاه تری انجام گیرد، زیرا قبل از انجماد سبزی ها طبخ شده اند.

۱۲- موادغذایی را در کیسه های نایلونی، ظروف پلاستیکی یا آلومینیومی سربسته فریز کنید.

۱۳- هیچ گاه قطعات ماهی فریز شده را در آب باز نکنید زیرا جذب آب موجب می شود که طعم آن تغییر کند. اما انجام این کار در مورد ماهی درسته اشکالی ندارد.

۱۴- مدت زمان نگهداری موادغذایی گوشتی به صورت انجماد ۲ الی ۳ ماه، شیرینی ها ، میوه ها و اغلب سبزیها ۶ الی یک سال است.

۱۵- موادی که هیچ گاه نباید منجمد کرد عبارتند از: خامه، شیر، ژله، سس مایونز، کاهو، موز، تربچه، خربزه، طالبی و تخم مرغ سفت.

۱۶- بعضی از سبزی ها را که به صورت خام مصرف می شوند، نباید منجمد کرد.

۱۷- سبزی ها را قبل از انجماد، تمیز شسته، پاک کنید. سپس با بخار پخته ، فریز کنید.

۱۸- کندی در انجماد موجب فاسد شدن سبزی می شود.

۱۹- گوشت پرندگان فریز شده را توسط آب جاری و یا با قراردادن در یخچال باز کنید.

۲۰- مواد نشاسته ای حساسیت کمتری به سرعت انجماد دارند.

۲۱- گوشت سفید مثل مرغ و ماهی در اثر انجماد نسبت به گوشت قرمز آسیب پذیرتر است.

 
 
ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: در یخچال را زود ببندید

در یخچال را زود ببندید!


▪ محل قرار گرفتن یخچال:
از قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاه های گرمازا مثل اجاق گاز، آب گرمکن، شوفاژ و نورمستقیم خورشید بپرهیزید. فضای پشت یخچال و فریزر باید حداقل ۲۰سانتی متر، برای گردش هوا، با دیوار فاصله داشته باشد. مطمئن شوید که یخچال یا فریزر روی یک سطح تراز قرار گرفته و در آن ب طور کامل بسته می شود.
▪ انتخاب صحیح یخچال:
هنگام خرید یخچال مدل هایی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند. همچنین از وجود برچسب انرژی روی یخچال مطمئن شوید.
▪ جابجایی یخچال:
درصورتی که ناچار به جابجایی و یا حمل یخچال و فریزر هستید، حداقل ۲تا۳ ساعت پس از جابجایی، یخچال را به برق وصل کنید.
▪ تنظیم ترموستات یخچال:
دمای داخل فریزر معمولا ۳تا۴درجه زیرصفر و دمای داخل محفظه یخچال ۳تا۴درجه بالای صفر باید باشد. تنظیم نادرست ترموستات علاوه بر اینکه باعث فاسد شدن و یخ زدگی مواد غذایی می شود، مصرف انرژی را نیز افزایش می دهد.
▪ قراردادن چیزهای گرم در یخچال:
قرار دادن چیزهای گرم در یخچال کار درستی نیست; زیرا هم با گرم کردن فضای داخل یخچال اثر سرما را کم می کنند و هم در اثر گرم شدن داخل یخچال، ذرات برفک و یخ آب شده و همراه با آلودگی های احتمالی به داخل غذاها می چکد و سبب آلودگی آنها می شود.
▪ هوای سرد و گرم در یخچال:
در یخچال هایی که در قسمت بالای آن یخدان قرار ندارد، طبقات پایین تر بیشتر با هوای سرد در تماس هستند تا طبقات بالا; چون همان طور که می دانید هوای سرد، سنگین تر از هوای گرم است. همچنین چیزهایی که در قسمت در یخچال گذاشته می شوند به علت آنکه هنگام باز و بسته شدن، این قسمت در مجاورت هوای بیرون قرار می گیرد، کمتر از سرمای ضروری بهره مند می شوند.
▪ باز و بسته کردن در یخچال:
در یخچال یا فریرز را هیچ گاه به مدت طولانی باز نگذارید و از باز و بسته کردن بیهوده آن بخصوص در تابستان خودداری کنید.
▪ حفظ سرمای یخچال:
اگر برق قطع شد یا به دلیلی بطور موقت از کار افتاد، از باز و بسته کردن در آن خودداری کنید و اگر می توانید روی یخچال را با لحاف یا پتو بپوشانید تا سرمای داخل یخچال تا حد امکان حفظ شود. در تابستان که با هر مرتبه باز و بسته شدن در یخچال، درجه حرارت داخل دستگاه به سرعت بالا می رود، باید درجه سرما را بیشتر کرد تا سرمای لازم زودتر در داخل یخچال تولید شود.
▪ انبار کردن موادغذایی در یخچال:
مقدار زیادی موادغذایی انباشته روی هم را در یخچال قرار ندهید، چون وقت زیادی لازم است که سرما به همه آنها نفوذ کند، بنابراین زودتر خراب می شوند. برای مثال، دیده می شود که مقدار زیادی سبزی را بصورت دسته در یخچال می گذارند و بعد از یکی دو روز وقتی بیرون می آورند وسط آن گندیده و در اثر تخمیر، داغ شده است. برای نگهداری سبزی خوردن در یخچال، ابتدا آن را پاک کنید و بشویید. سپس در پارچه نازکی بریزید و داخل یخچال بگذارید. درصورتی که مقدار سبزی زیاد است، برای اینکه سالم تر بماند، پس از پاک کردن، قسمتی را بصورت نشسته داخل کیسه بریزید و در یخچال نگه دارید و هنگام مصرف بشویید.
▪ برفک ها را بطور منظم آب کنید;
زیرا به محض افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می رود. لوله های پشت یخچال یا فریزر را دست کم سالی دوبار گردگیری کنید.
▪ رفع بوی یخچال:
برای رفع بوی یخچال می توانید مقداری ذغال را نیم کوب کنید، در کیسه پارچه ای نازکی بریزید و در یخچال به خصوص طبقات بالای آن بگذارید. هرچند وقت یک بار کیسه ذغال را در آفتاب بگذارید تا خشک شود و دوباره قدرت بوگیری داشته باشد. جدار داخل یخچال را نیز هرچند وقت یک بار با محلول جوش شیرین و آب تمیز کنید.
▪ نگهداری موادغذایی در یخچال:
این موضوع به نوع ماده غذایی و مقدار آن، درجه آلودگی و شرایط محیطی بستگی دارد. برای مثال، یک قطعه گوشت تازه را که از مغازه قصابی می خریم، صلاح نیست بیش از ۳روز در یخچال نگهداری کنید. برای نگهداری انواع خورش نیز ابتدا در حالی که سرپوش ظرف خورش گذاشته شده، آن را حداقل ۵دقیقه بجوشانید و بدون اینکه به آن دست بزنید بگذارید خنک شود. سپس داخل یخچال قرار دهید. به این ترتیب می توانید ۲تا۳روز خورش را در یخچال نگه دارید. پنیر با نمک را مدت نسبتا طولانی در یخچال می شود نگه داشت. مرغ معمولا ۲تا۳روز در یخچال قابل نگهداری است. سبزیجات را تا یک هفته و میوه جات را هم بسته به نوع و سلامت پوست آنها شاید تا چند هفته براحتی بتوان در یخچال نگهداری کرد.
▪ مناسب ترین درجه فریزر:
مناسب ترین درجه سرمای درون فریزر که هم موادغذایی را سالم نگه می دارد و هم مانع از بین رفتن ویتامین ها و خواص خوراکی ها می شود، ۱۶تا۲۰درجه سانتیگراد است.
▪ راهنمای چراغ های آگاهی دهنده یخچال:
چراغ های آگاهی دهنده فریزرها معمولا ۳چراغ سبز، قرمز و زرد دارند. چراغ سبز نشان دهنده برقراری جریان برق ورودی به فریزر است. چراغ قرمز نشان می دهد که به دلیلی، مانند خرابی ترموستات، عمل سرماسازی خوب انجام نمی شود. از این رو، این چراغ همیشه باید خاموش باشد تا مطمئن باشیم که فریزر به خوبی کار می کند.
اما برای چراغ زرد کلیدی وجود دارد که معمولا اتصالات را بصورت مستقیم درمی آورد تا سرما به حد کافی برسد و چراغ قرمز خاموش شود. در این موقع این کلید را به حالت خاموش درمی آوریم، چراغ زرد هم خاموش می شود.
▪ زیاد شدن برفک فریزر:
چنانچه لاستیک های دور در، خراب شود، برفک داخل فریزر زیاد می شود که برای رفع این مشکل باید لاستیک ها تعویض شوند.
▪ روشن شدن چراغ قرمز فریزر:
چنانچه برودت یخچال خوب باشد، ولی باز چراغ فریزر روشن شود، سیم های چراغ اتصال پیدا کرده اند.
▪ ریپ زدن فریزر:
اگر فریزر شما بعد از چند بار ریپ زدن روشن شود، ممکن است در اثر کار زیاد، پلاتین های رله کثیف شده باشند شما باید آنها را تمیز و یا رله را عوض کنید.
▪ سوت کشیدن فریزر:
اگر فریزر شما سوت می کشد و برودت کم است، با چکش لاستیکی نقاط مختلف لوله های رابط بخصوص ابتدای اوپراتیورها(لوله هایی از جنس آلومینیوم برای اینکه سرما را سریع و خوب منتقل کنید) و به فیلتر ضربات آرامی وارد کنید. اگر عیب رفع نشد، لوله ها باید شسته و فریزر تجدید شارژ شود.
▪ برودت بد فریزر:
اگر برودت در طبقه های بالا خوب اما در طبقه های پایین نامطلوب است، گاز فریزر تمام شده، علت تخلیه گاز را بررسی کنید.


 
 
ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: نگهداری از فریزر ، هربار خارج شدن مواد غذایی از حالت یخ زدگی اندکی از

با آغاز فصل پاییز بسیاری اقدام به فریزری کردن مواد غذایی و انواع میوه و سبزی می کنند تا در پاییز و زمستان آینده از این مواد استفاده کنند.
این امر هر چند باعث سهولت تهیه غذا بویژه برای افراد کارمند شده و تنوع غذایی را نیز به همراه دارد، اما متخصصان تغذیه تأکید می کنند تا حد امکان مواد غذایی تازه جایگزین مواد غذایی فریزری شود؛ اما می توان با رعایت اصول صحیح فریز کردن موادغذایی، کیفیت مواد غذایی را حفظ کرد تا با آسودگی بیشتری ازاین مواد استفاده کرد.
آنچه در پی می آید بررسی اصول صحیح فریز کردن مواد غذایی، میوه ها و سبزیها است تا با نیم نگاهی به این توصیه ها تغذیه بهتر داشته باشیم.
بسته بندی و شرایط آن مواد غذایی پیش از فریز شدن نیاز به بسته بندی مناسب دارند تا عطر و طعم، رطوبت، رنگ طبیعی و ارزش غذایی خود را از دست نداده و سرمای فریزر و خشکی محیط آن باعث خراب شدن مواد غذایی نشود. انتخاب نوع بسته بندی در گام نخست بستگی به نوع ماده غذایی و در مرحله بعد به سلیقه و میل شخصی بستگی دارد.
از سوی دیگر لازم است تا پیش از بسته بندی میزان نیاز در هر بار مصرف مشخص شود؛چرا که بسته غذایی که از فریزر خارج می شود نباید مجدداً به فریزر بازگردد چون با هربار خارج شدن مواد غذایی از حالت یخ زدگی اندکی از ارزش تغذیه ای آن کاسته می شود.
● به طور کلی بسته بندی انتخابی باید شرایطی به این شرح داشته باشد:
▪ مقاوم به خروج رطوبت مواد غذایی (حفظ رطوبت طبیعی موادغذایی داخل بسته)
▪ با دوام و مقاوم به نشتی مواد از داخل بسته به بیرون
▪ مقاوم به ترک و شکستگی در مقابل دمای ۱۸- درجه سانتیگراد فریزر
▪ مقاوم به نفوذ چربی، روغن و مقاوم به نفوذ بو از محیط فریزر به داخل بسته
▪ حفظ بو و عطر و طعم موادغذایی و مقاوم به نفوذ بو از محیط فریزر به داخل بسته
▪ استاندارد بودن موادی که ظرف یا کیسه نایلون بسته بندی از آن تهیه شده است؛ به طوری که ترکیبات شیمیایی بسته بندی به داخل مواد غذایی نفوذ نکند.
در منازل دونوع بسته بندی برای فریز کردن مواد غذایی استفاده می شود که شامل انواع ظروف در دار از جنس های مختلف چون پلاستیک و فلز (نوع شیشه ای کمتر متداول است) و بسته بندی با کیسه نایلون یا پلاستیک های زیپ دار ویژه بسته بندی.
● ظروف بسته بندی:
ظروف بسته بندی معمولاً پلاستیکی، فلزی یا شیشه ای بوده و در اندازه های مختلف برای بسته بندی موادغذایی با درصد آب بالا یا مواد غذایی چون میوه و سبزی کاربرد دارند.
سطح صاف کف و دیواره های ظروف، خارج کردن موادغذایی از ظرف و استفاده از موادغذایی را آسان می کند، به اضافه اینکه می توان بارها و بارها از این ظروف استفاده کرد.
ظروف شیشه ای معمولی در دمای فریزر به سرعت می شکند، اما ظروف شیشه ای ویژه فریز کردن موادغذایی به دمای پایین مقاوم هستند.
اغلب این ظروف دهان گشادند، اما انواع دیگر آن نیز متداول است. دهانه گشاد این ظروف برداشت موادغذایی از آنها را آسان می کند؛ آنچه درباره ظروف شیشه باید لحاظ شود، توجه به فضای خالی بالای ظرف یا، فاصله بین سطح ماده غذایی تا در ظرف است تا پس از انبساط مواد غذایی در اثر یخ زدن، ظرف نشکند، به ویژه درباره مایعات که انبساط آنها بیشتر بوده و امکان آسیب به ظروف بسته بندی بیشتر است.
اما درباره ظروف پلاستیکی باید مقاومت ظرف به دمای پایین در نظر گرفته شود، چرا که بسیاری از ظروف پلاستیکی در اثر سرما ترک برداشته یا می شکنند.
متخصصان تغذیه بهترین ظروف بسته بندی را ظروف شیشه ای می دانند، چرا که این ظروف ترکیبات شیمیایی ندارند که با مواد غذایی داخل ظرف واکنش نشان بدهند.
کیسه های نایلونی و کیسه های پلاستیکی زیپ دار: بسته بندی موادغذایی با کیسه های نایلونی از متداول ترین شیوه های بسته بندی موادغذایی به ویژه در منازل است و پس از آن استفاده از کیسه های پلاستیکی زیپ دار رایج است.
استفاده از کیسه نایلون به جهت قیمت پایین و عدم نیاز به شست و شوی مجدد چون ظروف شیشه ای یا پلاستیکی برای استفاده مجدد باید شسته شوند و امکان استفاده از فضای بیشتر به جهت امکان چیدن کیسه های روی هم بسیار رایج است.
اما آنچه در این نوع بسته بندی بسیار مهم است توجه به مقاومت کیسه ها در مقابل نشتی، سرما، پاره شدن یا باز شدن درز کیسه ها در اثر سرمای فریزر و مقاومت به نفوذ یا خروج عطر و طعم، بو و رطوبت طبیعی مواد غذایی است که بی شک با انتخاب کیسه نایلون مناسب می توان به خوبی از ماده غذایی بسته بندی شده محافظت کرد.
به تازگی در بعضی از کشورها از کاغذهای چند لایه برای بسته بندی استفاده می کنند. این کاغذها ازچند لایه شامل یک لایه کاغذ ، یک لایه فویل آلومینیومی، گلایسین، سلفون و یک لایه کاغذ استرچ _ قابل ارتجاع _ تشکیل شده اند که برای بسته بندی مواد غذایی چون انواع میوه، سبزی، گوشت استفاده می شوند. این نوع کاغذها می توانند به خوبی ماده غذایی را محافظت کنند.
به تازگی در بعضی از کشورها از کاغذهای چند لایه برای بسته بندی استفاده می کنند. این کاغذها از چند لایه شامل یک لایه کاغذ، یک لایه فویل آلومینیومی، گلایسین، سلفون و یک لایه کاغذ استرچ _ قابل ارتجاع _ تشکیل شده اند که برای بسته بندی مواد غذایی چون انواع میوه، سبزی، گوشت قرمز و گوشت سفید استفاده می شوند. این نوع کاغذها می توانند به خوبی ماده غذایی را محافظت کنند.
▪ فضای آزاد برای فریز کردن مایعات؛ اگر برای فریزکردن مایعات از ظرف دهان گشاد استفاده می کنید به ازای هر نیم لیتر مایع (۵۰۰ سی سی)، یک دوم اینچ (۲‎/۱ سانتی متر ) و اگر از ظرف با دهانه باریک استفاده می کنید، سه چهارم اینچ (۹‎/۱ سانتی متر ) از فضای بالای ظرف را خالی بگذارید.
▪ فضای آزاد برای فریز کردن مواد غذایی جامد ؛ برای فریزکردن مواد غذایی جامد در ظروف دهان گشاد و ظروف با دهانه باریک باید به ازای هریک واحد ماده خشک ، نیم اینچ (۲‎/۱ سانتی متر ) از فضای بالای ظرف را خالی بگذارید.
▪ فضای آزاد برای فریزکردن انواع میوه؛ برای فریزکردن میوه ها در ظرف دهان گشاد به ازای هریک واحد ماده خشک، نیم اینچ (۲‎/۱ سانتی متر) و برای ظروف با دهانه باریک به ازای هر یک واحد ماده خشک یک و نیم اینچ (۸۱‎/۳ سانتی متر) فضا در نظر بگیرید.
در صورتی که طبق الگو مواد غذایی را در ظروف به ویژه ظروف شیشه ای بسته بندی نکنید، پس از قراردادن شیشه های حاوی مواد غذایی در فریزر، شیشه ها شکسته یا ترک برمی دارند چرا که در اثر انبساط مواد غذایی ، حجم افزایش یافته و برای جبران کمبود فضا ظروف می شکنند.
مدت ماندگاری مواد غذایی در فریزر هر چند فریزکردن اصولی مواد غذایی به ظاهر تأثیری بر عطر و طعم و بوی آنهاندارد اما بی شک بر ارزش غذایی آنها تأثیر می گذارند به ویژه اگر بسته بندی نامناسب بوده و یا مواد غذایی بیش از زمان استاندارد در فریزر نگهداری شوند.
از این رو اگر مواد غذایی به درستی بسته بندی شده به سرعت در دمای فریزر سرد شوند، مدت ماندگاری به این شرح خواهد داشت:
▪ میوه ها وسبزیها بین ۸ تا ۱۲ ماه.
▪ گوشت ماکیان (مرغ، بوقلمون و...) بین ۶ تا ۹ ماه، توجه کنید ماکیان باید پس از پاک کردن و شستن و قطعه قطعه شدن در فریزر قرار بگیرند.
▪ انواع ماهی به جز تن بین ۳ تا ۶ ماه.
▪ گوشت قرمز خرد شده یا چرخ کرده بین ۳ تا ۴ ماه.
▪ گوشت فراوری شده مانند انواع سوسیس و کالباس ، گوشت نمک سود و ... بین یک تا ۲ ماه.
پس از گذشت زمان استاندارد ، اگرچه مواد غذایی به ظاهر سالم هستند اما هیچ گونه ارزش تغذیه ای نداشته و به تفاله تبدیل می شوند. بهترین زمان مصرف حداکثر ۳ ماه پس از فریزکردن برای موادغذایی با مدت ماندگاری بالا (مانند میوه ها و سبزیها) و برای موادغذایی با مدت ماندگاری پایین حداکثر یک ماه پس از فریزکردن است.
● عوامل تأثیرگذار بر حفظ کیفیت مواد غذایی یخ زده
▪ فرایند کردن مواد غذایی
فرایند کردن به معنی ایجاد تغییراتی اندک در مواد غذایی خام به منظور حفظ کیفیت و ارزش تغذیه ای مواد غذایی بدون پختن کامل آنها است.
ـ آنزیم بری یا فرایند کردن میوه ها و سبزیها پیش از فریزکردن تأثیر به سزایی در حفظ کیفیت آنها دارد. به این منظور کافی است پس از جوشاندن اندکی آب موادغذایی چون نخودفرنگی ، هویج ، لوبیا و ... را با اندکی نمک برای چند دقیقه جوشانده و پس از خارج کردن از آب و سرد کردن آن ، بسته بندی کرده و به سرعت داخل فریزر بگذارید. برای سبزیها حرارت دهی ملایم کافی است.
ـ فرآیند کردن یا همان حرارت دهی ملایم به میوه ها نیز باعث ثابت شدن عطر و طعم، رنگ و ارزش تغذیه ای آنها می شود.
ـ برای فرایند کردن به دقت عمل کنید و پیش از این که حرارت باعث پختن میوه ها و سبزی ها شود حرارت را متوقف کنید. در زمان فریزکردن باید موادغذایی نیم پز و رو به خامی باشند. حرارت دهی حداکثر باید ۵ دقیقه باشد.
▪ شرایط نگهداری بسته ها در فریزر
ـ دمای فریزر باید همواره دمای مشخصی برابر با ۱۸- درجه سانتیگراد (صفر درجه فارنهایت) داشته باشد. هرگونه تغییر دما باعث خراب شدن موادغذایی داخل فریزر می شود.
ـ پس از آماده کردن موادغذایی به سرعت آنها را در فریزر بگذارید.
ـ سعی کنید بافاصله، بسته ها را در فریزر بگذارید. انباشتن فریزر با بسته های زیاد ازحد مانع از جابه جایی هوا میان بسته ها می شود.
ـ از انباشتن فریزر با موادغذایی که همگی تازه بوده و نیاز به یخ زدن دارند بپرهیزید. این کار باعث افزایش ناگهانی دمای فریزر و کاهش کیفیت موادغذایی می شود. از این رو به تدریج موادغذایی تازه را در فریزر بگذارید.
این نکته را فراموش نکنید که همواره «اولین بسته فریزشده، اولین بسته خارج شده» از فریزر برای مصرف است. با این روش همواره از موادغذایی تازه استفاده خواهیدکرد.
● نگهداری از فریزر
مراقبت و نگه داری از فریزر نه تنها ازجهت اقتصادی مقرون به صرفه است بلکه باعث می شود تا فریزر دیرتر نیاز به تعمیر داشته و به نحواحسن از موادغذایی نگهداری کند. برای این منظور مکانی خشک، دور از آفتاب و گرد و غبار را انتخاب کرده و از جابه جا کردن فریزر پرهیز کنید.
فریزر را کنار گاز به ویژه گاز فردار، مایکروویو و هروسیله گرمایی دیگری چون شوفاژ و... قرار ندهید. چون باعث اختلال دمایی فریزر و فرسودگی آن می شود.
ازسوی دیگر با تغییر دمای داخل فریزر موادغذایی آسیب می بینند.
فریزرهایی که از انواع بدون برفک (Frost- Free) هستند نیاز به برفک زدایی ندارند. اما نیاز به
تمیزکردن حداقل دوبار در سال دارند چرا که کثیف شدن فریزر خود عاملی جهت اختلال در کار فریزر است.
برای تمیزکردن فریزر ابتدا آن را خاموش کرده و پس ازانتقال موادغذایی داخل آن به جا یخی یا فریزری دیگر، فریزر را با دستمال آغشته به محلول جوش شیرین تمیزکرده و سپس با دستمال خیس اثر محلول را پاک کرده و با دستمال خشک، خشک کنید.
درصورتی که احساس کردید فریزر بوی نامطبوعی دارد، از محلول جوش شیرین (یک قاشق غذاخوری جوش شیرین در یک چهارم لیتر آب) با محلول سرکه (یک فنجان سرکه در یک گالن آب) برای پاک کردن فریزر استفاده کنید. می توانید برای از بین رفتن کامل بوی فریزر پس از ۱۰ دقیقه محلول را از داخل فریزر پاک کنید.


 
 
ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: تمیزکردن یخچال و فریزر

۱) بهترین محل قرارگیری یخچال و فریزر:
دقت کنید یخچال یا فریزر در کنار اجاق‌گاز، آبگرمکن و شوفاژ و حتی پنجره‌ای که نور آفتاب مستقیم از آن به داخل می‌تابد، قرار نگرفته باشد، چون در این مکان‌ها مصرف انرژی این دستگاه‌ها افزایش می‌یابد. اگر مجبورید این دستگاه‌ها را در مجاورت وسایل گرمازا در آشپزخانه کوچک آپارتمانتان بچینید، با یک پوشش مناسب (عایق حرارتی) دستگاه را از حرارت و گرما محافظت کنید. پشت یخچال و فریزر، ۲۰ سانتیمتر فضا را برای گردش هوا تا دیوار فاصله بگذارید. کنترل کنید در یخچال به‌طور کامل بسته باشد. اگر یخچال یا فریزر روی یک سطح تراز نباشد، گاهی در آنها باز می‌ماند. لوله‌های پشت یخچال را دست‌کم سالی دو بار گردگیری کنید.
۲) چراغ‌ها چشمک می‌زنند:
فریزرها اغلب سه چراغ سبز، قرمز و زرد دارند. چراغ سبز نشان می‌دهد که جریان برق به فریزر وارد می‌شود. وقتی چراغ قرمز روشن باشد، نشانه آن است که سرماسازی به‌خوبی انجام نمی‌شود، پس این چراغ باید در یک فریزر سالم خاموش باشد. برای چراغ زرد، کلیدی وجود دارد که اغلب اتصالات را به‌صورت مستقیم درمی‌آورد تا سرما به اندازه کافی برسد و چراغ قرمز خاموش شود. در این هنگام این کلید را به حالت خاموش درمی‌آوریم، چراغ زرد هم خاموش می‌شود.
۳) جنگ با برفک‌ها:
اگر لاستیک‌های دور در یخچال و فریزر خراب باشد، داخل فریزر مقدار زیادی برفک می‌زند. نوارهای لاستیکی در یخچال و فریزر به مرور زمان انعطاف خود را از دست داده و جدا می‌شوند و این سبب ایجاد برفک می‌شود. سالی، یک بار سالم‌بودن این نوارها را کنترل کنید تا در صورت کوچک‌ترین نشت هوا، آنها را تعویض کنید. برفک یخچال و فریزر را به‌صورت منظم آب کنید، چون با افزایش ضخامت برفک، مصرف انرژی بالا می‌رود. شما می‌توانید یخچال‌های مجهز به سیستم برفک‌ آب‌کن اتوماتیک را انتخاب کنید تا مصرف انرژی کاهش پیدا کند.
۴) تمیزکردن یخچال و فریزر:
برای تمیزکردن دیواره داخلی یخچال و فریزر، باید مخلوطی از جوش‌شیرین و آب تهیه کنید. در ۴ لیوان آب ولرم، یک قاشق جوش‌شیرین بریزید و سپس با یک اسفنج نرم آن را روی دیواره‌ها بکشید. سپس آن را با پارچه‌ای نرم و تمیز خشک کنید. وقتی فریزر نویی می‌خرید، می‌توانید درون آن را با همین روش تمیز کنید. پس از هر بار شست‌وشو برای یکنواخت‌شدن سرمای داخل آن باید چند ساعت خالی باشد و با در بسته کار کند.
۵) خوشبو کردن یخچال (رفع بوی بد):
برای اینکه یخچال‌تان بوی بد نگیرد، ظروف، اشیا و غذاهایی که درون یخچال می‌گذارید، باید تمیز و بدون بو باشد. برای از بین بردن بوی بد یخچال می‌توانید مقداری زغال را بکوبید و در کیسه‌های پارچه‌ای نازکی بریزید و در طبقه بالای یخچال بگذارید. هرچند هفته یک بار کیسه زغال را در آفتاب بگذارید تا خشک شود و دوباره بتوانید از آن به عنوان بوگیر استفاده کنید.
۶) استفاده بهینه از جامیوه‌ای:
جامیوه‌ای در بخش پایینی یخچال قرار دارد. بنابراین از سایر بخش‌های یخچال گرم‌تر است. سبزی و میوه را در این بخش قرار دهید. بعضی از میوه‌ها و سبزی‌ها مانند موز، لیمو و گوجه‌فرنگی را بهتر است در دمای بالای ۱۰ درجه بگذارید.
۷) جاسازی مواد غذایی:
مقدار زیادی مواد غذایی را روی هم در یخچال انباشته نکنید چون هوای سرد، دیرتر میان آنها نفوذ می‌کند، بنابراین زودتر فاسد می‌شوند. نگهداری مواد غذایی به نوع ماده غذایی ومقدار آن و درجه آلودگی و شرایط محیط وابسته است. گوشت قطعه قطعه نشده را چند روز در یخچال نگه ندارید. سبزی‌ها و کاهوها را پاک کرده، درون یک دستمال نازک بپیچید و در یخچال بگذارید. برای نگهداری خورش در یخچال آن را ۵ دقیقه بجوشانید و بگذارید خنک شود. سپس می‌توانید آن را دو، سه روز در یخچال نگهداری کنید. می‌توان مرغ را دو، سه روز و سبزی‌ها را تا یک هفته و میوه‌ها را گاهی تا چند هفته درون یخچال نگهداری کرد. اگر روی هر کیسه ماده غذایی درون فریزر نامش را بنویسید، دستیابی به آن آسان‌تر است و با باز نگه‌داشتن در فریزر موجب اتلاف انرژی نمی‌شوند.
۸) پزشک یخچال‌تان باشید:
ممکن است یخچال و فریزر منزل شما مشکلاتی داشته باشند که دلیلش را ندانید. اگر فریزرتان ریپ می‌زند و سپس روشن می‌شود، احتمالاً پلاتین رله‌ها کثیف شده و باید آنها را تمیز کنید. اگر فریزرتان سوت می‌کشد، باید لوله‌های یخچال شسته شوند و فریزرتان تجدید شارژ شود. اگر فریزرتان در طبقه‌های بالا خیلی سرد و در طبقه‌های پایین سرمای کافی تولید نمی‌کند، گاز فریزر تمام شده است.
۹ ) باز و بسته کردن در یخچال:
از باز و بسته کردن بیهوده در یخچال و فریزر خودداری کنید. در یخچال و فریزر را به مدت طولانی باز نگذارید. اگر برق قطع شد یا به دلیلی یخچال از کار افتاد از باز و بسته کردن در آن جلوگیری کنید و اگر می‌توانید روی یخچال‌تان چند عدد پتو بیندازید.
۱۰ )به اندازه کافی سرد:
درجه ترموستات فریزر را اغلب بین ۱۵ تا ۱۸ درجه زیر صفر و درجه ترموستات یخچال را از بین ۳ تا ۴ درجه بالای صفر تنظیم کنید. تنظیم درجه ترموستات برای کاهش مصرف انرژی لازم است و اگر درست تنظیم نشود موجب فاسد شدن یا یخ‌زدگی مواد غذایی و به تبع آن افزایش مصرف انرژی می‌شود.
۱۱) بطری نوشابه ممنوع:
بطری‌های نوشابه گازدار را در قسمت جایخی یخچال یا در بخش فریزر یخچال-فریزر نگذارید. چون پس از انجماد کامل مایع درون بطری، در بطری باز می‌شود یا بر اثر فشار زیاد به بطری، بطری می‌شکند و مایع آن در داخل یخچال پراکنده می‌شود. در این صورت شما مجبورید دقایقی برای تمیز کردن ترکیدگی بطری، در یخچال را باز بگذارید که موجب اتلاف انرژی می‌شود. قوطی‌های کنسرو، رب گوجه‌فرنگی،‌گالن‌ها و بطری‌های حاوی شربت، ترشیجات و شیشه‌های مربا و عسل را در یخچال نگذارید. اینها فضای یخچال را اشغال کرده و موجب افزایش مصرف انرژی یخچال-فریزر می‌شوند.
۱۲ )خرید یخچال جدید:
هنگام خرید یخچال مدل‌هایی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند. همچنین برچسب انرژی یخچال را کنترل کنید. پس از جابه‌جایی یا حمل یخچال،‌حداقل ۲ تا ۳ ساعت پس از جابه‌جایی، یخچال را به برق وصل کنید


 
 
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: محل قرار گرفتن یخچال

یخ ترین نقطه ی خانه● محل قرار گرفتن یخچال
از قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاه‌های گرمازا مثل اجاق‌گاز، آب‌گرمکن، شوفاژ و نور مستقیم خورشید بپرهیزید.
فضای پشت یخچال و فریزر باید حداقل بیست سانتی‌متر، برای گردش هوا، با دیوار فاصله داشته باشد. مطمئن شوید که یخچال یا فریزر روی یک سطح ‌تراز قرار گرفته و در آن به ‌طور کامل بسته می‌شود.
● انتخاب صحیح یخچال
هنگام خرید یخچال مدل‌هایی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند. هم‌چنین از وجود برچسب انرژی روی یخچال مطمئن شوید.
● جابه‌جایی یخچال
در صورتی که ناچار به جابه‌جایی و یا حمل آن هستید، حداقل دو تا سه ساعت پس از جابه‌جایی، یخچال را به برق وصل کنید.
● تنظیم ترموستات یخچال
دمای داخل فریزر معمولاً سه تا چهار درجه زیرصفر و دمای داخل محفظه ی یخچال سه تا چهار درجه بالای صفر باید باشد، تنظیم نادرست ترموستات علاوه بر اینکه باعث فاسد شدن و یخ زدگی مواد غذایی می‌شود، مصرف انرژی را نیز افزایش می‌‌دهد.
● قراردادن چیزهای گرم در یخچال
قرار دادن چیزهای گرم در یخچال کار درستی نیست؛ زیرا هم با گرم کردن فضای داخل یخچال اثر سرما را کم می‌کنند و هم در اثر گرم شدن داخل یخچال، ذرات برفک و یخ آب شده و همراه با آلودگی‌های احتمالی به داخل غذاها می‌چکد و سبب آلودگی آنها می‌شود.
● هوای سرد و گرم در یخچال
در یخچال‌هایی که در قسمت بالای آن یخدان قرار ندارد، طبقات پایین‌تر بیشتر با هوای سرد در تماس هستند تا طبقات بالا؛ چون همان‌طور که می‌دانید هوای سرد، سنگین‌تر از هوای گرم است. همچنین چیزهایی که در قسمت در یخچال گذاشته می‌شوند به علت آنکه هنگام باز و بسته شدن، این قسمت در مجاورت هوای بیرون قرار می‌گیرد، کمتر از سرمای ضروری بهره‌مند می‌شوند.
● باز و بسته کردن در یخچال
در یخچال یا فریرز را هیچ‌گاه به مدت طولانی باز نگذارید و از باز و بسته کردن بیهوده ی آن به خصوص در تابستان خودداری کنید.
● حفظ سرمای یخچال
اگر برق قطع شد یا به دلیلی به طور موقت از کار افتاد، از باز و بسته کردن در آن خودداری کنید و اگر می‌توانید روی یخچال را با لحاف یا پتو بپوشانید تا سرمای داخل یخچال تا حدّ امکان حفظ شود. در تابستان که با هر مرتبه باز و بسته شدن در یخچال، درجه ی حرارت داخل دستگاه به سرعت بالا می‌رود، باید درجه ی سرما را بیشتر کرد تا سرمای لازم زودتر در داخل یخچال تولید شود.
● انبار کردن مواد غذایی در یخچال
مقدار زیادی مواد غذایی انباشته روی هم را در یخچال قرار ندهید، چون وقت زیادی لازم است که سرما به همه ی آنها نفوذ کند، بنابراین زودتر خراب می‌شوند. برای مثال، دیده می‌شود که مقدار زیادی سبزی را به صورت دسته در یخچال می‌گذارند و بعد از یکی دو روز وقتی بیرون می‌آورند وسط آن گندیده و در اثر تخمیر، داغ شده است. برای نگهداری سبزی خوردن در یخچال، ابتدا آن را پاک کنید و بشویید. سپس در پارچه ی نازکی بریزید و داخل یخچال بگذارید. در صورتی که مقدار سبزی زیاد است، برای اینکه سالم‌تر بماند، پس از پاک کردن، قسمتی را به صورت نشسته داخل کیسه بریزید و در یخچال نگه دارید و هنگام مصرف بشویید.
برفک‌ها را به طور منظم آب کنید؛ زیرا به محض افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می‌رود. لوله‌های پشت یخچال یا فریزر را دست کم سالی دوبار گردگیری کنید.
● رفع بوی یخچال
برای رفع بوی یخچال می‌توانید مقداری زغال را نیم کوب کنید، در کیسه پارچه‌ای نازکی بریزید و در یخچال به خصوص طبقات بالای آن بگذارید. هر چند وقت یک بار کیسه زغال را در آفتاب بگذارید تا خشک شود و دوباره قدرت بوگیری داشته باشد. جدار داخل یخچال را نیز هر چند وقت یک بار با محلول جوش شیرین و آب تمیز کنید.
● نگه‌داری مواد غذایی در یخچال
این موضوع به نوع ماده ی غذایی و مقدار آن، درجه ی آلودگی و شرایط محیطی بستگی دارد. برای مثال، یک قطعه گوشت تازه را که از مغازه قصابی می‌خریم، صلاح نیست بیش از سه روز در یخچال نگه‌داری کنید. برای نگه‌‌داری انواع خورش نیز ابتدا در حالی که سرپوش ظرف خورش گذاشته شده، آن را حداقل پنج دقیقه بجوشانید و بدون اینکه به آن دست بزنید بگذارید خنک شود. سپس داخل یخچال قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید دو تا سه روز خورش را در یخچال نگه دارید. پنیر با نمک را مدت نسبتاً طولانی در یخچال می‌شود نگه داشت. مرغ معمولاً دو تا سه روز در یخچال قابل نگه‌داری است. سبزیجات را تا یک هفته و میوه‌جات را هم بسته به نوع و سلامت پوست آنها شاید تا چند هفته به راحتی بتوان در یخچال نگه‌داری کرد.
● مناسب‌ترین درجه فریزر
مناسب‌ترین درجه ی سرمای درون فریزر که هم مواد غذایی را سالم نگه می‌دارد و هم مانع از بین رفتن ویتامین‌ها و خواص خوراکی‌ها می‌شود، ۱۶- تا ۲۰- درجه سانتی‌گراد است.
● راهنمای چراغ‌های آگاهی‌دهنده ی یخچال
چراغ‌های آگاهی‌دهنده ی فریزرها معمولاً سه چراغ سبز، قرمز و زرد دارند. چراغ سبز نشان دهنده ی برقراری جریان برق ورودی به فریزر است. چراغ قرمز نشان می‌دهد که به دلیلی، مانند خرابی ترموستات، عمل سرماسازی خوب انجام نمی‌شود. از این رو، این چراغ همیشه باید خاموش باشد تا مطمئن باشیم که فریزر به خوبی کار می‌کند. اما برای چراغ زرد کلیدی وجود دارد که معمولاً اتصالات را به صورت مستقیم در می‌آورد تا سرما به حدّ کافی برسد و چراغ قرمز خاموش شود. در این موقع این کلید را به حالت خاموش درمی‌آوریم، چراغ زرد هم خاموش می‌شود.
● زیاد شدن برفک فریزر
چنانچه لاستیک‌های دور در،خراب شود، برفک داخل فریزر زیاد می‌شود که برای رفع این مشکل باید لاستیک‌ها تعویض شوند.
● روشن شدن چراغ قرمز فریزر
چنانچه برودت یخچال خوب باشد، ولی باز چراغ فریزر روشن شود، سیم‌های چراغ اتصال پیدا کرده‌اند.
● ریپ زدن فریزر
اگر فریزر شما بعد از چند بار ریپ زدن روشن شود، ممکن است در اثر کار زیاد، پلاتین‌های رله کثیف شده باشند شما باید آنها را تمیز و یا رله را عوض کنید.
● سوت کشیدن فریزر
اگر فریزر شما سوت می‌کشد و برودت کم است، با چکش لاستیکی نقاط مختلف لوله‌های رابط به خصوص ابتدای اوپراتیورها (لوله‌هایی از جنس آلومینیوم برای اینکه سرما را سریع و خوب منتقل کنید) و به فیلتر ضربات آرامی وارد کنید. اگر عیب رفع نشد، لوله‌ها باید شسته و فریزر تجدید شارژ شود.
● برودت بد فریزر
اگر برودت در طبقه‌های بالا خوب اما در طبقه‌های پایین نامطلوب است، گاز فریزر تمام شده،علت تخلیه ی گاز را بررسی کنید.


 
 
ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: همه چیز درمورد سردترین نقطه خانه

همه چیز درمورد سردترین نقطه خانه

در دنیای امروزی حتی فکر زندگی بدون وسایل الکتریکی انسان را آزار می دهد. «یخچال» یکی از این وسایلی است که هم زندگی بدون آن سخت می شود و هم بیماری های مختلفی بدون آن رواج پیدا می کنند، چون موادغذایی بدون یخچال زود خراب می شوند. در این حالت برای اینکه موادغذایی خراب نشوند بهتر است که روزانه و به اندازه نیاز، آنها را خریداری کرد، که این کار آسانی نیست، پس باید از کسی که این وسیله ارزشمند را برای جامعه بشری اختراع کرده سپاسگزار بود. در سال ۱۸۵۸ میلادی «فردیناند کار» در جستجوی راهی برای نگهداری موادغذایی به مدت طولانی تری، موفق به اختراع یخچال شد. وی توانست دنیای صنایع غذایی را با اختراع یخچال دچار تحول کند. سرد کردن و انجماد یکی از متداول ترین روش های نگهداری موادغذایی است که موجب طولانی شدن زمان ماندگاری آنها می شود. استفاده از یخچال برای نگهداری برخی موادغذایی فاسدشدنی مانند گوشت، مرغ، ماهی و لبنیات، ضروری است. همچنین یخچال به تازه ماندن بعضی موادغذایی مانند سبزی و میوه خام و ایجاد طعم دلنشین و خنک در نوشیدنی ها کمک می کند. حداکثر زمان ماندگاری موادغذایی فاسدشدنی و نیز بسیاری از میوه ها و سبزی ها در صفر درجه سانتیگراد دو هفته، در۵ درجه سانتیگراد یک هفته و در درجه حرارت اتاق(۲۲ درجه سانتیگراد) چند ساعت است.
● غذای سرد سالم تر است
با تغییر شیوه زندگی، نیاز ما به یخچال بیشتر شده است. به دفعات کمتری خرید می کنیم، ولی هربار میزان بیشتری موادغذایی می خریم. در نتیجه موادغذایی بیشتری را برای مدت طولانی تر در یخچال نگهداری می کنیم.
▪ دمای سردترین قسمت یخچال را بین صفر تا ۵ درجه سانتیگراد نگهدارید.
▪ پس از باز کردن در قوطی کنسرو، محتویات آن را در ظرفی خالی کنید و روی آن را بپوشانید. در غیر این صورت ممکن است قوطی، غذا را آلوده کند.
▪ غذایی را که تاریخ مصرف آن گذشته است، دور بریزید. برچسب موادغذایی را در ارتباط با درجه حرارت محل نگهداری و زمان ماندگاری کنترل کنید.
▪ یخچال را بیش از حد پر نکنید زیرا هوای خنک، که یخچال را سرد نگه می دارد، نمی تواند جریان پیدا کند.
▪ یخچال را نزدیک اجاق گاز یا منبع حرارتی دیگر قرار ندهید.
▪ فاسد شدنی ترین غذاها را در سردترین قسمت یخچال بگذارید.
● قسمت های مختلف یک یخچال و موادغذایی
▪ سردترین قسمت(۰ تا ۵ درجه سانتیگراد): در این قسمت غذاهایی را قرار دهید که باید سالم نگه داشته شوند. روی موادغذایی خام را بپوشانید یا آنها را بسته بندی کنید. موادغذایی که باید در این قسممت نگهداری شوند شامل: غذاهای پخته سرد مانند غذاهای آماده مصرف، انواع پیراشکی، مرغ آماده مصرف، شیر، ماست و پنیر تازه; انواع گوشت پخته، سوسیس و کالباس; سالادهای آماده مانند سالاد سیب زمینی و الویه; غذاهای خانگی مانند انواع خورش و آبگوشت و شیرینی خامه ای. گوشت، مرغ و ماهی تمیزشده را همیشه در سردترین قسمت یخچال و حتما در ظروف در بسته نگهدارید و آنها را هرچه سریع تر مصرف کنید و برای مدت طولانی تر در فریزر بگذارید.
▪ قسمت های خنک: در این قسمت موادغذایی را که بهتر است خنک نگه داشته شوند تا برای مدت بیشتری تازه بمانند، بگذارید، مانند: آب میوه و پنیر سفت مانند پنیر پیتزا; ظروف و شیشه های بازشده سس سالاد، سس گوجه فرنگی و مربا که برچسب «در یخچال نگهداری شود» داشته باشند; کره، مارگارین روغن های خوراکی و تخم مرغ. درصورت وجود قسمت های مجزای مخصوص(جای کره و تخم مرغ) می توان از آنها استفاده کرد. تخم مرغ پس از خرید باید در یخچال نگهداری شود. در صورتی که روی بسته توصیه هایی شده است، به آنها عمل کنید.
▪ جا میوه ای: این قسمت گرم ترین منطقه یخچال است. سبزی، میوه و مواد اولیه سالاد ماند کاهوی خرد نشده، گوجه فرنگی و تربچه را می توانید در این قسمت نگهداری کنید. بعضی از میوه ها و سبزی ها مانند موز، لیمو و گوجه فرنگی را بهتر است در دمای بالاتر از ۱۰ درجه سانتیگراد نگهدارید تا کیفیت آن ها به خوبی حفظ شود.
● یخچال را بیش از حد پر نکنید
▪ برخلاف فریزر که در صورت پر بودن بهتر کار می کند، یخچال نباید بیش از حد پر شود. پر بودن بیش از حد یخچال، باعث توقف جریان هوای خنک(که غذا را سرد نگه می دارد) می شود.
▪ وقتی زیاد خرید می کنید، مجبور می شوید به زور آنها را در یخچال جا دهید. سعی کنید نوشیدنی هایی را که برای مصرف فوری احتیاج دارید، در یخچال بگذارید و پس از مصرف به تدریج جایگزین کنید که این نوشیدنی ها شامل: نوشابه های گازدار مثل کولا، آب میوه پاکتی، ما»الشعیر و آب معدنی است.
▪ بسیاری از ظروف و شیشه های مربا، سس و غیره را فقط پس از باز کردن در آن ها، باید در یخچال نگهداری کرد.
▪ لازم نیست برای سالم ماندن نوشابه آن را در یخچال نگهدارید. نوشابه سرد فقط طعم بهتری دارد.
▪ آیا سردترین قسمت یخچال به اندازه کافی سرد است؟ برای فهمیدن این موضوع به دماسنج یخچال نیاز دارید.
▪ دماسنج مناسب یخچال را انتخاب کنید.
▪ دماسنج یخچال را که قیمت چندانی ندارد، می توان از فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای، فروشگاه های لوازم خانگی و برخی کارخانه های سازنده یخچال خریداری کرد. نوعی را انتخاب کنید که خواندن آن راحت باشد.
▪ از دماسنج جیوه ای استفاده نکنید که ممکن است بشکند و موادغذایی را آلوده کند.
▪ دمای سردترین قسمت یخچال را به صفر تا ۵ درجه سانتیگراد برسانید. برای این کار لازم نیست یخچال را خالی کنید. سپس کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید:
۱) دماسنج را در سردترین قست یخچال قرار دهید، جایی که به محض باز کردن در یخچال بتوانید آن را بخوانید.
۲) در یخچال را ببندید و چند ساعت(ترجیحا شب تا صبح) آن را باز نکنید تا دمای آن ثابت بماند.
۳) بدون برداشتن دماسنج دما را بخوانید. اگر بین صفر تا ۵ درجه سانتیگراد نبود درجه ترموستات یخچال را تنظیم کنید. سپس مرحله ۲ را تکرار کنید و دوباره دما را بخوانید.
۴) اگر دمای یخچال هنوز به میزان مطلوب نرسیده است، ترموستات یخچال را دوباره تنظیم کنید.
▪ نکته:
فراموش نکنید که بین هر بار تنظیم ترموستات یخچال و خواندن دما باید چند ساعت فاصله باشد.


 
 
ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: فریزر را نباید کنار اجاق گاز، آبگرمکن و یا زیر تاب
مراقبت فریزر خود باشید!


به گفته پژوهشگران کانادایی، فریزر از هر نوعی که باشد باید در محلی خشک و خنک و با تهویه مناسب نگهداری شود و خالی نگه داشته نشود. براساس تحقیقات این پژوهشگران، فریزر را نباید کنار اجاق گاز، آبگرمکن و یا زیر تابش نور خورشید قرار داد و یا به دیوار چسباند زیرا در حفظ دمای آن که حدود 18 درجه سانتی‌گراد زیر صفر است، تاثیر منفی می‌گذارد. فریزرهایی که در آنها سیستم ذوب برفک وجود ندارد باید حداقل یک بار در سال و یا زمانی که قطر برفک به یک چهارم اینج رسید و برفک، سطح وسیعی از فریزر را اشغال کرد، تمیز شوند زیرا در غیر این صورت فضای مفید داخل یخچال کوچک می‌شود و هزینه مصرف برق خانه بالا می‌رود.
فریزرهایی که بدون برفک هستند و نیازی به برفک‌زدایی ندارند را هم باید سالی یک یا دو بار تمیز کرد تا محلی برای تجمع باکتری‌ها نشوند. این پژوهشگران توصیه می‌کنند پیش از تمیز کردن فریزر باید آن را از برق کشید و قفسه‌های آن را خالی کرد. محفظه داخلی و قفسه‌ها نیز باید با آب گرم و جوش‌شیرین به همراه خوش‌بوکننده‌های مخصوص یخچال و فریزر شسته شوند و بعد از شستشو نیز نباید خشک کردن فریزر را فراموش کرد. حتی تا دو ساعت بعد از خشک شدن فریزر، نباید پریز آن را به برق زد.

 
 
ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: برای داشتن یخچالی که وظیفه نگهداری از مواد غذایی ر
برای داشتن یخچالی که وظیفه نگهداری از مواد غذایی را به بهترین شکل انجام دهد و از عمر مفید بیشتری برخوردار باشد، انجام نکات زیر میتواند بسیار مفید باشد.
۱) یخچال را از وسایل گرما زا و تابش نور خورشید دور نگاه دارید.
۲) در خانه های ییلاقی که مدتی مورد استفاده قرار نمیگیرد یا در زمانی که به سفر طولانی میروید، تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کنید و از برق قطع کنید، آنرا به خوبی تمیز کرده، خشک کنید و درب آنرا باز بگذارید تا هوا در آن جریان یابد.
۳) در سفرهای کوتاه، یخچال را خاموش نکنید اما مواد غذایی فاسد شدنی را از آن خارج کرده و اگر یخچال دارای یخ ساز و سیستم آب سرد کن است، طبق دستور موجود در بروشور، سیستم را قطع کنید.
۴) مواد داخل یخچال را روی هم سوار نکنید و از پر کردن آن خودداری کنید زیرا در غیر این صورت هوای سرد در آن جریان نمیابد.
۵) تمام مواد را با درپوش یا با روکش محافظ بهداشتی در یخچال قرار دهید تا از انتشار بوی غذاها جلوگیری شده و در یخچالهی ضد برفک، از خشک شدن آنها جلوگیری کند.
۶) برای زدودن برفک در یخچالهایی که برفک تولید میکنند، از لوازم حرارت دهنده مانند سشوار استفاده نکنید زیرا به بدنه یخچال صدمه میزنند. در چنین مواقعی یخچال را خاموش کنید و بگذارید برفکها آب شده و به سادگی جدا شوند. برای جدا کردن آنها هم از ابزارهای تیز استفاده نکنید زیرا لوله های سرد کننده بسیار آسیب پذیرند و امکان سوراخ شدن آنها وجود دارد.
۷) حتا اگر یخچال به برفک زدایی نیاز ندارد، باز هم به طور مرتب آنرا تمیز کنید. آنرا خاموش کرده، از برق بکشید، مواد داخل آنرا بیرون آورده و تمام قطعات متحرک یخچال را خارج کنید.
داخل یخچال را با محلولی از ۱ تا ۲ قاشق جوش شیرین در یک چهارم لیتر آب ولرم بشویید و خشک کنید. قطعات متحرک را با آب و محلول ضد عفونی بشویید و خشک کنید. هیچ یک از قطعات را با آب داغ تمیزز نکنید زیرا ترک خورده و یا مات میشوند.
۸) داخل فریزر را با توجه به دستورات موجود در بروشور تمیز کنید.
۹) بدنه خارجی یخچال را با محلول آب و مایع تمیز کننده تمیز و خشک نمایید. گاهی اوقات میتوانید از پولیش مخصوص بدنه استفاده کنید.
۱۰) برای جلوگیری از هر مشکل و ایجاد بوی ناگوار، هر لکه یا ذره غذای داخل یخچال را بلافاصله تمیز کنید.
۱۱) بعضی از قطعات پلاستیکی داخل یخچال به سادگی با مواد غذایی رنگی چون توت فرنگی، لک شده و به سادگی بوی مواد را به خود میگیرند. پس این مواد را به خوبی بسته بندی کنید و مواد رو به خراب شدن را هر چه زودتر بیرون بیاورید.
۱۲) گاهی قطعات مذکور در مقابل گرما هم ضعیف هستند و در اثر اختلاف دما ترک خورده یا نرم میشوند. پس هرگز ظروف داغ را در آن قرار ندهید.
۱۳) برای تمیز کردن قطعات پلاستیکی از تمیز کننده های قوی استفاده نکنید.
۱۴) هرگز از پودرهای ساینده برای تمیز کردن یخچال استفاده نکنید.
۱۵) هر از گاهی قسمت کندانسور یخچال را با جارو برقی تمیز کرده یا خاک آنرا بگیرید (برای این کار از اطلاعات موجود در بروشور استفاده کنید) و در این حین محفظه جمع آوری آب ناشی از برفک زدایی اتوماتیک را هم تمیز کنید.

 
 
ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: 15 راه فوری برای تمیز کردن یخچال و فریزر
15 راه فوری برای تمیز کردن یخچال و فریزر


تمیز کردن یخچال و فریزر از آن کارهایی است که نمی‌شود راحت از زیرش در رفت؛ چون ادغام بوی مواد غذایی مختلف (و بعضا فاسدشده) با یکدیگر، یخچال و فریزر را به محیطی نامطبوع و غیرقابل تحمل تبدیل می‌کند...

برای آنکه بتوانید همیشه از باز کردن در یخچال لذت ببرید، این 15 توصیه یادتان نرود:

اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که یخچال و فریزرتان را قبل از تمیز کردن از برق بکشید.

کلیه مواد غذایی داخل یخچال را از درون آن خارج کنید.

یخ‌های درون فریزر را درون سینک ظرف‌شویی خالی کنید و کلیه مواد غذایی فریزر را روی یخ‌ها قرار دهید.

کلیه مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته یخچال و فریزر را دور بریزید.

تمام قفسه‌ها و بخش‌های جداشدنی یخچال و فریزر را بیرون بیاورید.

اگر فریزرتان برفک دارد، برفک آن را به یکی از سه روش زیر آب کنید:

• در آن را باز بگذارید تا برفکش آب شود.

• قابلمه‌ای پر از آب جوش را به مدت 10 تا 15 دقیقه درون فریزر قرار دهید و در آن را ببندید.

• به وسیله سشوار، برفک‌ها را آب کنید.

یک دستمال نخی بزرگ درون‌ فریزر قرار دهید تا آب برفک‌ها را به خود بگیرد و آشپزخانه‌تان را آب برندارد.بد نیست که یک دستمال نخی بزرگ هم دور تا دور فریزرتان قرار دهید.

یک ظرف پر از آب گرم و کمی ماده شوینده درست کنید.

قسمت‌های درونی و بیرونی یخچال و فریزرتان را به وسیله یک دستمال نخی و ماده شوینده‌ای که در مرحله قبل تهیه کردید، خوب تمیز کنید و بعد با دستمال نم‌دار دیگری کف‌ها را پاک کنید و در آخر با یک دستمال خشک، کار تمیز کردن را به اتمام برسانید.

قفسه‌ها و بخش‌های جدا شده از یخچال و فریزر را خوب بشویید و خشک کنید.

قفسه‌ها را در جای اصلی خودشان قرار دهید.

موادغذایی درون یخچال را منظم و از پایین به بالا بچینید. بهتر است که شیشه‌های آب‌لیمو، آب‌غوره و مربا و شربت در قسمت‌های پایین‌تر باشند تا اگر افتادند، همه یخچال را کثیف نکنند.

بعد از چیدن تمام مواد غذایی درون یخچال، در آن را ببندید و پریز آن را به برق بزنید.

اگر یخچال و فریزرتان سر هم است که هیچ، اگر نه که در فریزر را ببندید و پریز آن را هم به برق بزنید.

بعد از 10 تا 15 دقیقه که فریزر کار کرد، مواد غذایی درون آن را بچینید.

 
 
ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: کمدهای لباس یکی از جاهایی است که گرد و غبار

1 کمدهای لباس یکی از جاهایی است که گرد و غبار در آن می‏نشیند و با هر بار باز و بسته‌ کردن سریع در کمد‌ها این ذرات به صورت معلق در فضای خانه پخش می‌شوند. با استفاده از روکش‌های مخصوص لباس‌ها، قفسه‌ها و کیف‌های مخصوص کمد می‌توانید این ذرات گرد و غبار را کنترل کنید. هنگام جمع شدن گرد و غبار روی روکش‌ها، آنها را تعویض کنید.

2 با جمع‌آوری لباس‏هایی که به ندرت از آنها استفاده می‌کنید و دسته‌بندی کردن انواع لباس‌های متناسب با فصل می‌توانید از تولید گرد وغبار بیشتر در خانه جلوگیری کنید.

3 با تعویض به موقع فیلترهای سیستم‌های تهویه و سیستم‏های گرمایشی و سرمایشی در خانه می‌توانید میزان گرد وغبار را در خانه کاهش دهید. به‌طور معمول با آغاز هر فصل و استفاده متفاوت از سیستم‌های تهویه‌ای، باید فیلترها تعویض شوند ولی اگر در منطقه‏ای هستید که آلودگی هوا بالا است و یا از حیوان‌های خانگی نگهداری می‌کنید، بهتر است هر ماه فیلترها را بررسی کرده و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید، در این صورت مطمئن خواهید بود که دستگاه با آسیب جدی مواجه نمی‌شود.

4 بهتر است هفته‌ای دوبار روتختی‌ها، ملافه‌ها و روبالشی‌ها را با آب‌جوش شستشو دهید و وسایلی هم که نمی‌توانید بشویید، با بخارشو تمیز کنید. کوسن‏ها و بالش‏ها را هم در فضای باز بتکانید و چند ساعتی زیر نور خورشید قرار دهید.

5 هنگام گردگیری گرد و غبار را در خانه پخش نکنید. برخی افراد با دستمالی خشک و یا پرهای گردگیری، غبار روی سطوح را به اطراف پراکنده می‌کنند، در صورتی که استفاده از یک کهنه ‌نم‌دار به مراتب بهتر است چرا که مانع از پخش‌شدن غبار در فضای اطراف می‌شود.

6 جاروبرقی را متناسب با سطحی که تمیز می‏کنید تنظیم کرده و قسمت سر جاروبرقی را متناسب با فضایی که دارید، جارو می‌زنید، تغییر دهید. برای فرش‌ها و موکت‌های پرزدار از سری برس‌دار استفاده کنید و برای سطوح صیقلی مانند سرامیک‌ها و موزاییک‌ها درجه مکش را بیشتر کنید تا غبار در هوا پخش نشود.


 
 
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: نقاشی ساختمان و خطر مسمویت با سرب


شما هنگام انتخاب پوشش دیوارهای خانه‏تان به چه نکاتی توجه می‏کنید؟ رنگ، طرح، بافت، هماهنگی با دکوراسیون و سایر لوازم خانه؟ واقعیت این است که استفاده از پوشش برای دیوارها تنها برای زیبایی انجام نمی‏شود. با انتخاب پوشش مناسب برای دیوارها می‏توان درزها و ترک‏های دیوار را که جای مناسبی برای رشد میکروب‏ها و باقی ماندن سموم و مخفی شدن حشرات است، از بین برد و می‌شود از اتلاف حرارتی پیشگیری کرد. برخی پوشش‏های دیوار عایق صوت هم هستند و موجب آرامش بیشتر فضا می‎شوند و برخی در برابر حریق مقاوم‌اند. پس بهتر است علاوه بر زیبایی، با در نظر گرفتن این موارد مناسب‏ترین پوشش را برای دیوارهای خانه‏تان انتخاب کنید....

چندی پیش انجمن متخصصان بیماری‌های تنفسی در امریکا اعلام کردند که بیماری‏های ریوی و مشکلات تنفسی شایع‌ترین علل مرگ و میر کودکان زیر یک سال محسوب می‌شوند. نوزادان راه‏های هوایی کوچکی دارند و تعداد تنفس آنها در هر دقیقه در مقایسه با بزرگسالان بیشتر است. این به این معنی است که سموم بیشتری استنشاق می‏کنند و در برابر عوامل زیان‏آور آسیب‏پذیرترند. اگر در خانه کودکی دارید لازم است به از بین بردن آلودگی‏های بیولوژیکی و شیمیایی بیشتر توجه کنید. برای این کار لازم است پوشش مناسبی برای دیوارهای خانه به ویژه دیوارهای اتاق کودک فراهم کنید.


دیوارهای رنگی

خیلی‏ها رنگ را به سایر پوشش‏ها ترجیح می‏دهند اما هنگام استفاده از رنگ باید نکاتی را مورد توجه قرار داد. بیشتر رنگ‌ها حاوی حلال‌هایی هستند که موجب نرمی ‌و روانی رنگ شده و هنگام خشک شدن رنگ تبخیر می‌شود. تماس کوتاه‌مدت با این مواد می‌تواند علایمی‌ مانند تحریک و قرمزی پوست، خستگی و تهوع، سردرد و سرگیجه ایجاد کند. تماس طولانی‌مدت می‌تواند مشکلات بهداشتی بیشتری مانند آسیب سیستم اعصاب مرکزی، کبد و کلیه ایجاد کند. کودکان، زنان باردار، افرادی که مشکلات تنفسی و ریوی دارند و افرادی که به دلیل نوع شغل‌شان بیشتر با این مواد تماس دارند، بیش از دیگران در معرض خطر هستند. هنگام انتخاب و خرید رنگ، بهتر است رنگ‌هایی را که در آب حل می‌شوند، انتخاب کنید. رنگ‏هایی که در آب حل می‌شوند برای پاک کردن به حلال‌های شیمیایی که به پوست و سیستم تنفسی آسیب می‌رسانند، نیاز ندارند. برخی رنگ‌ها حاوی فلزات سنگین و مواد شیمیایی خطرناک هستند. نگهداری از باقی‌مانده رنگ کار آسانی نیست. از همان ابتدا به اندازه‌ای که می‌خواهید، خرید کنید و در صورت لزوم قوطی‌های کوچک رنگ را انتخاب کنید.در مقایسه با رنگ کاغذ دیواری گزینه سالم‏تری است، به ویژه که این روزها کاغذ دیواری‏هایی تولید شده که قابل شستشو هم هستند. اما چسب‏هایی که برای نصب آنها به دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد، حلال‏هایی دارد که حاوی مواد شیمیایی فرار هستند و می‏توانند موجب تحریک پوست و سیستم تنفسی شوند.بهتر است از چسب‌هایی استفاده کنید که حلال‌های ارگانیک فرار کمتری دارند و در لایه زیرین کاغذ دیواری ایجاد رطوبت و نم نمی‌کنند. بهتر است هنگام نصب تهویه مناسب در محیط وجود داشته باشد و پس از آن نیز تا خشک شدن کامل درها و پنجره‏ها باز باشد.


رنگ‏های ضدمیکروب

این روزها فناوری نانو در بسیاری از محصولات تحول ایجاد کرده است. یکی از این موارد هم تولید رنگ‏های ضدمیکروب و سازگار با محیط زیست با استفاده از فناوری نانو است. این رنگ‏ها از ترکیب نانو پودر نقره با سایر رنگ‏ها تهیه شده و سازگار با محیط‌زیست است. رنگ‏های تولید شده با استفاده از نانو نقره دارای قدرت بالای میکروب‌کشی، قارچ‌کشی و از بین بردن میکروارگانیسم‏هاست. عدم ایجاد مقاومت در میکروارگانیسم، جلوگیری از خوردگی، افزایش درخشندگی، بی‏بو بودن و عدم ایجاد مسمومیت از دیگر مزایای این رنگ‏هاست.


کاشی‏های سرامیکی

کاشی‏های سرامیکی به راحتی شسته می‏شوند و امکان ترک خوردن و رشد میکروب‏ها در آنها کمتر است به همین خاطر از این نوع پوشش دیوار در آشپزخانه، حمام و سرویس‏های بهداشتی و محل‏هایی که رعایت بهداشت در آنها اهمیت بیشتری دارد استفاده می‏شود. کاشی‏های سرامیکی در رنگ‏، بافت و طرح‏های مختف در بازار وجود دارند اما بهتر است کاشی‏هایی با سطح صاف و سیقلی راانتخاب کنید چون امکان رشد میکروب‏ها در آنها کمتر و شستشوی آن‏ها راحت‏تر است.

نقاشی ساختمان و خطر مسمویت با سرب

سرب در نقاشی و رنگ ساختمان‏های قدیمی وجود دارد بنابراین هنگام نوسازی و نقاشی خانه باید مراقب بود افراد خانواده در معرض غبار سرب ناشی از حذف رنگ‏های قدیمی قرار نگیرند و منزل مسکونی پس از نوسازی از وجود غبار سرب پاک شود. ‏سرب به مقدار کم تا مدتی می‏تواند بدون ایجاد عارضه‏ای در بدن باقی بماند ولی با بالا رفتن تدریجی غلظت آن در نسوج بدن، نشانه‏های اولیه مسمومیت به شکل احساس ضعف و خستگی، درد شکم و اسهال، تحریک پذیری و عصبانیت، ‏اختلال در یادگیری، سردرد و اضطراب و بدخوابی و کم خونی ظاهر می‏شود. ‏هرچه رنگ دیوار قدیمی‏تر باشد، احتمال وجود سرب در رنگ آن بیشتر است.‏اندازه‏گیری میزان سرب خون کودکان نشان می‏دهد، هنگام تجدید رنگ‏آمیزی منازل، میزان سرب خون کودکان افزایش می‏یابد. ‏ذرات رنگ‏های قدیمی و پایه سرب که هنگام سمباده‏کاری در هوای منزل پراکنده می‏شود عامل جذب سرب در بدن کودکان و افزایش سرب خون آنهاست. ‏سرب در نسوج بدن جذب پروتئین‏ها می‏شود و بیشترین اثر سمی‏خود را بر مغز و اعصاب وارد می‏کند. ‏استنشاق غبار سرب هنگام سمباده زدن رنگ دیوار، به دهان بردن دست‏ها یا سایر اشیایی که به غبار سرب آغشته شده‏اند و بلعیدن خرده‌های‏ رنگ از راه‏های ورود سرب به بدن است.

‏برای محافظت خانواده در برابر خطرات سرب، منزل مسکونی خود را از جهت وجود سرب و خطرات آن بررسی کنید. ‏خراب شدن و آسیب دیدن رنگ‏های حاوی سرب را جدی بگیرید و ‏مراقب باشید کودکان، دست خود را به رنگ در و دیوار‏ها و رنگ‏های ورقه شده حاوی سرب آلوده نکنند. ‏سطوحی که رنگ پوسته شده و قدیمی‏دارند را نوسازی و تعمیر کنید. ‏از شعله با حرارت بالا و کاغذ سمباده روی سطوحی که رنگ شده‏اند و ممکن است حاوی سرب بالا باشند استفاده نکنید. ‏این کار سبب پخش شدن مقداری گرد و غبار سرب در هوا می‏شود. افراد خانواده به ویژه کودکان و زنان باردار را تا زمانی که کار به پایان برسد و منطقه تمیز شود از خانه دور کنید. ‏اگر انتقال افراد خانواده ممکن نیست، به‌طور کامل ناحیه کار را بسته نگه دارید و از تهویه مناسب استفاده کنید.


 
 
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: مهم‌ترین اصولی که باید در دکوراسیون داخلی

یکی از مهم‌ترین اصولی که باید در دکوراسیون داخلی رعایت شود، استفاده صحیح و آگاهانه از فضاهای متفاوت و خالی در هر خانه‌ای است...

3 نکته زیر می‌تواند کمک‌تان کند:

1 در خیلی از خانه‌ها، فضای اتاق‌خواب‌ها مشرف به اتاق نشیمن است؛ می‌توانید برای حفظ حریم خصوصی‌تان از قفسه‌های مشبک دکوراتیو، کتابخانه‌های بلند و یا پارتیشن‌ها استفاده کنید. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، فضای خصوصی اتاق‌خواب‏ها، تنها با پارتیشن چوبی متحرک از فضای نشیمن تفکیک شده‌است. هماهنگی موجود بین بافت چوبی مبلمان و پارتیشن‌ها، فضایی زیبا و دلنشین به وجود آورده است. لازم به ذکر است که این پاراوان‌ها از موادی مشابه چوب ساخته ‌شده‌اند تا سبک و متحرک باشند. استفاده از چوب طبیعی در ساخت این پارتیشن‌ها رایج نیست، چرا که به دلیل داشتن وزن زیاد باعث متحرک نبودن آنها می‌شود. در این تصویر استفاده از رنگ قرمز برای روکش مبلمان باعث خلق فضایی شاد در کنار رنگ تیره چوب مبلمان شده ‌است.

2 در بیشتر خانه‌های دوبلکس، معمولا از فضای زیر راه‌پله‌ در طبقه اول استفاده چندانی نمی‌شود. برای این فضای کوچک می‏توان طرحی فوق‌العاده داشت، که نه تنها به زیبایی دکوراسیون طبقه اول می‌افزاید، بلکه به فضایی کاربردی هم تبدیل می‌شود.

کافی است یک صندلی معلق را به قسمت زیرین پلکان زنجیر و متصل کنید. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، بهتر است این صندلی که به‌عنوان تاب و یا جایی برای استراحت، یا مطالعه می‌شود از آن استفاده کرد، هماهنگ با بافت و طرح نرده‌های راه‌پله و دیگر اجزای دکوراسیون خانه باشد. می‌توان با خلق چنین فضایی، فضایی را برای بازی کودکان نیز به ‌وجود آورد.

3 یکی دیگر از راهکارهای استفاده از فضای زیر پله‌ها، استفاده از کتابخانه است. اگر روی قسمتی از این دیوار، قفسه‌هایی مرتب و هماهنگ با بافت دکوراسیون نصب کنید، می‌توانید از این فضا به‌عنوان کتابخانه به بهترین نحو استفاده‌کنید.


 
 
ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: می‌توانید با گذاشتن یک کاناپه در کنج

woman doing laundry laundromat and ironing shirt animated gif معمولا هر کدام از اعضای خانواده قسمت خاصی از فضای خانه را برای لم‌دادن و تمدد اعصاب ترجیح می‌دهند. می‌توانید با گذاشتن یک کاناپه در کنج یکی از اتاق‌ها چنین فضایی را برای خودتان و دیگر اعضای خانواده فراهم کنید.

2  کاناپه‌ راحتی را  که در گوشه‌ای از یک اتاق قرار داده شده و طراحی آن‌طوری است که نهایت آسایش و راحتی را برای شخص مهیا می‌کند. این مدل کاناپه بیشتر برای استراحت کردن طراحی شده و به جرات می‌شود گفت که در زیبایی، راحتی و برخورداری از سویه‌های دکوراتیو، بی‌همتاست.

3 توجه کنید که فضای راحتی که در صدد فراهم کردنش هستید، به چه گروه سنی و به چه اتاقی اختصاص دارد. مثلا صندلی طراحی شده برای رایانه که بسیار هم راحت است، برای تماشای تلویزیون یا نویسندگی مناسب نیست؛ نه به خاطر ظاهر ناهمگون‌اش با دیگر فضاها بلکه به این دلیل که هر وسیله‌ای بسته به نوع کاربری‌اش، جنس، فرم، زاویه، تکیه‌گاه، سطح نشیمن، ارتفاع و اندازه‌ای متفاوت دارد. مثلا صندلی ناهارخوری باید به‌گونه‌ای طراحی شود که فرد در حالت نشسته، زاویه‌ای 90 درجه‌ای داشته باشد و بعد از صرف غذا صندلی را ترک کند؛ نه اینکه آن‌قدر گرم و راحت باشد که شخص در آن فرو برود و دیگر خیال بلند شدن هم نداشته باشد.

4 اگر در طول روز عادت به نوشتن دارید و یا ساعتی را به مطالعه تخصصی‌تان اختصاص داده‌اید، بهتر است میز و صندلی‌هایی را انتخاب کنید که راحتی شما را فراهم می‌کند. معمولا این صندلی‌ها با داشتن استانداردهای روز و با توجه به وضعیت صحیح بدن مانع از خمیدگی کمر و ستون مهره‌‌ها و ایجاد زانودرد می‌شوند.

5 همچنین به چیدمان فضای اتاق‌کودک نیز توجه کنید. میز و دراور اتاق کودک باید متناسب با قد او طراحی شود. جنس و رویه‌های صندلی‌ کودک نیز باید متناسب با وزن او باشد تا کمترین میزان آلرژی، صدمه و خستگی را برای او ایجاد کند.


 
 
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: نکات مهمی درباره شومینه‌ها

در ستون «خانه‌آرایی» این هفته به ذکر نکات مهمی درباره شومینه‌ها می‌پردازیم:

1 از دیرباز انسان‌ها گرد هم آمدن در اطراف آتش را دوست داشتند. امروزه هم خیلی‏ها داشتن شومینه در خانه را علاوه بر منبع گرمایش به عنوان اصل دکوراتیو دوست دارند. شومینه علاوه بر ایجاد حظ دیداری برای اعضای خانواده می‌تواند تبدیل به نقطه‌ای متمرکز برای جمع شدن و صحبت کردن در اطراف‌اش شود. البته باید در نظر داشته ‌باشید که از سفال‌های نسوز مخصوص شومینه استفاده کنید چرا که استفاده از چوب‌های طبیعی عوارضی مانند کمبود اکسیژن در هوا، سختی تنفس و آلرژیک شدن ریه را به دنبال دارد و برای افرادی که مبتلا به آسم هستند و خانم‌های باردار خطرناک است.

2 هنگامی که شومینه برای مدت طولانی روشن است، بهتر است از قراردادن وسایل آتش‏گیر و پارچه‏های پشمی در اطراف آن اجتناب کنید چرا که با گرم شدن دیواره و اطراف شومینه احتمال انتقال گرمای آن به وسایل نزدیک‌اش زیاد است و ممکن است موجب آتش‌سوزی شود. از گذاشتن وسایل چوبی، پلاستیکی، کاغذی و پنبه‌ای در نزدیکی‌های شومینه بپرهیزید.

3 حتما شیرگاز و لوله گاز فعال‌کننده آتش شومینه را با دقت بررسی کنید تا جایی از آن ترک نداشته ‌باشد و متصاعد شدن گاز به اطراف به احتراق منجر نشود.

4 به کودکان بیاموزید که به هنگام روشن بودن شومینه، وسایل و اسباب‌بازی‌هایشان را به داخل آن پرتاب نکنند.

5 اگر خانه‌ای شلوغ و پررفت و آمد دارید و یا کودکی در خانه دارید حتما از محافظ‌های مخصوص شومینه استفاده کنید.

6 اگر دکور شومینه خانه‌تان قدیمی شده‌ است، لازم نیست که به طور کلی دکور آن را عوض کنید، بلکه با تمیز کردن و تعویض آجرها و یا سنگ‌های شکسته می‌توانید به دکور دلخواه دست‌یابید.

7 اگر قسمتی از شومینه نیاز به بازسازی رنگ دارد، بهتر است از رنگ‌های نسوز و مقاوم استفاده کنید.


 
 
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: زمین خوردن در خانه می‌تواند عواقب بدی داشته باشد
زمین خوردن در خانه می‌تواند عواقب بدی داشته باشد و موجب وارد آمدن صدمات حتی جبران‌ناپذیری شود. یکی از شایع‌ترین عارضه‌های زمین خوردن شکستگی استخوان ران است.
انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا برای به حداقل رساندن خطر زمین خوردن در خانه به این نکات اشاره می‌کند:· پله‌های خانه هرگز نباید آن‌قدر لیز باشند که موجب سر خوردن افراد ‌شوند. اگر در خانه پله‌هایی دارید که بسیار لغزنده و لیز است حتما روی آنها را با فرش یا موکت که دارای بست محکم است بپوشانید و یا حداقل 2 طرف پله‌ها را نرده بگذارید و هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها از نرده‌های کناری استفاده کنید.· فرش و موکت روی پله‌ها هرگز نباید بدون بست باشند چرا که خطر لیز خوردن و افتادن چند برابر می‌شود.· حمام خانه باید دارای دمپایی باشد که کف آن لغزنده نباشد. جلوی در خروجی و ورودی حمام بهتر است از کف‌پوش‌‌هایی استفاده کنید که لغزندگی ندارد.· اتاق خواب باید طوری باشد که دسترسی به در اصلی اتاق و چراغ بسیار آسان باشد حتما در کنار تخت یک چراغ خواب قرار دهید.· در راهروهای ورودی خانه و محل ورودی به حمام و دست‌شویی لامپ‌های کم‌نور نصب کنید و حتی‌المقدور شب‌ها هنگام خواب آنها را روشن بگذارید.· مبلمان و دکوراسیون خانه را طوری طراحی کنید که سبب افتادن و زمین خوردن شما نشود.

 
 
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: آکواریوم را بدون دستکش تمیز نکنید
آکواریوم خود را در مکانی به دور از نور مستقیم آفتاب و در امان از جریان شدید هوا نصب کنید، به طوری که آکواریوم از گزند استرس‌های محیطی (ضربه، تغییرات ناگهانی نور، تردد زیاد و...) محفوظ باشد. دوری از تنش‌ها و محرک‌های محیطی از مهم‌ترین عوامل سلامت و نشاط ماهیان است.

ترکیب گونه‌ای ماهی‌های خود را رعایت کنید تا همه ماهیان شما آزادانه و به دور از ترس ماهیان دیگر مخزن، شنا کنند. ناآگاهی و عدم مشاوره با افراد متخصص می‌تواند به تصمیمات و انتخاب‌های نادرست در ترکیب‌بندی موجودات یک آکواریوم و در نهایت تهدید حیات یک یا چند گونه منجر شود. در غیر این صورت، به آسانی می‌توان پایان تراژیک همسایگی یک ماهی با خوی تهاجمی نظیر اسکار گوشتخوار و یک ماهی آرام مثل گوپی یا آنجل را تصور کرد.

دمای داخل آکواریوم را همواره ثابت و در حدود 26 تا 28 درجه سانتی‌گراد نگه دارید و برای سرپوش مخزن خود از شیشه و یا طلق شفاف مناسب استفاده کنید تا از تبخیر زیاد آب آکواریوم و از تماس مستقیم آن با محیط اطراف جلوگیری کرده و نیز مانع پخش بوی آکواریوم در محیط شود.

سعی کنید تا پمپ هوادهی آکواریوم خود را در فضای آزادی که دسترسی کامل به هوای تمیز در آن وجود دارد، قرار دهید تا اکسیژن کافی در اختیار ماهیان قرار بگیرد و فراموش نکنید که پمپ هوا باید در سطحی بالاتر از سطح آب آکواریوم تعبیه شود تا به هنگام قطع برق از برگشت آب به پمپ و خرابی آن جلوگیری کنید.

از تنوع غذایی مناسب استفاده کنید و مطمئن شوید که همه احتیاجات غذایی مورد نیاز ماهیان خود را برطرف می‌کنید. هر از گاهی از غذاهای زنده نظیر دافنی و آرتمیا نیز استفاده کنید و هر 10 روز یک‌بار برای ماهیان خود محرومیت غذایی 24 ساعته اعمال کنید تا به واسطه تخلیه کامل دستگاه گوارش ضمن پیشگیری از بیماری‌های انگلی، از کاهش و تضییع اشتهای ماهی نیز جلوگیری شود.

بیش از نیاز ماهی‌ها، غذا به آکواریوم نریزید چرا که باعث فساد آب آکواریوم و زمینه‌سازی محیطی برای رشد سایر عوامل بیماری‌زا می‌شود. غذای ماهیان را به دور از هرگونه رطوبت و ترجیحاً در داخل یخچال نگه دارید.

آب آکواریوم خود را همواره کنترل کنید و در صورت کدورت بیش از حد آن و یا به صورت دوره‌ای (هر 20 روز) 25 درصد آب آکواریوم را با آبی که از 24 ساعت قبل در معرض هوادهی کافی قرار داده شده و هم‌دما با آب آکواریوم است، تعویض کنید و دقت داشته باشید که در هنگام تخلیه و افزودن آب به آکواریوم از ایجاد جریان‌های شدید آب که باعث به هم خوردن محیط داخلی آکواریوم می‌شود، خودداری کنید.

کلیه مشکلات پیش آمده در رابطه با ماهیان و محیط داخل آکواریوم را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف کنید و برای مشاهده و کنترل آکواریوم خود زمان کافی را اختصاص دهید و به یاد داشته باشید که پیشگیری همواره بهتر و کم هزینه‌تر از درمان است.
...................................6 نکته درباره آکواریوم‌های خانگی

در خانه‏های قدیمی حوض یا حوضچه‌ای برای نگهداری ماهی‌های کوچک قرمزرنگ وجود داشت. در آپارتمان‏های امروزی هم برخی افراد برای نگهداری از ماهی‌های زینتی در خانه از آکواریوم استفاده می‏کنند...

1 آکواریوم در فضای خانه موجب القای حس پویندگی و آرامش برای اعضای خانواده و به‌خصوص کودکان می‏شود. امروزه آکواریوم‌ها در طرح‌ها و اندازه‌های متفاوت در فروشگاه‌ها یافت می‌شود و به راحتی می‌توان یکی از طرح‌های مورد نظر را انتخاب و نصب کرد.

2 هنگام خرید آکواریم و گونه‌های متفاوت ماهی‌، باید از فروشنده، سوال‌هایی درباره نوع نگهداری از ماهی‌ها، نحوه تصفیه آب، استفاده از آب شور و یا اکسیژن‌دار بپرسید؛ چرا که گونه‌های مختلف ماهی‌ها نیاز به مراقبت‌های ویژه خود دارند.

3 امروزه طراحان فضای داخلی خانه‌ها تنها به شکل‌های رایج و قدیمی آکواریوم‌ها اکتفا نکرده و طرح‌های بسیار زیبا و مدرنی را برای این عنصر دکوراتیو در نظرگرفته‌اند. یکی از این طرح‌ها استفاده از آکواریوم‌هایی است به شکل میز قهوه‌خوری که معمولا برای جلوی مبلمان‌ نشیمن کاربرد دارد. البته به هنگام خرید این نوع آکواریوم‌ها جنس و مقاومت شیشه آن ‌را باید مورد بررسی قرار دهید تا به اندازه کافی مقاوم باشد.

4 نوع دیگری از این طرح‌های مدرن، استفاده از آکواریوم در یکی از دیوارهای خانه است که معمولا در اتاق‌نشیمن و یا اتاق غذاخوری قرار می‌گیرد.

5اگر فضای وسیعی در خانه دارید، می‌توانید آکواریومی ستون‌مانند در وسط خانه قرار دهید تا این فضای زیبا و رویایی از همه جهت‌های خانه قابل دید باشد.

6بسیاری از طراحان مدرن پا را فراتر از خلق فضایی آرام گذاشته و با طراحی‌های زیبایشان به راحتی می‌توانند فضایی کاملا خیال‌انگیز به وجود آورند؛ برای مثال امروزه آکواریوم‌هایی را به عنوان سینک‌های روشویی در حمام و دست‌شویی تعبیه می‌کنند که فضایی بسیار زیبا، تاثیرگذار و رویایی ‌ایجاد می‏کند.
...............................آکواریوم را بدون دستکش تمیز نکنید

 «مایکوباکتریوم توبرکلوزیس که عامل مستقیم بسیاری از بیماری‌های عفونی مانند سل است نسبت به اسید از جمله اسید معده مقاوم است و عمده‌ترین راه انتقال آن از طریق تنفسی است.»

این باکتری انواع بسیار متنوعی دارد که از راه‌های مختلفی به ویژه دستگاه تنفسی و گوارشی وارد بدن شده و گرما موقعیت مناسبی برای زنده ماندن این باکتری به وجود می‌آورد.» «این ارگانیسم‌ها برخلاف تصور بسیاری از مردم از انسان به انسان منتقل نمی‌شود و جزو ارگانیسم‌های منتقله از محیط و عوامل محیطی است.»: «رعایت مقررات و موازین بهداشتی، خودداری از تمیزکردن آکواریوم ماهی بدون استفاده از دستکش و تعویض مرتب آب آکواریوم ماهی‌ها، ‌مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از آلودگی توسط این باکتری است

 
 
ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: آکواریوم‏ به خانه روح می‌دهد

آکواریوم‏ به خانه روح می‌دهد

می‌گویند آکواریوم یکی از زیباترین نمادهای طبیعت در خانه‌های امروزی است. اما به دلیل مشکلات فراوانی که در درمان بیماری‌های ماهیان زینتی وجود دارد (که البته بیشترش ناشی از ناآگاهی مردم از بیماری‌های ماهیان آکواریومی است)، پیشگیری به عنوان اصلی‌ترین عامل در مراقبت از سلامت ماهیان آکواریومی باید مورد توجه باشد و با توجه به عدم کنترل ماهیان زینتی در شرایط زیستی خود، ایجاد محیطی سالم برای جلوگیری از بروز انواع بیماری‌ها در این ماهیان، بسیار مهم است...

شستشو و ضدعفونی کامل آکواریوم اولین اصلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. برای این کار توصیه می‏شود در صورت امکان، وسایل و تزیینات داخلی را با آب جوش ضدعفونی کنید. به عنوان مثال، می‌توان سنگ‌های داخلی آکواریوم را به مدت 10 دقیقه در آب جوش قرار داد تا عمل ضدعفونی انجام گیرد. در کنار این، برای تمامی تجهیزات مخزن می‌توان از روش‌های زیر نیز استفاده کرد.


ضدعفونی با پرمنگنات پتاسیم

آکواریوم را پر از آب کرده و آن‌قدر پودر پرمنگنات اضافه می‌کنیم تا رنگ آب به رنگ بنفش تیره درآید و کلیه وسایلی را که می‌خواهیم ضدعفونی کنیم در داخل این محلول قرار می‌دهیم و به مدت سه روز این محلول را به همین حالت نگه می‌داریم و سپس وسایل و مخزن را آب می‌کشیم تا رنگ بنفش از بین رود. باید توجه داشت که محلول پرمنگنات پتاسیم بعد از سه روز خاصیت خود را از دست می‌دهد و در صورت تماس محلول با دست و صورت لکه‌های قهوه‌ای ایجاد شده توسط محلول با الکل صنعتی قابل رفع هستند. بهتر است هنگام کار با محلول‌های ضدعفونی‏کننده دستکش به دست داشته باشید.


ضدعفونی با نمک طعام

به ازای هر لیتر آب 360 گرم نمک به داخل آب افزوده و کلیه وسایل را در داخل آن قرار می‌دهیم. برای ضدعفونی مخزن، دیواره‌های آن را با نمک آغشته کرده و بعد از 24 ساعت آن را شسته و دوباره این عمل را تکرار می‌کنیم. محلول آب نمک با مرور زمان اثر خود را از دست نمی‌دهد و به دفعات می‌توان از آن استفاده کرد ولی نسبت به سایر روش‌ها از قدرت ضدعفونی کمتری برخوردار است.

ضدعفونی با فرمالین

به ازای هر لیتر آب 40 میلی‌لیتر از محلول فرمالین 35 تا 40 درصد به آب اضافه می‌کنیم و کلیه وسایل را به مدت دو ساعت در داخل آن غوطه‌ور می‌سازیم. فرمالین یک ماده سمی بسیار قوی است و بوی بخار آن بسیار سوزاننده است و استفاده از این محلول حتما باید در فضای آزاد و با استفاده از دستکش صورت گیرد و بعد از دو ساعت کلیه وسایل باید به دقت با آب سرد شسته شوند. در صورت دقت در استفاده از فرمالین، این روش نسبت به روش‌های دیگر از قدرت ضدعفونی بسیار خوبی برخوردار است. توصیه می‌شود این نوع ضدعفونی با همراهی افراد مجرب انجام گیرد.

ورود با احتیاط

در هنگام انتقال ماهی باید مطمئن باشید که ماهی اکسیژن کافی در اختیار داشته و با کمترین استرس منتقل شود. یک راه سالم و مطمئن برای افزودن ماهی جدید به آکواریوم استفاده از قرنطینه است. به این ترتیب که آکواریومی با ابعاد کوچک‌تر و هوادهی مناسب انتخاب و به ازای هر لیتر آب 2 گرم نمک و یا 4 میلی‌لیتر محلول آکروفلاوین (قابل تهیه از فروشگاه‌های آکواریومی) اضافه کنید و در صورت هوادهی مناسب دمای آب را به 30 درجه سانتی‌گراد برسانید. ماهی را به مدت 24 ساعت در آکواریوم قرنطینه نگه دارید و در ساعات اولیه ماهی‌ها را از نظر تحمل غلظت دارو تحت کنترل داشته باشید. در نهایت ماهی‌ها را با رعایت شرایط هم دمایی به آکواریوم اصلی انتقال دهید. دقت داشته باشید که در تمام مراحل انتقال از تماس دست با ماهی اجتناب کرده و از توری‌های مخصوص ماهی استفاده کنید تا از اعمال استرس بیش از حد به ماهی خودداری شود. تلاش کنید حداقل 24 تا 36 ساعت قبل و بعد از انتقال ماهی از محرومیت غذایی استفاده کنید. اگر به تازگی به جمع آکواریوم‌داران پیوسته‌اید و تجربه کافی در اداره امور بهداشتی یک آکواریوم ندارید، بهتر است برای افزودن ماهی یا هر وسیله و امکانات جدید به مخزن، از یک دامپزشک مجرب مشورت بگیرید.

3 نکته درباره خرید ماهی‌های آکواریومی

1 ماهی سالم دارای باله‌های خوب و سالمی است که نسبت به بدن حالت عمودی دارند و باله‌ها هیچ‏گونه بریدگی و پارگی ندارند. در ماهی سالم تمام باله‌ها باید به حالت کشیده و باز باشند، چرا که در اغلب ماهیان بیمار باله‌ها و به خصوص باله دمی در حالت بسته و بی‌رمق است. همچنین روی باله‌ها نباید لکه‌های سفید ریز و پنبه‌ای دیده شود و لبه آنها نیز نباید سفید باشد.

2 ماهی سالم فاقد هرگونه ضایعات پوستی از قبیل کورک، چرک، دانه‌های سفید و برآمدگی‌های غیرطبیعی است.

3 ماهی نباید کزکرده و منزوی باشد؛ بلکه باید در تمام سطوح آب مخزن، شنای فعال داشته باشد و تا حد امکان به محرک‌های ایجاد شده عکس‌العمل نشان ‌دهد.


 
 
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: در دمای پایین ممکن است دچار افت دمای بدن، سکته

هر نوع وسیله گرمازایی که در خانه دارید، مهم نیست، مهم این است که ایمنی کافی را داشته باشد و اتاق نشیمن و اتاق خواب‌تان را به خوبی گرم کند. سعی کنید اتاق خواب‌تان در طول روزهای سرد زمستان گرم باشد.

اگر امکان این کار وجود ندارد، سعی کنید شب‌ها قبل از اینکه به رختخواب بروید، اتاق‌تان را گرم کنید. اگر هوا خیلی سرد است، نمی‌تشود تمامی اتاق‌ها را گرم کرد، سعی کنید با تمام اعضای خانواده در یک اتاق بنشیند و با هم در یک اتاق بخوابید. این کار دمای توصیه شده و مناسب برای اتاق ۲۱ درجه سانتی‌‌گراد است اما ممکن است بعضی از افراد در دمای بالاتر احساس راحتی بیشتری داشته باشند. اگر دما به زیر ۱۶ درجه سانتی‌گراد افت پیدا کرد سالمندان را باید بیشتر مراقبت کرد. مخصوصا کسانی که بیمار بوده و مبتلا به بیماری قلبی هستند زیرا در دمای پایین ممکن است دچار افت دمای بدن، سکته یا آنژین صدری شوند. یکی از بهترین روش‌های افزایش راحتی و گرما و همین‌طور کاهش هزینه جلوگیری از هدر رفتن انرژی از خانه است. هر نوع وسیله گرمازایی که در خانه دارید، مهم نیست، مهم این است که ایمنی کافی را داشته باشد و اتاق نشیمن و اتاق خواب‌تان را به خوبی گرم کند. سعی کنید اتاق خواب‌تان در طول روزهای سرد زمستان گرم باشد.

اگر امکان این کار وجود ندارد، سعی کنید شب‌ها قبل از اینکه به رختخواب بروید، اتاق‌تان را گرم کنید. اگر هوا خیلی سرد است، نمی‌تشود تمامی اتاق‌ها را گرم کرد، سعی کنید با تمام اعضای خانواده در یک اتاق بنشیند و با هم در یک اتاق بخوابید. این کار دمای توصیه شده و مناسب برای اتاق ۲۱ درجه سانتی‌‌گراد است اما ممکن است بعضی از افراد در دمای بالاتر احساس راحتی بیشتری داشته باشند. اگر دما به زیر ۱۶ درجه سانتی‌گراد افت پیدا کرد سالمندان را باید بیشتر مراقبت کرد. مخصوصا کسانی که بیمار بوده و مبتلا به بیماری قلبی هستند زیرا در دمای پایین ممکن است دچار افت دمای بدن، سکته یا آنژین صدری شوند. یکی از بهترین روش‌های افزایش راحتی و گرما و همین‌طور کاهش هزینه جلوگیری از هدر رفتن انرژی از خانه است. نگه داشتن انرژی گرمایی در خانه و پیشگیری از خروج آن از درها و پنجره‌ها با استفاده از درزگیرها یکی از این روش‌هاست. روش دیگر استفاده از وسایل گرمازایی خوب و مناسب و بهره‌مندی کامل از سوخت است.

با رعایت نکاتی که درباره ذکر شد مثل درست لباس پوشیدن و... هم در میزان انرژی گرمایی و هم در هزینه صرفه‌جویی خواهد شد. چه خوب است همه ما در خانه یک دماسنج برای کنترل درجه حرارت خانه داشته باشیم. با قرار دادن یک دماسنج در همه اتاق‌ها، می‌توانیم در طول روز و شب‌های اتاق‌ها را اندازه بگیریم و در صورت لزوم آنها را گرم‌تر بکنیم. با این کار می‌توانیم اتاق خواب خود را به قبل از رفتن به رختخواب گرم و راحت‌تر کنیم. با پوشاندن پنجره توسط درزگیر یا استفاده از یک پرده مناسب می‌توانیم مانع از هدر از رفتن گرما و ورود هوای سرد به داخل اتاق شویم. کنترل ترموستات اگر چگونگی کنترل و بازبینی وسایل گرمازا را می‌دانید خود به ارزیابی صحیح کارکردن آن بپردازید در غیر این صورت از کسی که احاطه کامل به این کار دارد بخواهید سیستم گرمایی خانه شما را کنترل کند.

اگر امکان گرم نگه داشتن اتاق خواب خود را در تمام طول شب ندارید، زمانی را قبل از خوابیدن به این کار اختصاص دهید. یعنی برای حداقل ۱ ساعت اجازه دهید اتاق خوب گرم شود و سپس به رختخواب بروید. سعی کنید دمای همه اتاق‌ها را در تمام مدت روز در همان ۲۱ درجه سانتی‌گراد نگه دارید. گرمای مرکزی از نحوه صحیح کارکرد سیستم گرمازای مرکزی خود هم باید اطمینان حاصل کنید. این سیستم باید به خوبی کار کند و حداقل یک بار در سال توسط فرد مخرب و کار آزموده چک شود. این سیستم در خانه افراد بالای ۶۰ سال حتما باید به دقت کنترل و بازبینی شود تا مشکلی برای این اشخاص پیش نیاید. پنجره‌های دوجداره وجود پنجره‌های دوجداره مانع از دست رفتن گرمای درون خانه می‌شوند اما کمی گران هستند. به هر حال می‌توان به جای این پنجره‌ها از یک لایه پلاستیک و پوشش روی پنجره‌ها استفاده کرد که از هدر رفتن گرما جلوگیری شود و هم سرمای کمتری به درون خانه نفوذ کند. همان‌طور که گفتیم وجود پرده‌ها هم مانع از ورود سرما می‌شود.

ایده‌آل آن است که پرده‌ها تا زمین آویزان باشند. اما اگر رادیاتور زیر پنجره‌ها وجود دارد، نباید پرده جلوی رادیاتور را بگیرد و مانع از پخش شدن حرارت شود. پرده‌ها را پشت رادیاتور بیندازید تا هوای گرم درون اتاق جریان پیدا کند. تانکر‌ آب لوله‌های آب گرم هم باید عایق کاری شوند. لوله‌هایی که خارج از ساختمان هستند و به منبع آب اتصال دارند با پشم شیشه بپوشانید تا از یخ‌زدگی آب جلوگیری شود و لوله‌های آب گرم در مدت طولانی‌تری آب را گرم نگه دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که هر چه سن افراد بالا می‌رود. خطر حمله قلبی و سکته در دمای پایین افزایش پیدا می‌کند بنابراین بسیار مهم است که در زمستان‌ خانه خود را گرم نگه دارید. زندگی در خانه گرم، دمای بدن را بالا نگه می‌دارد بنابراین بدن از آثار سرمای خارج در زمان می‌ماند. پس همیشه خانه را گرم نگه داشته و هنگام بیرون رفتن لباس مناسب بپوشید.در شب هوای سردی که به سر و صورت می‌خورد موجب افزایش فشارخون می‌شود. پس شب‌ها پنجره‌های اتاق خود را ببندید. خیلی مهم است که رختخواب‌شان در شب گرم باشد. می‌توانید یک بطری آب گرم دور پارچه‌ای بپیچید و در رختخواب خود بگذارید یا می‌توانید از پتوی الکتریکی و گرمازا استفاده کنید.

اما بهترین کار این است که موقع خواب لباس مناسب و گرم بپوشید. پوشیدن زیرپوش مناسب و پیژامه در طول روز هم موجب گرم ماندن بدن در طول شب می‌شود. نوشیدن یک مایع یا شیر گرم قبل از رفتن به رختخواب به گرم شدن بدن کمک می‌کند. همچنین می‌توانید یک فلاسک از نوشیدنی گرم نزدیک رختخواب خود داشته باشید. نکته آخر اینکه، هر چه قدر می‌خواهید از هوای تازه بیرون در زمستان استفاده کنید. فقط مراقب باشید که پنجره اتاق خواب‌تان را همیشه ببندید.


 آن از درها و پنجره‌ها با استفاده از درزگیرها یکی از این روش‌هاست. روش دیگر استفاده از وسایل گرمازایی خوب و مناسب و بهره‌مندی کامل از سوخت است.

با رعایت نکاتی که درباره ذکر شد مثل درست لباس پوشیدن و... هم در میزان انرژی گرمایی و هم در هزینه صرفه‌جویی خواهد شد. چه خوب است همه ما در خانه یک دماسنج برای کنترل درجه حرارت خانه داشته باشیم. با قرار دادن یک دماسنج در همه اتاق‌ها، می‌توانیم در طول روز و شب‌های اتاق‌ها را اندازه بگیریم و در صورت لزوم آنها را گرم‌تر بکنیم. با این کار می‌توانیم اتاق خواب خود را به قبل از رفتن به رختخواب گرم و راحت‌تر کنیم. با پوشاندن پنجره توسط درزگیر یا استفاده از یک پرده مناسب می‌توانیم مانع از هدر از رفتن گرما و ورود هوای سرد به داخل اتاق شویم. کنترل ترموستات اگر چگونگی کنترل و بازبینی وسایل گرمازا را می‌دانید خود به ارزیابی صحیح کارکردن آن بپردازید در غیر این صورت از کسی که احاطه کامل به این کار دارد بخواهید سیستم گرمایی خانه شما را کنترل کند.

اگر امکان گرم نگه داشتن اتاق خواب خود را در تمام طول شب ندارید، زمانی را قبل از خوابیدن به این کار اختصاص دهید. یعنی برای حداقل ۱ ساعت اجازه دهید اتاق خوب گرم شود و سپس به رختخواب بروید. سعی کنید دمای همه اتاق‌ها را در تمام مدت روز در همان ۲۱ درجه سانتی‌گراد نگه دارید. گرمای مرکزی از نحوه صحیح کارکرد سیستم گرمازای مرکزی خود هم باید اطمینان حاصل کنید. این سیستم باید به خوبی کار کند و حداقل یک بار در سال توسط فرد مخرب و کار آزموده چک شود. این سیستم در خانه افراد بالای ۶۰ سال حتما باید به دقت کنترل و بازبینی شود تا مشکلی برای این اشخاص پیش نیاید. پنجره‌های دوجداره وجود پنجره‌های دوجداره مانع از دست رفتن گرمای درون خانه می‌شوند اما کمی گران هستند. به هر حال می‌توان به جای این پنجره‌ها از یک لایه پلاستیک و پوشش روی پنجره‌ها استفاده کرد که از هدر رفتن گرما جلوگیری شود و هم سرمای کمتری به درون خانه نفوذ کند. همان‌طور که گفتیم وجود پرده‌ها هم مانع از ورود سرما می‌شود.

ایده‌آل آن است که پرده‌ها تا زمین آویزان باشند. اما اگر رادیاتور زیر پنجره‌ها وجود دارد، نباید پرده جلوی رادیاتور را بگیرد و مانع از پخش شدن حرارت شود. پرده‌ها را پشت رادیاتور بیندازید تا هوای گرم درون اتاق جریان پیدا کند. تانکر‌ آب لوله‌های آب گرم هم باید عایق کاری شوند. لوله‌هایی که خارج از ساختمان هستند و به منبع آب اتصال دارند با پشم شیشه بپوشانید تا از یخ‌زدگی آب جلوگیری شود و لوله‌های آب گرم در مدت طولانی‌تری آب را گرم نگه دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که هر چه سن افراد بالا می‌رود. خطر حمله قلبی و سکته در دمای پایین افزایش پیدا می‌کند بنابراین بسیار مهم است که در زمستان‌ خانه خود را گرم نگه دارید. زندگی در خانه گرم، دمای بدن را بالا نگه می‌دارد بنابراین بدن از آثار سرمای خارج در زمان می‌ماند. پس همیشه خانه را گرم نگه داشته و هنگام بیرون رفتن لباس مناسب بپوشید.در شب هوای سردی که به سر و صورت می‌خورد موجب افزایش فشارخون می‌شود. پس شب‌ها پنجره‌های اتاق خود را ببندید. خیلی مهم است که رختخواب‌شان در شب گرم باشد. می‌توانید یک بطری آب گرم دور پارچه‌ای بپیچید و در رختخواب خود بگذارید یا می‌توانید از پتوی الکتریکی و گرمازا استفاده کنید.

اما بهترین کار این است که موقع خواب لباس مناسب و گرم بپوشید. پوشیدن زیرپوش مناسب و پیژامه در طول روز هم موجب گرم ماندن بدن در طول شب می‌شود. نوشیدن یک مایع یا شیر گرم قبل از رفتن به رختخواب به گرم شدن بدن کمک می‌کند. همچنین می‌توانید یک فلاسک از نوشیدنی گرم نزدیک رختخواب خود داشته باشید. نکته آخر اینکه، هر چه قدر می‌خواهید از هوای تازه بیرون در زمستان استفاده کنید. فقط مراقب باشید که پنجره اتاق خواب‌تان را همیشه ببندید.


 
 
ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: رنگ‌ها با داشتن طول‌موج‌های متفاوت، تاثیراتی متفاو

در سال 1942، دانشمندان دریافتند که رنگ قرمز اعصاب سمپاتیک را تحریک می‌کند و رنگ سفید و آبی، اعصاب پاراسمپاتیک را. برخی رنگ‌ها ترشح هورمون‌ها را تحریک و برخی رنگ‌ها، آن را مهار می‌کنند. همچنین رنگ‌ها روی برخی بیماری‌ها موثرند. آثاری که رنگ‌ها بر اطراف و محیط و بر روح و روان ما می‌گذارند، متفاوت است. با آگاهی از چگونگی تاثیر رنگ‌ها می‌توانیم فضای خانه و یا محیط‌ کار را به آن‌گونه که به دلخواه است، بیافرینیم. در ستون این هفته به تاثیر رنگ قرمز بر محیط و فرد می‌پردازیم...

1 رنگ‌ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند. رنگ قرمز زیر مجموعه رنگ‌های گرم است. تحقیقاتی درباره آثار رنگ‌ها در درمان بیماری‌ها انجام شده است. به طور مثال، مشخص شده که نور قرمز می‌تواند از طریق افزایش عملکرد سیستم اتونوم (سمپاتیک) در بدن انسان، فشار خون را افزایش دهد. با استفاده از این رنگ در اتاق شخصی که به بیماری کم‌خونی دچار است می‌توانید افزایش گردش خون را برای شخص فراهم کنید. رنگ قرمز در درمان سرماخوردگی، کم‌خونی، کاهش جریان خون و بیماری‌های ناشی از ترشحات موکوس، موثر است. قرمز انرژی فیزیکی بدن را افزایش می‌دهد.

2 رنگ قرمز و رنگ‌هایی که شامل درجه‌ای از این رنگ هستند، مانند گلبهی، نارنجی، قرمز ملایم باعث افزایش اشتها می‌شوند. می‌توانید قسمت غذاخوری خانه (جایی که همیشه غذا می‌خورید، برای مثال آشپزخانه یا سالن غذاخوری) را به تابلو و یا عناصر دکوراتیو دیگری از این رنگ بیارایید.

3 بعضی‌ها ناآگاهانه و از روی علاقه‌ای که به این رنگ دارند، وسایل خانه‌شان را از این رنگ تهیه می‌کنند و یا با استفاده از کاغذدیواری و رنگ‌های قرمز سعی بر زینت‌ بخشیدن خانه‌شان دارند، در صورتی که باید یادآوری کنم که استفاده از این رنگ در خانه‌هایی که بیمارانی مبتلا به اختلالات روانی، افزایش دمای بدن (تب)، افزایش فشارخون، التهاب‌ها، التهاب نورون‌ها (نوریت)، افرادی با صورت‌های برافروخته قرمز رنگ دارند، توصیه نمی‏شود


 
 
ساعت ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: دستمال‌ها و اسنفج‌های جادویی را

شما گازتان را با چی پاک می‌کنید؟ گاز پاک‌کن؟ وقتی سینک ظر‌ف‌شویی‌تان رنگ می‌گیرد، چه‌کار می‌کنید؟ از سفید‌کننده‌ها استفاده می‌کنید؟ برای پاک‌ کردن چربی‌های میز ناهارخوری چه‌طور؟ می‌روید سراغ شیشه پاک‌کن؟ واقعیت این است که برای پاکیزه نگه داشتن خانه، بیشترمان به مواد شیمیایی متوسل می‌شویم؛ موادی که گاهی نه تنها محیط زندگی ما را آلوده می‌کنند، بلکه سبب بروز آلرژی به ویژه در کودکان ما نیز می‌شوند...

تقریبا در هر خانه‌ای یک شیشه پاک‌کن یا گاز‌ پاک‌کن وجود دارد. همه خانم‌ها از تمیزی پس از استفاده از این مواد رضایت دارند اما آیا می‌دانید تنفس این مواد گرچه اغلب اسانس خوش‌بویی به آنها افزوده شده، می‌تواند تا چه حد به بدن صدمه برساند؟ طی چند سال اخیر محققان با توجه به آثار و صدمات این نوع مواد شیمیایی بر انسان، حیوانات و محیط، برای یافتن مواد شوینده سالم‌تر بررسی‌هایی انجام داده‌اند. ماده‌ای شوینده که نه تنها موثرتر از روش‌های سنتی باشد بلکه آسیب کمتری به انسان و محیط برساند و درعین حال در صرف زمان و هزینه نیز صرفه‌جویی شود.

● میکروفیبر چیست؟

شاید شما هم در مراکز خرید، دستمال‌ها و اسنفج‌های جادویی را دیده باشید. این دستمال‌ها که با انواع و اقسام‌ مارک‌ها به فروش می‌رسند، از الیاف خاصی با ضخامت ۱/۰ میکرون به نام میکروفیبر تشکیل شده‌اند که با قرار گرفتن روی هر سطح، مواد زاید و گرد و غبار را به خود می‌گیرند. این فیبرها به قدری نازک‌اند (۱۰۰ برابر نازک‌تر از یک تار مو) که تمامی باکتری‌ها و قارچ‌ها را درون خود جمع می‌کنند و با خاصیت الکتریسته ساکن خود در حالت خشک گرد و غبار را درون خود می‌کشند. میکروفیبر به سطوح صدمه نمی‌رساند. دستمال‌ها و اسفنج‌های تشکیل‌ شده از این بافت ترکیبی از ۸۰ درصد پلی‌استر و ۲۰ درصد پلی‌آمید یا نایلون دارند و می‌توانند تا ۷ برابر وزن خود گرد و غبار، دوده و آب را در خود نگه دارند. فضاهای بازی که میان هر تار میکروفیبر وجود دارد، باعث جذب بالای آب و ذرات گرد و غبار، حذف رشد باکتری در دستمال و سریع خشک شدن آن می‌شود، در حالی که در دستمال‌های معمولی چون این فضای خالی وجود ندارد، پارچه، کثیفی و غبار کمتری را در خود می‌گیرد.

● تمیزکننده‌های همه‌کاره

در تبلیغات دستمال‌های جادویی حتما دیده‌اید که می‌گویند از این دستمال‌ها می‌توانید برای پاک کردن پنجره، آینه، مبل‌ها، سرامیک، اجاق گاز، کامپیوتر، سینک و... استفاده ‌کنید. جالب است که این دستمال‌ها قابل استفاده برای تمامی مواردند و تقریبا تمامی سطوح صاف را می‌توانند پاک کنند. برای پاک کردن گرد و غبار باید آنها را خشک استفاده کنید و برای برداشتن لک‌ها و چربی‌ها کافی است تنها آن را با آب سرد یا ولرم مرطوب کنید تا ببینید چگونه بدون مواد شیمیایی شیشه و سرامیک برق می‌افتد و تمامی چربی‌ها از سطح گاز پاک می‌شود. اما چگونه چنین چیزی ممکن است؟ جالب است بدانید میکروفیبرها از ۲ نوع پلیمر ساخته شده‌اند.

پلی‌استری به نام لیوفیلیک که مستقیما تمایل به جذب روغن و دوده دارد و پلی‌آمید هیدروفیلیک که تمایل به جذب آب دارد. به عبارت دیگر هر رشته میکروفیبر از تارهای گویی شکل پلی‌استر و هسته نایلونی پلیمر تشکیل شده است و مجموعه‌ای متشکل از میلیون‌ها قلاب و حلقه ریز را به وجود می‌آورد که لبه‌های تیز آن گرد و غبار را به خود گرفته و خاصیت موئینگی بین هر تار و هسته نایلونی سبب می‌شود هم‌زمان با تمیز کردن، سطوح مورد نظر جلادار شود. به همین دلیل ساختاری است که آب به تنهایی در این نوع دستمال‌ها مثل یک پاک کننده قوی شیمیایی عمل می‌کند و بدون ایجاد لک یا صدمه یا خدشه به سطوح آنها را تمیز کرده و برق می‌اندازد.

● آنها دروغ می‌گویند!

اگر شما هم یکی از این دستمال‌ها و اسنفج‌ها را خریداری کرده‌اید و پس از استفاده به این نتیجه رسیده‌اید که این حرف‌ها تنها تبلیغات تجاری و دروغ‌هایی برای فروش محصولات است، بهتر است بدانید که استفاده نادرست می‌تواند خاصیت این دستمال‌ها را از بین ببرد. مثلا شستن اسنفج، تی و پارچه‌های میکروفیبر با مواد پاک‌کننده و استفاده از آب گرم عمر آنها را کم می‌کند. نرم‌کننده‌های حوله و لباس اثر آنها را از بین می‌برد و شستشوی آنها در بین دیگر پارچه‌ها سبب نابودی بافت نرم آنها می‌شود. برای پاک کردن این دستمال‌ها تنها باید از آب سرد مایل به ولرم استفاده کرد. در ضمن فشردن اسفنج در دست نیز سبب خرابی بافت آن می‌شود. از سوی دیگر باید به کیفیت جنسی که خریداری می‌شود نیز توجه کرد. دستمال‌های میکروفیبر با کیفیت A،۲A و ۳A تولید می‌شوند. نخ‌هایی که کیفیت پایینی دارند، عموما از پلاستیک و پلیمر ساخته شده‌اند. این الیاف در ضخامت لایه‌ای فیبر اثر گذاشته و خاصی موئینگی را کم کرده، به کاهش جذب آلودگی‌ها و باکتری‌ها منجر می‌شود. متاسفانه کیفیت میکروفیبر با چشم قابل تشخیص نیست و تنها زمان استفاده مشخص می‌شود.

● فواید استفاده از میکروفیبرها

▪ احترام به طبیعت و سلامت انسان و حیوانات.

▪ کاهش مصرف مواد شوینده شیمیایی تا ۹۰ درصد در منزل.

▪ کاهش مصرف آب، برق، هزینه و انرژی.

▪ مناسب برای استفاده در اتاق کودکان.

▪ مناسب برای استفاده در منزل افراد مبتلا به آسم و آلرژی.


 
 
ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: رنگ‌ها با داشتن طول‌موج‌های متفاوت، تاثیراتی متفاو

رنگ‌ها با داشتن طول‌موج‌های متفاوت، تاثیراتی متفاوت بر جسم و روان ما می‌گذارند. با استفاده طولانی مدت از یک رنگ خاص در یک محیط بسته می‌توان، عارضه‌های منفی و نتیجه‌های مثبت را روی اشخاص واقع در محیط مشاهده کرد. گیرنده‌های نور در شبکیه که به آنها گیرنده‌های مخروطی می‌گویند، موج‌های متصاعد شده از رنگ را به احساس رنگ توسط مغز تبدیل می‌کنند. شبکیه دارای سه نوع گیرنده مخروطی است، یکی برای رنگ آبی، یکی برای سبز و یک نوع برای قرمز. ما با ترکیب این رنگ‌ها می‌توانیم رنگ‌ها را تشخیص دهیم. وقتی انرژی رنگ‌ها وارد بدن ما می‌شود، غده‌های هیپوفیز و پینه‌آل (‌صنوبری‌) ‌را تحریک می‌کند. این تحریک می‌تواند باعث ترشح هورمون‌ها‌یی شود که روی فیزیولوژی بدن ما موثر است و این خود می‌تواند علت ارتباط رنگ‌ها با حالت‌های جسمی‌ و روانی ما باشد ـ و اما آثار و عوارض رنگ سبز:1 در رنگ‌درمانی می‌گویند رنگ سبز، نمادی از پشت کار و استقامت، قدرت اراده، غرور و بلند پروازی است.

2 اگر طرفدار سبک‌های کلاسیک فرانسوی هستید، بهتر است از رنگ سبز در دکور خانه استفاده کنید، چون مکمل این سبک است.

3 رنگ سبز آرامش، تعادل و حس زندگی را به محیط القا می‌کند و مقداری حس سرما در محیط به‌وجود می‌آورد که با استفاده از چند عنصر دکوراتیو به رنگ‌های نارنجی و قرمز می‌توان تعادل دما را برقرار کرد.

4 رنگ سبز روی دستگاه عصبی سمپاتیک موثر است. فشار خون را در رگ‏های خونی کاهش می‌دهد. این رنگ روی دستگاه عصبی انسان به عنوان یک رنگ آرام‏بخش اثر می‌کند و در بهبود اختلالات خواب، خستگی و تحریک‏پذیری موثر است. اگر یکی از اعضای خانواده به چنین بیماری‌هایی مبتلا باشد، می‌توانید با رنگ کردن موقت دیواری از اتاق به روند بهبود بیماری کمک کنید.

5 اگر از این رنگ به ‌مدت طولانی استفاده کنید، ممکن است حالاتی مانند خستگی، بی‌حوصلگی، کسالت و بی‌قراری در شما به‌وجود بیاید.


 
 
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: بدترین جاهای خانه و هواپیما و کلاس‌های بدنسازی و

۱۴ نکته زیر را بخوانید تا ببینید بدترین جاهای خانه و هواپیما و کلاس‌های بدنسازی و... کجاست.

۱) بدترین جا برای نگهداری مسواک‎

بدترین محل برای قرار دادن مسواک سینک دست‌شویی است. البته خود سینک مشکلی ندارد و همه مشکل به نزدیکی آن به توالت مربوط است. به گفته محققان و میکروب‏شناسان دانشگاه آریزونا، به طور متوسط در یک کاسه توالت حدود ۳ میلیون میکروب وجود دارد. این میکروب‏ها می‏توانند تا ۲ متر جابه‌جا شوند و روی زمین، دیوارها و روی مسواک قرار بگیرند. بهتر است مسواک را بیرون توالت در کابینت دارو یا یکی از کابینت‏های آشپزخانه نگهداری کنید.

۲) بدترین جا برای گذاشتن کفش و دمپایی

بدترین محل برای گذاشتن کفش و دمپایی کمد اتاق خواب است. راه رفتن در خانه با کفشی که با آن بیرون خانه راه رفته‏اید، مهم‏ترین راه انتقال میکروب‏ها، مواد آلرژن و آلاینده‎ها به داخل خانه است. بهتر است کفش‏ها را در قفسه یا کمد کوچکی در نزدیک‏ترین نقطه به در ورودی آپارتمان قرار دهید و با این کار از ورود آلودگی به خانه پیشگیری کنید.

۳) بدترین جای خواب

بدترین محل برای خوابیدن زیر پتو است. موقع خواب به طور کامل زیر پتو نروید و پتو را روی سرتان نکشید. گرم شدن زیاد موجب می‏شود نتوانید خواب راحتی داشته باشید.

هلن برگز، متخصص چرخه بیولوژیک از دانشگاه راش شیکاگو در این باره می‏گوید: «هنگام خواب به طور طبیعی دمای بدن کاهش پیدا می‏کند و این موضوع موجب می‏شود افراد خواب راحتی داشته باشند. در واقع بدن برای داشتن خواب راحت دما را از طریق دست‏ها و پاها از دست می‏دهد.»توصیه می‏شود هنگام خواب ابتدا برای اتساع رگ‏ها جوراب بپوشید بعد جوراب را درآورید و اجازه دهید پاهایتان از پتو بیرون باشد.

۴) بدترین جا برای نگهداری باقی‌مانده غذا

بدترین محل برای گذاشتن باقیمانده غذا یخچال است. قرار دادن یک ظرف بزرگ غذای داغ به‌طور مستقیم در یخچال روش مناسبی برای سرد کردن غذا و پیشگیری از مسمومیت غذایی نیست. دکتر پیتر سیندر، محقق و استاد مدیریت و تکنولوژی در این باره می‏گوید: «در این صورت ممکن است برای کاهش دمای قسمت میانی غذا زمان زیادی لازم باشد و این محل به مکان مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‏ها تبدیل شود.» شما می‏توانید غذا را تا یک ساعت پس از پخت برای خنک شدن بیرون نگهدارید و سپس در یخچال قرار دهید. یا غذا را در ظروف کوچک‏تر بریزید و در یخچال قرار دهید. در این صورت غذا زودتر سرد می‏شود.

۵) بدترین جا برای نصب برگه‌یادآوری

بدترین محل برای چسباندن برگه یادآوری کارها، در یخچال است. چون شما وقتی می‏خواهید چیزی از یخچال بردارید سراغ آن می‏روید و ممکن است اصلا به برگه‏ای که روی یخچال نصب کرده‏اید توجه نکنید. به عقیده روان‌شناسان، دیدن کمک‏کننده است اما به شرطی که به آن توجه شود. در یک بررسی مشخص شد نصب تابلویی که افراد را تشویق می‏کند به جای استفاده از آسانسور، از پله استفاده کنند، موجب می‏شود افراد تا ۲۰۰ درصد بیشتر از پله استفاده کنند. بهتر است برگه یادآوری کارها را در محلی که به آن توجه می‏کنید مثلا کنار تلویزیون قرار دهید. نکته دیگر آنکه ذهن خیلی سریع به این محل عادت می‏کند و توصیه می‏شود هر چند وقت یک بار محل برگه‌های یادآوری را تغییر دهید.

۶) بدترین جای هواپیما

بدترین جای نشستن در هواپیما انتهای سالن است. اگر در پروازهای هوایی حال‌تان بد می‏شود، انتهای سالن ننشینید. انتهای هواپیما از قسمت جلویی بلندتر است و هر چه از مرکز دورتر شوید حرکات بالا و پایین شدن را بیشتر احساس خواهید کرد. بهترین محل برای نشستن در هواپیما نزدیک‏ترین محل به بال‏هاست.

۷) بدترین جا برای گذاشتن کیف دستی

بدترین محل برای گذاشتن کیف دستی میز آشپزخانه است. کیف دستی شما وسیله حمل‌ونقل میکروب‏هاست. محققان در بررسی‏های خود در هر سانتی‏متر مربع از سطح کیف دستی و کیسه‏های خرید ۶۵ هزار باکتری مشاهده کرده‏اند. شاید باور نکنید اما یک سوم کیف دستی‏ها و کیسه‏های خرید حاوی باکتری‏های مدفوعی بوده‏اند. خانم‏ها کیف‌شان را همه جا همراه خودشان می‏برند. با قرار دادن کیف روی میز رستوران، کف اتوبوس و ایستگاه مترو آلودگی‏ها روی آن قرار می‏گیرند. بهتر است کیف‌تان را در کشو یا روی صندلی و خلاصه هرجایی به جز جایی که غذا تهیه یا خورده می‏شود قرار دهید.

۸) بدترین جای کلاس بدنسازی

بدترین محل برای ایستادن در کلاس‌های بدنسازی و ورزش، ردیف جلو و روبه‌روی آینه است. شاید به دلیل اینکه خودتان را در آینه ببینید، جایتان را تغییر دهید اما نتایج یک بررسی که در سال ۲۰۰۳ انجام شده است، نشان داده است اگر خودتان را هنگام انجام تمرینات ورزشی نبینید، بهتر است. در این تحقیق بررسی ۵۸ زن که شدت و نوع ورزش یکسانی داشتند، نشان داد آنهایی که هنگام انجام تمرین‏های ورزشی خودشان را در آینه می‏دیدند در مقایسه با افرادی که در اتاقی بدون آینه ورزش می‏کردند احساس بدتری نسبت به بدنشان داشتند. بهتر است جایی از کلاس که روبه‌روی آینه نباشد و در ضمن بتوانید تمرینات را به خوبی ببینید و تمرکز داشته باشید انتخاب کنید.

۹) بدترین جای چراغ مطالعه

برخی افراد عادت دارند قبل از خواب مطالعه کنند و کتاب داستان بخوانند. بدترین محل تابیدن نور مطالعه شبانه بالای سر است. نتایج مطالعات نشان داده است نور مستقیم در بالای سر موجب تاخیر در ترشح ملاتونین و اخلال در خواب شبانه می‏شود. بهتر است یک نور موضعی ملایم را روی کتاب بتابانید. در این صورت شما می‏توانید کتاب بخوانید در حالی‌که اتاق تاریک است و بدن‌تان می‏تواند برای خواب آماده شود.

۱۰) بدترین جا برای گذاشتن داروها

بدترین محل برای نگهداری داروها قفسه دارو در حمام است. دمای یک حمام حاوی بخار به راحتی به ۳۷ درجه سانتی‏گراد می‏رسد که از دمای پیشنهادی برای نگهداری بیشتر داروها بالاتر است. بهترین محل برای نگهداری داورها جایی سرد و خشک مانند یخچال است.

۱۱) بدترین جا برای گذاشتن میوه‏ها تا قبل از شستن آنها

بدترین جا برای گذاشتن میوه‏ها قبل از شستن سینک آشپزخانه است. به گفته دکتر کلی رینولد استاد میکروب‏شناسی دانشگاه آریزونا سینک آشپزخانه بیشترین میزان میکروب را دارد و میزان آلودگی آن حتی از توالت بیشتر است. توصیه می‏شود میوه‏ها را در سبدی بگذارید و بدون اینکه با سینک تماس داشته باشند آنها را بشویید. اگر میوه‏هایی مانند توت فرنگی و شاتوت که بدون پوست کندن خورده می‏شوند، هنگام شستن در سینک افتاد آن را دور بیندازید و از خوردن‌اش صرف‌نظر کنید.

۱۲) بدترین جا برای استفاده از هدفون

بدترین محل‏ها برای استفاده از هدفون هواپیما، قطار یا ایستگاه مترو است. هرچند شاید در ظاهر گوش دادن به موسیقی دلخواه از شنیدن سر و صدای موجود در این محل‏ها بهتر باشد اما بررسی‏ها نشان داده است استفاده از هدفون در محیط‏های پر سر و صدا احتمال بلندتر کردن صدا را بیشتر می‏کند. محققان دانشگاه هاروارد دریافته‏اند افراد در محیط‏های آرام صدا را در سطح ایمن‏تری تنظیم می‏کنند، اما وقتی صدای زمینه‏ای مانند سر وصدای سالن هواپیما به محیط اضافه می‏شود تا ۸۰ درصد و تا ۸۹ دسی بل صدا را بالا می‏برند. این میزان بلندی صدا در طولانی مدت می‏تواند در افراد آسیب شنوایی ایجاد کند. بهتر است در محل‏های پر سر و صدا از هدفون استفاده نکنید، هرچند در بررسی محققان دانشگاه هاروارد مشخص شد تنها ۲۰ درصد افراد مورد مطالعه با بالا رفتن سر و صدای محیط استفاده از هدفون را کنار گذاشتند.

۱۳) بدترین جا برای نگهداری از قهوه

بدترین محل برای نگهداری دانه یا پودر قهوه یخچال یا فریزر است. جان مک گرگور، متخصص صنایع غذایی و استاد دانشگاه کلمسون در این باره می‏گوید: «هر بار که آن را از یخچال یا فریزر بیرون می‏آورید دمای آن تغییر می‏کند و این موضوع روی طعم قهوه تاثیر می‏گذارد. درست مثل اینکه یک فنجان قهوه را بارها و بارها بجوشانید.» دانه‏ها یا پودر قهوه را در قوطی‏های شیشه‏ای نیمه شفاف دردار ریخته و در کابینت آشپزخانه نگهداری کنید.

۱۴) بدترین جا برای تماشای تلویزیون

بدترین محل تماشای تلویزیون جایی است که غذا می‏خورید. بررسی‏ها نشان داده است تماشای تلویزیون هنگام غذا خوردن موجب می‏شود نتوانید به مقدار غذایی که می‏خورید توجه کنید. نتایج مطالعه‏ای که در سال ۲۰۰۶ روی گروهی داوطلب انجام شد نشان داد افراد هنگام تماشای تلویزیون تندتر غذا می‏خورند. همچنین هنگام تماشای برنامه‏های تفریحی مصرف ماکارونی و پنیر تا ۷۱ درصد بیشتر می‏شود. توصیه می‏شود تلویزیون را در نزدیکی میز غذا خوری قرار ندهید و هنگام غذا خوردن تلویزیون را خاموش کنید. بهترین محل تماشای تلویزیون جایی دور از آشپزخانه است که حتی اگر هوس خوردن چیزی به سرتان زد مجبور شوید چند قدمی تا آشپزخانه راه بروید.


 
 
ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: قبل بدانید چه غذایی را می‌خواهید درست کنید

قسمت مهمی از هر روز معمولا در آشپزخانه به تهیه و برنامه‌ریزی برای تعیین نوع غذا می‌گذرد. اگر این‌ فعالیت روزانه با بی‌دقتی و از سر بی‌حوصلگی انجام شود ممکن است تاثیر منفی بر سلامت غذا داشته و خستگی جسمی درپی داشته باشد. با کمی دقت و صرف زمان مناسب برای انجام این کار می‌توان به نتیجه‌ای دلخواه رسید.

1 ابتدا نگاهی کلی به کابینت‌ها و جایی که موادغذایی را نگه‌ می‌دارید، بیندازید. از موادی که باید تهیه شود یک فهرست تهیه کنید و با یک‌بار رفتن به فروشگاه همه آنچه در یک‌ماه آینده می‌خواهید را تهیه کنید.

2 غذاهایی را که دوست‌ دارید و می‌دانید مصرفش برای شما مفید‌تر است، برای مدت یک‌ماه روی کاغذ فهرست کنید و سعی کنید طبق برنامه‌ای که دارید، غذاهای روزانه‌تان را تهیه و آماده کنید. اگر از قبل بدانید چه غذایی را می‌خواهید درست کنید، وقت کمتری را در آشپزخانه صرف خواهید کرد.

3 اگر قد بلندی دارید از کابینت‌های بالایی آشپزخانه و نزدیک به گاز و یخچال برای نگه‌داری مواد مورد نظر استفاده کنید. اگر قد متوسط و یا کوتاهی دارید بهتر است از کابینت‌های پایینی برای نگهداری مواد غذایی استفاده کنید، در این صورت می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان غذای مورد نیازتان را تهیه کنید. به هنگام چیدن کابینت‌ها مطمئن شوید که تمامی آنچه به هنگام آشپزی می‌خواهید، را در دسترس‌ دارید. این‌گونه چیدمان به هنگام آشپزی باعث می‌شود که وقت کمتری را صرف گشتن به دنبال چیزی که می‌خواهید کنید.

4 ‌سبزیجات و مواد لازم برای آشپزی را می‌توانید خرد شده و آماده در فریزر نگهداری کنید تا بتوانید غذا را سریع آماده کنید.

5 زمانی که کل اعضای خانواده حضور دارند و یا مهمانی دارید، بهتر است از همه ظرف‌های آشپزخانه استفاده نکنید و هر ظرفی که هنگام آشپزی کثیف شد را همان موقع بشویید، در این‌ صورت هنگامی که مهمانی به پایان می‌رسد، با انبوهی از ظرف‌های کثیف مواجه نمی‌شوید.


 
 
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: طراحان دکوراسیون نکاتی را برای بزرگ‌تر و زیباتر نش
: طراحان دکوراسیون اعتقاد دارند که فضای اتاق شما هر چند‌ کوچک باشد‌، باید‌ محیطی شاد‌اب و پر از انرژ ی داشته باشد‌ تا اگر برای مطـالعه، کار یا استراحت به آنجا می روید، احساس خوبی د‌اشته باشید.


 بر همین اساس طراحان دکوراسیون نکاتی را برای بزرگ‌تر و زیباتر نشان دادن فضای خانه ارایه داده‌اند.
به گفته طراحان میز تحریر یا میز کامپیوترتان می‌تواند‌ یک میز سه گوش کوچک د‌ر زاویه د‌و د‌یوار اتاق باشد و اگر اتاق شما کوچک است، بهتر است هیچ امکانی را برای استفاد‌ه از این فضا از د‌ست ند‌هید‌ و با نصب جیب‌های پارچه‌ای یا چند‌ رشته طناب به موازات هم روی سطح د‌اخلی کمد‌ حد‌اکثر استفاد‌ه از فضای د‌اخل کمد‌، را د‌اشته باشید‌.
همچنین د‌ر فضای کوچک باید به استفاد‌ه بهینه از تمام فضای موجود‌ و بزرگ‌نمایی و القای حس فضای بیشتر به بینند‌ه دقت داشته باشید.
در انتخاب رنگ منزل خود دقت کنید

گروه خبر: طراحان دکوراسیون منزل اعتقاد دارند که در دکور منزل باید رنگ‌های روشن و ساد‌ه مانند‌ خانواد‌ه رنگ‌های خنثی و یا طبیعی، استفاده شود اما اگر اتاق شما خیلی کوچک نباشد‌، می‌توانید‌ تنوع رنگی بیشتری د‌ر آن د‌اشته باشید‌.


البته طراحان عنوان کرده اند که علاوه بر سلیقه شخصی اطلاع از بعضی اصول د‌ر انتخاب رنگ مفید‌ است. برای مثال، برای بزرگ‌نمایی اتاق‌های کوچک بهتر است د‌رها و پنجره را به رنگ د‌یوار رنگ بزنید‌ و حتی پرد‌ه اتاق را ساد‌ه و همرنگ د‌یوار انتخاب کنید‌.
به گزارش سلامت، به گفته آنها استفاده از رنگ‌های آکسان مانند رنگ‌های تند و درخشان برای زنده کردن و انرژی بخشیدن به یک مجموعه رنگی بسیار مهم است.
همچنین انتخاب رنگ زمینه، رنگ‌های سرد، رنگ‌های گرم، رنگ‌های متضاد، رنگ‌های مکمل، رنگ‌های غالب و رنگ‌های هم پرده نیز در زیبا جلوه دادن منزل بسیار مهم است.

 
 
ساعت ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: برای تغییر محیط یک شخص افسرده

. برای تغییر محیط یک شخص افسرده، یک‌باره و باشتاب عمل نکنید بلکه قدم‌های سبکی را به کار بگیرید. برای مثال، کنار تختخواب او چند گل‌ رنگارنگ با شادترین رنگ‌ها بگذارید. اگر افسردگی، شخصی را به بستر انداخته است، همین رنگارنگی و زیبایی طبیعی به او کمک می‌کند.

2. پرده‌ها را صورتی انتخاب کنید که در ساعاتی از روز که افسردگی حاکم شده است، نور مستقیم وارد خانه شود و در ساعات خواب و کسالت‌های شدید، پرده‌ها کشیده بشوند و محیط امن و آرامی ایجاد کنند.

3. از خوش‌بو کننده‌های طبیعی مانند اسفند و کندر و عود و یا مصنوعی استفاده کنید.
4. به جنگ لکه و غبار بروید چون خود افسردگی هم پوشش غبار ذهنی است. در اتاق یک شخص افسرده نورهای خفیف جانبی با رنگ‌های شاد و بازیگوش، فیروزه‌ای، آبی‌، صورتی و نارنجی حال و هوا را عوض می‌کند. چند آباژور کوچک انتخاب کنید و جشن نورانی کوچکی برای فراری دادن افسردگی بر پا کنید.
5. چون شخصی افسرده بیشتر اوقات را در رختخواب می‌گذراند، رختخواب متفاوتی طراحی کنید. برای مثال، از ملحفه‌ها‌ و روبالشی‌هایی با رنگ‌های آبی خوشایند و با نقش دریا و ماهی و رنگ‌های صورتی نوازشگر استفاده کنید. پتوی برقی، تشک طبی، بالش طبی، همه و همه آسایشی را که افسردگی از شخصی مبتلا گرفته، به او باز می‌گرداند.
6. چون افراد افسرده شب‌ها خواب راحتی ندارند و بیشتر روز می‌خوابند، یک بوفه کوچک در اتاق برای شب‌های ناآرامی تهیه کنید. چای‌ساز، قهوه فوری، کتاب، خرما و شکلات را در این بوفه قرار دهید و در عوض، تلفن و رایانه و هر چیزی که ایجاد استرس می‌کند را از این اتاق دور کنید.
7. خرید کردن برای دکور خانه خودبه‌خود انگیزه ایجاد می‌کند؛ اگر چه آن‌قدر افسرده باشید که نخواهید از تختخواب بیرون بیایید. بهترین راه حل، مجبور کردن خودتان برای خرید یک پتوی نرم و شمع هم‌رنگ با اتاق و یا پرده‌ای خوش‌رنگ است.
8. بی‌حوصله نباشید و کمی از حال بد به حال خوب سفر کنید. اگر نمی‌توانید تمام موارد بالا را انجام دهید، مهم نیست. تعداد زیادی مجله‌های رنگی مربوط به مبلمان را تهیه کنید و هر روز فقط به آنها نگاه کنید. اتفاق خوب با همین یک قدم کوچک شما هم در انتظارتان می‌ماند.


 
 
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: طراحی دکوراسیون داخلی برای تغییر دادن خانه

همه ی ایده های تغییر دکوراسیون مستلزم صرف وقت و هزینه ی زیاد نیست. اگر به دنبال چند ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی برای تغییر دادن خانه تان هستید، این ۱۰ مورد می تواند کمکتان کند.
۱) تنظیم چیدمان مبلمان و لوازم خانه را تغییر دهید:
مبلمان را از کنار دیوار برداشته و سعی کنید آنها در زوایای جدیدتر و گیراتر بچینید. مثلاً قرار دادن کاناپه به صورت مورب در یک اتاق نشیمن باریک باعث می شود که اتاق وسیعتر نشان دهد.
۲) یک دیوار را رنگ کنید:
یکی از دیوارهای مهم خانه که در معرض توجه نیز هست را به رنگ دلخواهتان رنگ کنید. تابلوها و لوازن هنری از آن آویزان کنید و مبل جدید و زیبایی در آن قسمت قرار دهید. (البته دقت داشته باشید که رنگ آن با سایر لوازم خانه هماهنگ باشد)
۳) از گل و گیاه استفاده کنید:
گل و گیاه می تواند حال و هوای تازه ای به خانه بیاورد. اگر علاقه ای به رسیدگی به گل و گیاه ندارید، می توانید از گل ها و درختچه های مصنوعی استفاده کنید. کیفیت گل های مصنوعی هم آنقدر خوب شده است که به سختی می توان آنها را از گل طبیعی تشخیص داد.
۴) یک قالیچه محلی در نقطه ای بیندازید:
قالیچه های محلی وسیله ی بسیار خوبی برای اتاق های گفتگو و نشیمن به شمار می رود. قالیچه ای متناسب با اسباب و لوازم اتاق انتخاب کنید و آن را پایین میز بیندازید.
۵) تابلو و آینه از دیوارها آویزان کنید:
تابلوهایی آویزان کنید که شخصیت و روحیه شما را منعکس کند. سعی کنید از قاب های تزئینی تر و زیباتر استفاده کنید. هنگام آویزان کردن دقت کنید که تابلو از هر قسمت خانه قابل مشاهده باشد و گیرا باشد.
۶) مجسمه ها را در یک جا جمع کنید:
مجسمه ها و پیکره های کوچک و مرتبط با هم را در قسمتی از خانه که مورد توجه است کنار هم قرار دهید. این مجسمه ها را به صورت های فانتزی و متنوع بچینید.
۷) از کوسن های تزئینی استفاده کنید:
این بالشتک ها و کوسن های تزئینی به سادگی رنگ و بوی جدیدی به خانه می دهد و مبلمان منزل را نیز باشکوه تر جلوه میدهد.
۸) لامپ ها و لوسترها را عوض کنید:
لوسترها و لامپ ها جزء وسایلی هستند که خیلی زود بر بیننده آشکار می کنند که سبک چیدمان خانه تان قدیمی است یا جدید. به دنبال لوسترهایی باشید که جدیدتر و فانتزی باشند، و ضمناً با لوازم و رنگ بندی خانه تان نیز هماهنگ باشند.
۹) لحاف ها و رواندازها نیز مثل کوسن های تزئینی، به اتاقتان رنگ می دهد. این رواندازها و روتختی ها در انواع جنس ها و رنگ ها موجود می باشد. با توجه به روحیه و سلیقه ی خود زیباترین را انتخاب کنید.
۱۰) لوازم اضافی را از جلوی دید بردارید:
وسایل و لوازم اضافی باعث از بین رفتن جلوه ی اتاق می شود. برای برگه ها، اسباب بازیهای بچه ها، و سایر اسباب و وسایلی که شکل اتاق را بر هم می زند، جای مخصوصی تدارک ببینید.
● تزئین اتاق کودک
تزئین اتاق کودک باید مهیج و فانتزی باشد. اولین چیزی که باید در دکوراسیون بندی اتاق کودکتان به آن توجه داشته باشید، این است که این تزئینات باید مطابق با سن و روحیه کودکانتان انجام گیرد. نباید اتاق فرزند ۳ ساله تان را مثل اتاق دختر ۱۳ ساله تان تزئین کنید.
البته منظور این نیست که باید هر سال با بالا رفتن سن فرزندتان تزئین اتاق او را به هم بزنید. منظور این بود که باید اتاق کودکان را با توجه به گروه سنی آنها دکوربندی کنید.
● رنگ های متناسب برای اتاق کودک
ببینید کودکتان به چه رنگی علاقه دارد. اگر هنوز سنشان به حدی نرسیده که بتوانند به خوبی صحبت کنند، یک جعبه مداد رنگی در جلویش بگذارید تا خود یکی از رنگ ها را که دوست دارد انتخاب کند. کودکان بزرگتر خود می توانند به شما بگویند که دوست دارند رنگ اتاقشان چه رنگی باشد. یادتان باشد که اولویت با علاقه ی خود بچه هاست.
سعی نکنید مدل و رنگ دلخواه خودتان را به زور به بچه ها تحمیل کنید. شخصیت آنها از همین سنین شکل می گیرد و اتاقشان می تواند آینه ی خوبی برای نشان دادن شخصیتشان باشد. البته منظورم طرح و رنگ های غیرمعقول آنها نیست. باید محدودیت تعیین کنید اما باز آنها را در انتخابشان آزاد بگذارید.
● اتاق کودکتان را با ابتکار تزئین کنید
از تخیل و ابتکارتان استفاده کنید و از کودکتان نیز برای رنگ کردن اتاق ها کمک بخواهید. دیوارهای اتاق می تواند به طرز مبتکرانه ای با نقاشی های کودکتان تزئین شود. می توانید از آلبوم ها و عکس های ویژه در مجلات و اینترنت در این زمینه کمک بگیرید. دکوپاژ نیز برای خلق یک اتاق رویایی و خاص برای کودکتان کار جالبی است.
● مبلمان اتاق کودک
با وجود طراحی های جالب و خاص برای مبلمان اتاق کودک موجود در بازار، کار شما کمی ساده تر شده است. می توانید اتاق دخترتان را مثل اتاق پرنسس ها صورتی و رمانتیک تزئین کنید. می توانید اتاق پسرتان را شکل قهرمانان یا اتوموبیل سواران طراحی کنید که مثلاً تختخوابش به شکل ماشین مسابقه باشد. و یا بسیاری طرح های دیگر که مطابق با علاقه و روحیه کودکتان نیز باشد. دقت کنید که بسیاری از اثاثیه اتاق را خودتان نیز می توانید بسازید.


 
 
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: فضای اتاق را در نظر بگیرید و مبل‌ها را طوری بچینید

می‌خواهید سرتان را از پنجره بیرون کنید تا کوچه و خیابان را ببینید اما سرتان به توری که از پارسال تابستان برای جلوگیری از ورود پشه و مگس وصل کردید، می‌خورد. توری‌هایی که الان پر از گرد و خاک است. پس ابتدا توری‌ها را بردارید و اگر قابل شستشو است، بشویید و اگر نه می‌توانید توری جدیدی جایگزین قبلی کنید. پنجره‌ها و شیشه‌هایش را تمیز کنید و اگر دلتان از رنگ آنها زده شده، با یک قوطی رنگ کوچک و یک قلم‌‌مو شروع به رنگ کردن آنها کنید. با این کار می‌بینید که چقدر نمای اتاق‌تان عوض می‌شود. لازم نیست پرده اتاق‌تان را عوض کنید. می‌توانید پس از شستن آنها تنها مدل آنها را عوض کنید نواری ساده و رنگی بردارید و به کمر پرده ببندید. پرده حالت پروانه به خود می‌گیرد و حالا شما به جای یک پرده که به سادگی آویزان شده، یک پرده زیباتر خواهید داشت.اگر فرش‌های خانه‌تان آن‌قدر کثیف هستند که با شامپوی فرش تمیز نمی‌شوند، می‌توانید با یک تلفن از یک شرکت قالی‌شویی بخواهید آنها را برایتان بشویند و در غیر این صورت، با خرید یک جفت دستکش، یک حوله و شامپوی فرش مطمئن باشید که می‌توانید فرش‌ها و موکت‌هایی تمیز داشته باشید. اگر برایتان مقدور است، می‌توانید موکت‌هایی را که حتی با شستن تمیز نمی‌شوند، با چند متر موکت نو عوض کنید. بعد هم یک فرش کوچک زیبا تهیه کنید و وسط آن بیندازید.
مبلمان خانه


فضای اتاق را در نظر بگیرید و مبل‌ها را طوری بچینید که نه تنها مزاحم رفت و آمد شما نشوند بلکه از حداکثر فضای اتاق هم استفاده کرده باشید. اگر روی مبل‌ها را با پارچه‌ای نپوشانده باشید، به‌طور قطع گرد و غبار در لابه‌لای الیاف پارچه مبل نفوذ کرده و رنگ پارچه کمی کدر شده است. بنابراین می‌توانید آنها را به فضای آزاد ببرید و با یک جاروی تمیز گرد وخاک را از مبل خارج کنید. البته یادتان باشد پیش از این کار حتما ماسک بزنید. بعد از این کار هم با یک شامپوی شستشوی مبل یک حوله روی مبل‌ها بکشید تا به‌طور کامل تمیز بشوند. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تغییر ظاهر مبل‌ها هم، عوض کردن پارچه روی آنهاست. اگر از روکش‌های مبل منزل‌تان خسته شدید، می‌توانید پارچه آنها را عوض کنید تا با این کار یک دست مبل جدید به منزل آورده باشید. اگر هم جیب‌تان پرپول است، می‌توانید سری به مغازه مبل فروشی بزنید و یک دست مبل جدید بخرید. حال برای تنوع هم که شده شیوه چیدمان مبل‌ها را عوض کنید. یک رومیزی جدید برای میز مبل‌ها بخرید یا رو میزی قبلی را بعد از تمیز کردن به نحوی دیگر روی آن بیندازید. چند شاخه گل سنبل در گلدان زیبای روی میز نمای زیباتری به خانه شما می‌دهد. امتحان کنید.
میز ناهارخوری و رو‌میزی‌ها


مهم نیست میز‌ ناهارخوری شما چند نفره باشد یا با مبلمان خانه‌تان یک جور و از یک جنس و به قول‌ خودتان «ست» باشد. یک میز ناهارخوری چهارنفره و حتی دو نفره را هم می‌توان بسیار زیبا تزیین کرد و در جایی از منزل قرار داد که جلوه زیبا و متفاوتی به اتاق بدهد. یک رومیزی با طرح زیبا تهیه کنید. با چند دستمال سفره که به دقت تا شده‌اند و درون جادستمالی قرار گرفته‌اند، زیر لیوانی و زیر بشقابی، به میز نمای زیباتری بدهید. با قراردادن چند بشقاب و سوپ‌خوری و قاشق‌هایی که در کنار آنها قرار گرفته‌اند، به استقبال خوردن اولین غذای خوش‌مزه سال جدید بروید. دور هم بودن را فراموش نکنید!
تابلوها و ساعت دیواری
از نصب تابلوهای کوچک روی دیوارهای بزرگ خودداری کنید. تابلوهایی که تصاویر برجسته دارند، اتاق را زیباتر می‌کنند. اگر می‌توانید چند تابلوی تازه تهیه کنید. تابلوهایی که به صورت دوتایی یا سه‌تایی معنای خاصی دارند به دیوارخانه جلوه تازه می‌دهند. در غیر این صورت، می‌توانید جای آنها را بر روی دیوار عوض کنید و یا آنها را به حالت عمودی و افقی تغییر دهید. اگر می‌خواهید دیوارهای اتاق بلندتر جلوه کند از تابلوهای عمودی و اگر می‌خواهید پهن و طولانی‌تر باشد، از تابلوهای افقی استفاده کنید. حتی می‌توانید بالای تابلوها یک چراغ کوچک با نور زیبا نصب کنید، چرا که نورها روی رنگ‌ها تاثیر گذاشته و به تابلوهای نقاشی زیبایی بیشتری می‌‌بخشند.
تخت و رختخواب


در صورتی که جنس ملافه‌ها و روتختی‌ها کهنه شده با خرید چند متر پارچه زیبا آنها را تعویض کنید و اگر هنوز قابل استفاده است، آنها را شسته و دوباره استفاده کنید.
آشپزخانه


بهتر است چیدمان آشپزخانه هم طوری باشد که احساس سردرگمی و گیجی نکنیم. وسایل آشپزخانه را طوری بچینید که آنهایی را که بیشتر احتیاج دارید، در دسترس‌تر باشد و از قراردادن وسایل غیرضروری روی کابینت‌ها خودداری کنید. در صورتی که در آشپزخانه میز ناهارخوری دارید آن را در کنار دیوار و گوشه آشپزخانه قرار دهید تا مزاحم رفت و آمد شما نشود.
حرف آخر


پس از تغییر دکوراسیون منزل و خانه‌تکانی، جایی را برای چیدن سفره هفت‌سین در نظر بگیرید. هفت‌سین سفره را به دقت و زیبایی در کنار هم قرار دهید و با خرید تعدادی گل و گلدان فضای خانه را بهاری کنید. گلدان‌های بهاره زیبایی خاصی دارند و احساس شادابی و نشاط را در شما ایجاد می‌کنند. پس با قراردادن چند گلدان در کنار پنجره خانه، در ورودی و آشپزخانه خانه‌ای زیبا و محیطی فرح‌بخش برای خود و اعضای خانواده ایجاد کنید.


 
 
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: رسوم قوم یا کشوری به غیر از رسوم خودمان را برای

.زمانی که رسوم قوم یا کشوری به غیر از رسوم خودمان را برای تزیین و چیدمان منزل خود انتخاب می‌کنید، فرهنگ آن ملت را بشناسید، سپس انتخاب کنید تا مجسمه الهه خشم یا نقاشی الهه مرگ را در سالن پذیرایی، روبه‌روی مهمانان قرار ندهید.


2.فرهنگ مردمان سرزمین آفتاب تابان برای چیدمان خانه‌ها، سادگی‌، بی‌پیرایگی در فضا و رعایت تواضع و قناعت در مبلمان و مواد مصرفی است. آنها به هر چه طبیعت به آنها بخشیده است، احترام می‌گذارند و از آن استفاده می‌کنند.


3.ژاپنی‌ها به حداکثر استفاده از حداقل جا معتقد هستند و اساس معماری داخلی‌ خانه‌‌ آنها فضاهایی است که دیوار ندارند و با درهای کشویی سبک از جنس چوب تقسیم‌بندی شده‌اند که می‌توانند چند اتاق را در هم ادغام کنند. این درها در ایران هم به راحتی تهیه می‌شود، به شرط آنکه شما حوصله دیوار خراب کردن در خانه را داشته باشید.


4.در عرصه مبلمان منزل، ژاپنی‌ها به چوب و سپس پارچه و کاغذ اهمیت می‌دهند. اگر اتاقی را به شیوه ژاپنی‌ زینت می‌دهید اشیای فلزی، چینی و شیشه‌ای را به فضا اضافه نکنید مگر ضروریات؛ برای مثال، ظروف چینی و شیشه.


5.میز مراسم چای شاید یکی از سمبولیک‌ترین تزیینات و دکورهای ژاپنی است. میز چوبی عریض و کوتاه است که گرم‌کن ضعیفی در وسط دارد و چای روی آن گرم نگه داشته می‌شود و اطراف آن را تشکچه‌های ساتن یا کتان رنگی برای نشستن پر کرده است. شاید محوطه نشیمن شما قابلیت این نوع دکور را دارد. می‌توانید گرم‌کن را از میز حذف کنید و پایه‌ها را کمی بلندتر بگیرید که با عادت نشستن معمول جور بیاید.


6.باسمه‌ها، نقاشی‌های طومار مانند ژاپنی است که به شیوه چاپ‌دستی آماده شده‌اند و تزیین اصلی دیوارها در دکوراسیون ژاپنی است. آنها طبیعت را به خصوص حرکت باد در خیزران یا برگ را با احترام فراوانی که به طبیعت دارند، به سادگی کامل روی طومارها ترسیم کرده و یا بازیگران کیمونوپوش نمایش‌های سنتی را به تصویر درآورده‌اند، پیش از انتخاب این قاب‌ها و نقاشی‌ها کمی با روحیات آن آشنا شوید.


7.ژاپنی‌ها، کنده‌های درخت ستون مانندی را با رنگ‌های طلایی و نوشته‌هایی به زبان ژاپنی برای چیدمان منزل به کار می‌برند. اگر قصد استفاده از این کنده‌ها را دارید، می‌توانید آنها را به پایه آباژور یا حتی خود آباژور تبدیل کنید.
8.به صرف تنوع یا مسافرت‌های فراوان، خانه را با ترکیبی از خصوصیات هند و چین و ژاپن و فرانسه و عشایر ایران ترکیب نکنید و بازار شام درست نکنید.


 
 
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: ریخت و پاش و شلوغی یکی از خصایص سن نوجوانی است

1. نوجوانان جویای هویت و شخصیت مستقل هستند. در وهله اول انتخاب رنگ را به عهده خود آنان بگذارید ولی اگر رنگ‌هایی تند مانند قرمز یا زرد خالص را انتخاب کردند، کمک‌شان کنید تا آنها را در کنار رنگ‌های خنثی مانند سفید و خاکستری روشن یا ملایم مانند صورتی، برفی و سبز روشن بگذارند چرا که رنگ‌های خالص اغلب تحریک کننده و هیجان‌آورند.
2. ریخت و پاش و شلوغی یکی از خصایص سن نوجوانی است. برای جوراب‌ها و کتاب‌ها و دفترهایی که همه جا پخش و پلا است، سبد حصیری بزرگ یا سبدهای حوله‌ای فانتزی تعیین کنید. همین که نوجوان شما به جای پخش و پلا کردن وسایل به ریختن آنها در سبد و بعد به دنبال آنها گشتن عادت کند، به نظم علاقه‌مند می‌شود.
3. پرده‌هایی از پارچه سبک انتخاب کنید که نور از میان آنها به راحتی عبور کند. این کار احتمال خواب ماندن و دیر رسیدن به مدرسه را کمتر می‌کند و اگر سنجاق درون آن فرو برود، مکان مناسبی برای فرو کردن یادداشت‌های درسی است.
4. با چهارنی بامبوی بلند و مقداری طناب کنفی، قاب بزرگی روی دیوار اتاق بسازید و از فرزند نوجوان‌تان بخواهید که درون این قاب را با عکس‌ها و بریده‌های مجله و مطالب جالب پر کند. با این کار هم خلاقیت او شکوفا می‌شود و هم هویت شخصی‌اش را پیدا می‌کند که لازمه اصلی رشد او در این دوران است.
5. در بلوغ، پسر و دختر بودن نوجوان اهمیت می‌یابد و دخترها به رنگ‌های احساسی و شاعرانه و پسرها به رنگ‌های تند تمایل پیدا می‌کنند. دخترها به تزئیناتی مانند عروسک‌های پولیشی و کارت‌های نقاشی شده اهمیت می‌دهند و پسرها به پوسترهای خشن‌تر اتومبیلرانی، شاید بهتر باشد به پسر نوجوان‌تان اجازه بدهید سقف را با توپ‌ها یا ماشین‌هایش تزیین کند. آیینه‌ای هم در اتاق دخترخانم‌های نوجوان بگذارید که به سر و وضعشان حساس‌ترند.
6. چون نوجوانی سن کناره‌جویی و تردیدهای مشخصی است، این تمایل را با کنج و رو به دیوار قرار دادن میز کامپیوتر و یا میز تحریر آنها تشدید نکنید. به آنها پیشنهاد بدهید که میز خود را رو به اتاق و یا رو به در ورودی بگذارند، البته مطمئن نباشید با روی خوش از این پیشنهاد استقبال کنند ولی اگر به نوعی اصرار کنید،‌ میزان انزوای آنان با تغییر مکان میز کم خواهد شد.
7. فرش گران‌قیمت و یا بسیار روشن برای کف اتاق نوجوانان چندان مناسب نیست. به دلیل فعالیت‌های تحصیلی، کم‌ترین آسیب لکه‌های رنگ و تکه‌های چسب مایع و خط‌خطی خودکار است که ممکن است به فرش شما آسیب برساند.
8. نکته‌ای هم به اطراف اتاق نوجوان مربوط می‌شود و آن این است که تلویزیون را تا حد ممکن از اتاق دور بگذارید و اگر این طور نشد، از درس نخواندن و وقت‌گذرانی او پای جعبه جادو گلایه نکنید.


 
 
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: آشپزخانه‌ها را می‌توان مرکز زندگی نامید
آشپزخانه‌ها را می‌توان مرکز زندگی نامید. جایی که همه اعضای خانواده در آن جمع می‌شوند تا بپزند، بخورند، حرف بزنند و دور هم باشند. آشپزخانه را می‌توان مکانی برای مشارکت افراد خانواده در استفاده از امکانات کل خانه تلقی کرد. شاید به همین خاطر است که برای دکوراسیون آشپزخانه باید خیلی از نکات را در نظر بگیرید.
نکته اصلی که در دکوراسیون آشپزخانه‌های اپن باید رعایت شود این است که باید دکور آن مطابق با کل خانه و یا اتاق مجاور آن ‌باشد.
در تصویر فوق، کابینت‌های دیواری دارای درهای شیشه‌ای هستند. درهای شیشه‌ای باعث وسیع‌تر شدن فضای داخلی آشپزخانه می‌شوند. به کابینت‌های پایینی پیشخوان نیز دقت کنید که پوششی از درهای شیشه‌ای دارند. قرار دادن ظروف تزیینی در داخل آنها، فضایی دلپذیر را برای اتاق و آشپزخانه به وجود می‌آورد.
به پرده این آشپزخانه نگاه کنید. برای اینکه نور کافی از بیرون به درون آشپزخانه بتابد، تنها قسمت بالایی پنجره با پرده‌ای بسیار کوتاه پوشش داده شده و به علاوه، شیشه‌ها نیز از نوع مات انتخاب نشده‌اند. طرح پرده نیز‌ ترکیبی از رنگ آبی و سفید است که هماهنگ با کاشی‌های دیوار آشپزخانه است.
استفاده از کابینت‌هایی به رنگ روشن باعث می‌شود نور تابیده شده از پنجره و چراغ، تشدید شود. هالوژن‌های سقفی که در تصویر دیده می‌شوند، نورهای موضعی ایجاد می‌کنند. چینش این هالوژن‌ها به ‌گونه‌ای است که نوری مساوی و دلپذیر بر تمامی پیش‌خوان‌ها تابیده می‌شود. وجود نور کافی در آشپزخانه، از خستگی، جلوگیری می‌کند.
نکته دیگر این است که وسایل تزیینی‌ای که باعث شلوغی بصری ‌شود، در آشپزخانه به کار گرفته نشده است. با اینکه فضای کافی برای تزیین وجود دارد ولی طراح، آرامش را بر شلو‌غی‌های بصری ترجیح داده ‌است. با پرهیز از شلوغی‌های بصری در محیط می‌توانید به آرامش روحی بیشتری دست‌ پیدا کنید. وجود وسایل تزیینی متعدد روی پیشخوان‌ها، پس از مدتی تاثیر نامطلوبی بر آرامش اعضای خانواده می‌گذارد.

 
 
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: تنوع بافت‌های به کار رفته در اجزای دکوراسیون به زی

 آغاز فصل بهار، بهتر است فضای داخلی خانه را هم با تغییراتی هر چند کوچک، حال و هوای تازه ببخشید. می‌توانید با 8 اقدام آغاز کنید...رنگ اصلی‌ترین دیوار اتاقی که در آن بیشتر از بقیه فضاها تردد دارید را به یکی از رنگ‌های روشن دلخواه‌تان در بیاورید. بهترین انتخاب می‌تواند کرم، لیمویی و بژ باشد تا در فصل گرما جلوه‌ای تازه به خانه ببخشد.


استفاده از فرش‌های کوچک که رنگ‌های روشن و ماتی دارند در فصل بهار کمک می‌کند که فضای خانه به فضایی دلباز و روشن تبدیل شود.


با استفاده از رنگ‌های روشن، مات و کمرنگ برای روتختی، کوسن‌ها و بالش‌ها، رنگ دیوار و پوشش کف فضای خانه را به جایی روشن و آرام تبدیل کنید.


تا آنجایی که فضای اتاق خواب اجازه می‌دهد از گل و گیاه تازه در این فضا استفاده کنید. استفاده از گل‌های مصنوعی با رنگ‌های روشن و شاد هم در این فضا توصیه می‌شود.


با نورپردازی مناسب و صحیح فضای داخلی خانه را به‌گونه‌ای طراحی کنید که در طول روز و شب به اندازه کافی از نور بهره‌مند شوید. فضای تاریک در طولانی مدت موجب پیدایش بی‌حوصلگی و افسردگی در افراد خانواده می‌شود.


تنوع بافت‌های به کار رفته در اجزای دکوراسیون به زیباتر شدن خانه‌ کمک می‌کند. برای مثال استفاده از بافت‌های صاف در کنار بافت‌های ناهموار، بافت‌های درخشان درکنار بافت‌های تیره ولی بهتر است با آغاز فصل گرما از بافت‌های روشن، صاف و صیقلی استفاده کنید چرا که حس تعدیل دما را بیشتر می‌تواند به خانه منتقل کند.


با استفاده از تکرار تابلوهایی با طرح‌های روشن و دلباز در فضاهای مختلف خانه می‌توانید ارتباط مابین فضاها را ایجاد کنید و همچنین از اصل تکرار در دکوراسیون استفاده کرده باشید و فضایی کاملا متفاوت نسبت به دیگر فصل‌ها را در خانه خلق کنید.


در فصل بهار با ناپایداری هوا مواجه هستیم. بهتر است با اضافه کردن پادری در مقابل در ورودی از ورود گرد و غبار و رطوبت به خانه جلوگیری کنید.


 
 
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: اگر فضای آشپزخانه‌تان کوچک
مبلمان آشپزخانه سبک‌های متنوعی دارد؛ سبکی را انتخاب کنید که با دیگر وسایل آشپزخانه‌تان هماهنگی داشته باشد. طرح‌های ساده، راحت و محکم را در اولویت قرار دهید. مبلمان ایده‌آل برای آشپزخانه باید محکم و مرتب باشد و به راحتی تمیز شود. چوب، فلز و پلاستیک برای این فضا بسیار مناسب‌اند.


اگر فضای آشپزخانه‌تان کوچک است، بهتر است از وسایل انعطاف‌پذیر، مانند میز و صندلی‌های تاشو استفاده کنید چرا که هم فضای کمتری را اشغال می‌کنند و هم برای فضای کوچک بسیار کاربردی‌تر هستند.


صندلی‌های بلند، آشپزخانه‌های کوچک را شلوغ و به هم ریخته نشان می‌دهند. همچنین صندلی‌های آشپزخانه را به گونه‌ای انتخاب کنید که با دیگر اجزای این فضا هماهنگی داشته باشد. همان‌طور که در عکس می‌بینید، استفاده از بافت‌های براق، صاف و صیقلی باعث پدیدار شدن فضای لطیفی می‌شوند که سبب می‌شود کسی که بیشترین زمان خود را در این فضا می‌گذراند، احساس خستگی نکند.


همان‌طور که در عکس بالا می‌بینید، از درهای شیشه‌ای مات برای سه عدد از کابینت‌ها استفاده شده است، همین امر سبب شده است که فضای کوچک آشپزخانه به فضای بزرگ‌تر و زینتی مبدل شود. در پشت این درهای شیشه‌ای می‌توانید از ظروف تزیینی استفاده کنید که باعث می‌شود فضای آشپزخانه به فضایی دکوراتیو تبدیل شود.


استفاده از قفسه طبقه‌بندی‌شده چوبی که مابین فاصله یخچال فریزر و ماکروویو و کابینت تعبیه شده است، هماهنگی با کف‌پوش پارکت ایجاد کرده است و همچنین از آن فضای خالی برای قرار دادن ظروف تزیینی و دیگر وسایلی که باید در دسترس باشد، به بهترین نحو استفاده شده است.


استفاده از mdf سفید و چوبی برای رنگ کابینت‌ها، بهترین انتخاب است؛ چرا که این رنگ‌ها هم در کف و هم در دیوار تکرار شده و همین امر سبب شده است که این فضای نسبتا کوچک، بزرگ‌تر نمایان شود.

 
 
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: برای داشتن آشپزخانه‌ای زیبا

برای داشتن آشپزخانه‌ای زیبا لازم است اصولی را رعایت کنید. جایگاه صحیح داشتن در خانه، مرتب بودن، استفاده درست از مکان‌های خالی، نورپردازی و جایگذاری صحیح وسایل در‌ آشپزخانه جزو این اصول است که می‌خواهیم با جزییات بیشتر به آن بپردازیم...چگونه آشپزخانه را مرتب کنیم؟ در آشپزخانه باید 4 قطب اصلی وجود داشته باشد. یک قطب مخصوص انجام کارهای خشک مثل خرد کردن مواد غذایی و استفاده از وسایل برقی، یک قطب برای انجام کارهای خیس مثل شستن ظروف، یک قطب مخصوص آشپزی و یک قطب مخصوص انبار کردن که محل قرار دادن یخچال و کمدهای دیواری است. در این صورت کارها سریع‌تر انجام خواهد شد و احتمال بروز خطر در حین جابه‌جایی وسایل داغ یا سنگین کاهش می‌یابد.


چگونه وسایل را جاسازی کنیم؟ همه چیز به فضای آشپزخانه و وسعت آن بستگی دارد. در یک آشپزخانه مستطیل شکل که عرض آن بیش از دو متر نیست، باید تنها از یکی از دیوارها برای نصب کمد و طبقات استفاده کرد و گاز در بهترین جای ممکن قرار داده شود. در آشپزخانه‌های مربع شکل یا l ‌شکل‌چیدن وسایل راحت‌تر است و حتی می‌توان از یک میز صبحانه نیز استفاده کرد اما این میز و صندلی‌هایش باید با ظرافت و با توجه به فضا انتخاب شوند تا جاگیر نشوند.


چگونه از فضاها بهره ببریم؟ بهترین راه‌حل این است که وسایل زاویه‌دار نخریم. میزهای گرد و تاشو بهتر از میزهای زاویه‌دارند. این روزها باب شده که در آشپزخانه از کمدهایی با درهای شیشه‌ای که حکم بوفه را دارند استفاده می‌شود. استفاده از کمدهایی که درون آنها دیده نشود، بهتر است زیرا در این صورت می‌توانید ظروف و لوازم غیرضروری را درون آن به راحتی جاسازی کنید و نیازی نیست ظروف را به شکل تزئینی و با فاصله بچینید!زیاد بودن کشوها نیز امتیازی برای آشپزخانه محسوب می‌شود و به مرتب بودن آن کمک می‌کند.


کدام نوع نورپردازی برای آشپزخانه مناسب‌تر است؟یک منبع نور کلی به همراه منابع نوری کوچک‌تر در مکان‌های مهم کاری در آشپزخانه بسیار ضروری است. تعداد پریزهای برق نیز در آشپزخانه باید حداقل سه تا چهار عدد باشد، به طوری که فرد مجبور نباشد مدام برای استفاده از یک وسیله برقی، وسیله برقی دیگری را از برق بکشد.


چقدر از ارتفاعات آشپزخانه قابل استفاده است؟ بهترین اماکن قرار دادن وسایل در آشپزخانه ارتفاع 80 تا 160 متری است. در این ارتفاعات باید وسایلی را قرار داد که مدام در طول روز مورد استفاده قرار می‌گیرند. مناسب‌ترین ارتفاع نیز ارتفاع 91 سانتی‌متری معرفی شده است اما اگر قد شما بلندتر است، می‌توانید این ارتفاع را به یک متر برسانید.


 
 
ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: تغییر دکوراسیون‌های فصلی

تغییر دکوراسیون مثل هر تغییر دیگری اگر به صورت افراط و تفریطی انجام نشود چون در پی خود تغییر و تنوع را به همراه دارد، می‌تواند نشانه خلاقیت باشد و در روحیه ساکنان خانه تاثیر بگذارد، مخصوصا اگر تغییر دکوراسیون به صورت یک سنت درآید. به‌عنوان مثال خانه تکانی در عید، جنبه‌های مثبت بی‌شماری دارد زیرا در زمان مخصوصی انجام می‌شود و تغییر به سمت نوسازی و پاک‌سازی است و در روحیه افراد تاثیر مثبت زیادی می‌گذارد. وقتی تغییر و تنوع از حالت عادی خارج می‌شود و به صورت تعصب یا تکلف درمی‌آید، نه تنها تاثیر مثبت ندارد بلکه می‌تواند به اعضای خانواده مثلا با فشار آوردن از نظر مالی در پی چشم و هم‌چشمی صدمه بزند...

به همین دلیل توصیه می‌شود خانواده‌ها همیشه حد وسط را رعایت کنند و با تغییرات ساده موجب بهتر شدن روحیه افراد، خلق و خو، شناخت و... شوند.تغییر دکوراسیون این احساس را در اعضای یک خانواده القا می‌کند که خانه و خانواده‌ای هست و در آن خلاقیت وجود دارد.

در رابطه با تغییر دکوراسیون‌های فصلی باید گفت انجام این نوع تغییرات در فصل بهار و زمستان و به ویژه در پاییز، با آغاز فصل گشایش مدارس می‌تواند بسیار مفید و مثمرثمر باشد.

انجام تغییراتی در منزل با فرا رسیدن زمان بازگشایی مدارس سبب می‌شود خاطرات جالبی از مدرسه و بازگشایی آن در ذهن دانش‌آموزان نقش ببندد.

همچنین خانواده‌ها با انجام تغییر دکوراسیون‌هایی که مانع از اتلاف انرژی گرمایی می‌شود، می‌توانند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و با انتخاب رنگ مناسب سبب شادی افراد در خانه شوند. به هر حال باز هم توصیه می‌کنم از هرگونه افراط و تفریط که می‌تواند آسیب‌رسان به خانواده باشد، باید خودداری کرد.


 
 
ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: تغییر دکوراسیون آشپزخانه‌تان می‌توانید وزنتان را

 شاید جالب باشد که بدانید شما تنها با تغییر دکوراسیون آشپزخانه‌تان می‌توانید وزنتان را کاهش دهید! ...

باور نمی‌کنید؟ پس این 8 نکته را بخوانید:

1 برای ظروف، دیوار و وسایل تزیینی آشپزخانه خود رنگ‌های آبی، نیلی یا بنفش انتخاب کنید. محققان می‌گویند سردی و ملایمت این رنگ‌ها سبب متعادل شدن اشتها و جلوگیری از پرخوری می‌شود. بنابراین با رنگ‌آمیزی دیوارها و کابینت‌های آشپزخانه به رنگ آبی و انتخاب ظروف بنفش رنگ برای غذا خوردن، یک گام به لاغر شدن نزدیک می‌شوید.

2 از گنجاندن رنگ‌های زرد، قرمز یا نارنجی در دکوراسیون آشپزخانه‌تان خودداری کنید. این رنگ‌های گرم که رنگ بیشتر خوراکی‌های خوش‌مزه طبیعی هم هستند، سبب افزایش بیش از حد اشتها می‌شوند و به همین دلیل است که اکثر رستوران‌های فست‌فود، رنگ‌های قرمز و نارنجی را برای دکوراسیون داخلی و ظروف‌شان انتخاب می‌کنند.

3 بد نیست که تعدادی از ظروف غذاخوری یا پخت‌وپزتان هم سبزرنگ باشند. سبز، رنگ طبیعت، آرامش و سلامتی است و بودنش در آشپزخانه سبب آرامش و میل به خوردن خوراکی‌های سالم و تازه می‌شود.

4 هنگام صرف غذا، چراغ‌های آشپزخانه را روشن کنید. از نظر روانی، غذا خوردن در محیطی روشن باعث آگاهی در مورد کیفیت غذایی می‌شود که می‌خوریم و این آگاهی در جلوگیری از پرخوری به شما کمک می‌کند.

5 چند آینه روی دیوار آشپزخانه‌تان نصب کنید. با این کار نه تنها باعث روشن‌تر شدن محیط می‌شوید بلکه با دیدن مکرر خود در آینه‌ها به‌طور مداوم به یاد هدف کم کردن وزنتان می‌افتید.

6 تمام کابینت‌ها و قفسه‌ها را از هله و هوله بی‌خاصیت و پرکالری مثل چیپس و پفک خالی کنید و به جای آن صبح به صبح ظرفی پر از میوه روی میز آشپزخانه‌تان قرار دهید.

7 عکس چاق‌ترین فرد دنیا را روی در یخچالتان بچسبانید تا هر بار که نگاهتان به او و هیکلش می‌افتد، فکر پرخوری از سرتان خارج شود.

8 هنگام صرف غذا از گوش دادن به یک موسیقی ملایم هم لذت ببرید. قرار دادن یک دستگاه پخش موسیقی در آشپزخانه و گوش دادن به موسیقی‌های ملایم هنگام خوردن غذا باعث می‌شود که شما آهسته‌تر غذا بخورید و در نتیجه زودتر سیر شوید.


 
 
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: استفاده بهینه از فضاهای کوچک امروزی

طراحان صنعتی در سراسر دنیا به دنبال ارایه روش‌ها و متد‌های جدیدی برای ساخت ابزار و وسایل مورد نیاز در خانه هستند تا از این طریق، علاوه بر ایجاد جاذبه‌های دکوراتیو در مبلمان و اثاثیه، زمینه استفاده بهینه از فضاهای کوچک امروزی را فراهم آورند.

 معمولا وقتی وارد خانه‌ای می‌شویم، باید فضایی را طی کنیم تا به اتاق نشیمن، سالن پذیرایی، اتاق کار و یا مطالعه برسیم. جالب است بدانید بیشترین تاثیری که فضا روی ما می‌گذارد، در همان لحظه‌های اول شکل می‌گیرد. بعد کم‌‌کم، چشم شروع به تجزیه و تحلیل فضای خانه می‌کند و این طوری است که ذوق و سلیقه اعضای خانه دست‌مان می‌آید و ریشه‌های فرهنگی آنها خودش را نشان می‌دهد.

 اگر ورودی‌ منزل، روشن، وسیع و دلپذیر باشد، حتما با دیدن آن احساس طراوت می‌کنید و اگر تمیز و مرتب باشد، روحیه‌تان شاد و سرزنده می‌شود. با رنگ‌آمیزی روشن و استفاده از آینه، آویزهای لباس و جاکفشی‌ می‌توانید این فضا را بزرگ‌تر و مرتب‌تر نشان بدهید.

 اگر در ورودی خانه به‌طور مستقیم روی یک دیوار باز شود، مهمان به هنگام ورود احساس گیجی می‌کند. خوب است روی چنین دیواری، تابلویی نصب کنید که مثلا منظره‌ای زیبا را تصویر کرده باشد، یا کنسول و یا میزکوتاهی را در کنار در ورودی قرار دهید و روی آن چند گلدان بگذارید. این طوری مشکل‌تان تا حد زیادی حل می‌شود.

 در طراحی‌های جدید برای ورودی‌های باریک که جایی برای جالباسی و جاکفشی ندارند، از آویزهای دیواری که در زیر آنها لامپ‌هایی تعبیه شده که روشنایی‌شان مکمل نور فضای ورودی است و به این فضا نظم نیز می‌دهد، استفاده می‌شود.

اگر در ورودی خانه، مستقیم به آشپزخانه و یا فضاهای خصوصی مانند اتاق‌خواب باز می‌شود، می‌توانید با قراردادن کتابخانه و یا پارتیشن، فضاها را از یکدیگر تفکیک کنید و مسیر را مطابق میل و سلیقه خودتان به اتاق نشیمن و یا سالن پذیرایی هدایت کنید.


 
 
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: دکوراسیون شب یلدا
دکوراسیون شب یلدا

1-از گذشته‌های دور ایرانیان عادت داشتند که شب یلدا یا شب چله را دور کرسی جشن می‌گرفتند، ولی امروزه‌ می‌توان ناظر این مراسم به سبک مدرن و روی میزها بود. اگر دوست دارید که این مراسم مانند گذشته و با همان حال و هوا برگزار شود، بهتر است کرسی کوچکی را آماده کنید (اگر فضا و یا وقت کافی برای به‌پا کردن کرسی ندارید، می‌توانید روی میز کوچکی، سفره دلخواه‏تان را بچینید) و پارچه‌ ترمه و یا هر نوع پارچه‌ گل‌دوزی شده به سبک و سیاق قدیم را روی آن بگسترانید. می‌توانید آجیل مشگل‌گشا، ازگیل، خرمالو، انار دانه‌شده، هندوانه و خربزه و دیگر خوراکی‌های مختص این شب را در ظرف‌های سفالین رنگی، چینی‌های گل‌سرخی قدیمی و یا حتی ظرف‌های نقره‌ای قرارداده و روی میز مورد نظر بچینید.

2 اگر در خانه‌تان شمعدان‌های لاله‌ای قدیمی دارید که در گذشته به اصطلاح به جار و لاله معروف بودند، حتما به دکور شب یلدا اضافه کنید، این شمع‌دان‌ها معمولا پایه‌ای بلند از جنس سنگ ‌مرمر دارند و همچنین به جاشمعی‌های بلورین به رنگ‌های صورتی، یاسی و یا ارغوانی مزین هستند. در کنار قرآن و کتاب‌های حافظ و شاهنامه که حتما بر سر میز دکور شده جایگاه خاصی دارند، بهتر است گل‌های یاس و نرگس را در چند گلدان و در اطراف کتاب‌ها قرار دهید.

3 اگر می‌خواهید شب یلدا را به صورت مدرن و در فضایی هماهنگ با خانه‌تان برگزار کنید، از انواع ترمه‌ها و رومیزی‌های حریر و ابریشمی به سلیقه‌ خودتان استفاده کنید. رومیزی‌ها را در وسط میز ناهارخوری و یا میزهای کوچک‌تر بگسترانید و به آرامی با دست قسمت‌هایی از رومیزی را چروک دهید و برآمده کنید و وسایل مورد نیاز و تزیین شده را در ظرف‌های سیلور یا کریستال قرار دهید و در فاصله‌های برآمدگی‌های سفره بچینید. می‌توانید مابین چروک‌های رومیزی، گل‌های تازه و یا گل‌های خشک معطر قراردهید. بهتر است دو سر میز را به شمعدان‌های سیلور چند شاخه مزین کنید، چرا که با این کار نور و روشنایی دو چندان را در این شب ایجاد خواهید کرد.

 
 
ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: حوله‏ها نباید در حمام که محیط مرطوبی

نباید پس از استحمام و استفاده از حوله آن را گوشه‏ای بیندازند یا در حمام و محلی تاریک و مرطوب قرار دهند. بهتر است در محل مناسبی که هوا جریان دارد، روی بند رخت و زیر نور خورشید قرار دهند تا رطوبت حوله به طور کامل از بین برود. پس از شستشوی حوله باید آب آن گرفته شده و روی بند رخت خشک شود. در صورت استفاده از خشک‏کن هم بهتر است وقتی حوله‎ها تا 80 درصد خشک شد از دستگاه خارج شده و برای خشک شدن کامل زیر نور خورشید و در معرض جریان هوا قرار بگیرند.

بهتر است حوله ها در دمای بالا و با آبی با دمایی در حد جوش شسته شوند. بیشتر میکروب‏ها در دمای بالای 76 تا 77 درجه سانتی‏گراد از بین می‌روند و به همین علت بهتر است حوله‏ها در دمای آب با دمای بالاتر از این حد شسته شوند.

اگر حوله به‌طور مرتب شسته و به طور مناسب خشک شود، همان شستشو با مواد شوینده و آب با دمای بالا کافی است.

بهتر است حوله‎ها به‌طور جداگانه شسته شوند اما معمولا به‌خاطر ظرفیت لباسشویی و زمان کم، این اتفاق نمی‏افتد و افراد حوله و لباس را با هم در لباسشویی می‎ریزند. نکته‏ای که باید به آن توجه داشت، این است که افراد مبتلا به بیماری‏های قارچی و میکروبی پوست، زگیل، عفونت قارچی کشاله ران برای پیشگیری از انتقال بیماری به سایر افراد باید حتما حوله‏هایشان را جدا از سایر افراد خانواده شسته، نگهداری و خشک کنند.

پس از شستشو و خشک شدن حوله‎ها مشکلی وجود نخواهد داشت و کافی است حوله‎ها در محلی خشک و غیرمرطوب مثلا کمد و کشوی مخصوصی که برای نگهداری آنها در نظر گرفته شده است قرار داده شوند. نکته‏ای که باید به آن توجه داشت این است که حوله‏ها نباید در حمام که محیط مرطوبی است، قرار داده و نگهداری شوند، چون در این صورت احتمال آلودگی و رشد و تکثیر میکروب‏ها بیشتر می‏شود.


 
 
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: نورپردازی مناسب در خانه

برای نورپردازی مناسب در خانه یک شمای انعطاف‌پذیر نوری لازم است به نحوی که برای تمامی‌ ساعات روز مناسب باشد و به اتاق‌های شما در هر لحظه از شبانه‌روز، حالتی خوشایند ببخشد. نورپردازی باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که با فشاردادن یک کلید ساده، به‌راحتی بتوانید نور اتاق را زیاد یا کم کنید و به عنوان مثال اتاق خود را از یک اتاق نورانی، به یک اتاق آرام با نوری ملایم که برای خوردن شام مناسب است، تبدیل کنید.


نور طبیعی، بهترین نور است

نور طبیعی، بهترین و مناسب‏ترین نوری است که یک خانه می‌تواند داشته باشد. نور طبیعی روز بیشترین سازگاری را با بدن انسان دارد. همچنین با استفاده از این نور در مصرف برق صرف جویی می‏شود. نور خورشید خاصیت ضدمیکروبی هم دارد و بهتر است برای بهداشت بیشتر در خانه پرده‏ها را کنار بزنید و اجازه بدهید نور شفابخش خورشید در خانه بتابد. بهترین نوع روشنایی مصنوعی هم روشنایی نزدیک به نور طبیعی روز یعنی ترکیبی از نور زرد و سفید است. در صورت استفاده از نور مصنوعی بهتر است از نورهای تک رنگ استفاده نکنید و با استفاده از لامپ‏هایی با نور زرد در کنار لامپ‏هایی با نور سفید ترکیبی نزدیک به روشنایی طبیعی روز در خانه ایجاد کنید. به هر حال توصیه می‏شود تا جای ممکن روشنایی مورد نیاز خانه را از نور طبیعی تامین کنید اما کیفیت نور در هر قسمت خانه متفاوت است و بستگی به جهت اتاق‌ها دارد. شاید بد نباشد نگاهی به نحوه نور اتاق‌ها با توجه به جهت قرارگرفتن‌شان در عرض و طول جغرافیایی بیندازیم.


اتاق‏های رو به شمال

این اتاق‌ها سرد هستند. نور زننده‌ای دارند و نور مستقیم خورشید به آنها نمی‌تابد. هنرمندان نقاش معمولاً اتاق کار خود را رو به شمال انتخاب می‌کنند تا در نور آن، بهتر بتوانند رنگ‌ها و طیف‌های مختلف را تشخیص بدهند.


اتاق‏های رو به شرق

اولین اتاق‌هایی که با طلوع خورشید روشن می‌شوند، اتاق‌های شرقی هستند اما بعد از گذشت چند ساعت از زمان طلوع، سایه‌ای بلند و طولانی‌مدت بر این اتاق‌ها سایه می‌افکند و طی روز دیگر خبری از نور خورشید در این اتاق‌ها نیست. بهتر است برای تعدیل‌ نور شدید و خیره‌کننده آفتاب در زمان طلوع، در این اتاق‌ها از نور مصنوعی استفاده شود. با این کار می‌توان در اواسط روز نیز تا حد ممکن، نور طبیعی روز را به نوعی در این اتاق‌ها ایجاد کرد. این کار برای اتاق‌های رو به شمال هم کارایی دارد.


اتاق‏های رو به جنوب

نور و گرمای خورشید در تمام مدت روز در این اتاق‌ها وجود دارد. البته ممکن است طی روز و در فصل‌های مختلف، کیفیت و میزان آن اندکی تغییر کند. بهتر است آشپزخانه، اتاق نشیمن و هر جایی که معمولا مدت زمان زیادی را طی روز در آنجا می‌گذرانید، رو به جنوب باشد.


اتاق‏های رو به غرب

در گرم‌ترین ساعات روز، نور خورشید به این اتاق‌ها می‌تابد و زمانی که نور شدید است، چشم را آزار می‌دهد. بعدازظهرها در این اتاق‌ها سایه می‌افتد و نور خورشید، ملایم‌تر می‌شود.


نور در گوشه و کنار خانه

وجود نور مناسب در آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. آشپزخانه محل مناسبی برای رشد میکروب‏هاست و لازم است در آن از نور طبیعی استفاده شود و هر روز پرده‏ها کنار زده و پنجره‏ها باز شوند تا ضمن تابش نور خورشید هوای تازه هم در آشپزخانه جریان پیدا کند. استفاده از نور مصنوعی و روشنایی موضعی هم در آشپزخانه لازم است. افتادن سایه کابینت و هود روی دید مشکل ایجاد می‏کند و نبود نور کافی در آشپزخانه احتمال وقوع حوادثی مانند بریدگی و سوختگی را افزایش می‏دهد.

نورپردازی مناسب در اتاق خواب به شما این امکان را می‌دهد کــه بعد از یــک روز سخــت کاری، خوابـــی راحــت داشته باشید. البته این را فراموش نکنید که منظورمان این نیست که اتاق خواب باید تاریک باشد تا خوب بخوابید. بهترین نور برای اتاق خواب، نور کنار تخت‌خواب است که برای مطالعه و حتی دیدن تلویزیون خوب است و حتی اگر هم‌اتاقی شما بخواهد بخوابد، چشمانش را آزار نمی‌دهد. می‌توانید برای نور کنار تخت‌خواب‌تان از آباژورهای کنار تختی استفاده کنید یا نوری را در قسمت بالایی تخت خود تعبیه کنید و یا روشنایی‌های دیوارکوب در اتاق خود نصب کنید. استفاده از نورهای صورتی و آبی رنگ نیز در اتاق خواب توصیه شده است.

راهروها، راه‏پله‏ها و محل‏های عبور و مرور هم باید نور کافی و مناسب داشته باشند. نبود نور کافی در این نقاط ممکن است موجب بروز حوادثی مانند زمین خوردن و لیز خوردن و در پی آن ضربدیدگی و شکستگی شود. این مناطق در خانه‏هایی که ساکنان آن سالمند هستند و قدرت بینایی‏شان کمتر از دیگران است به نور بیشتری احتیاج دارد


 
 
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: خطاهای هشت‌گانه در محوطه آشپزخانه

خطاهای هشت‌گانه در محوطه آشپزخانه

در آشپزخانه جای سوزن انداختن نیست. چیزی را که می‎خواهید پیدا نمی‎کنید و هر بار باید کلی وقت صرف کنید تا پیدایش کنید......

کشوها و کابینت‎ها‎ شلوغ و نامرتب است. جای کافی برای انجام کارهای آشپزی و پخت و پز ندارید. گاهی هم همه این مشکلات با هم پیش می‎آید. برای حل هر مشکلی اول باید علت‎ها‎ی به وجود آمدن‌‌اش را بررسی کرد و بعد برایش راه‌حل مناسب پیدا کرد، برای سر و سامان دادن به آشپزخانه هم همین‌طور. به همین دلیل 8 خطای شایع در آشپزخانه را با هم مرور می‎کنیم و بعد، برای هر کدام از این خطاها و مشکل‌ها، راه‌حلی ارایه می‎کنیم که با به کار بستن‎اش آشپزخانه‎تان تمیز و مرتب و منظم می‎شود.


خطای اول:

پرکردن کابینت از جعبه‎ها‎ی حاوی غذاهای نیمه‎پزیکی از مشکلات آشپزخانه این است که اغلب کابیت‎ها‎ پرند از جعبه‎ها‎ و بسته‎ها‎ی مواد غذایی نیمه‎پز که برای استفاده یکی از آنها باید هرچه را در کابینت است، زیر و رو کرد.• راه‌حل: جعبه‎ها‎ی بزرگی که بیش‎تر حجم‎شان خالی است را دور بیندازید ومواد غذایی‎شان را طوری که همه دیده شوند، در سبد یا ظرفی بگذارید. با این کار هم فضای بیشتری خواهید داشت و هم انتخاب و دسترسی‎تان به مواد غذایی آسان‎تر و راحت‎تر می‎شود. بهتر است برای این کار از ظروف یا سبدهای چهارگوش استفاده کنید.


خطای دوم:

چیدن ظروف به نحو نامناسبمی‎خواهید یکی از ظروف پلاستیکی را از کابینت بردارید تا باقی‌مانده غذای‎تان را در آن بریزید که یک‎دفعه بقیه ظرف‎ها‎ کج می‎شود و می‎افتد.• راه‌حل: اگر می‎خواهید موقع برداشتن یک ظرف از کابینت‎ها‎ی بالایی بقیه نیفتند و از جایشان سر نخورند بهتر است از قانون تفکیک استفاده کنید. مثلا ظرف‎ها‎ی بزرگ را در یک طبقه و درها را در طبق دیگر بگذارید. کاسه، لیوان و ظروف کوچک‎تر را هم در یک ظرف بزرگ قرار دهید که برای راحتی دسترسی بهتر است این ظرف دسته‎دار باشد.

خطای سوم:

کم‌نور بودن آشپزخانهمعمولا سایه کابینت‎ها‎ روی سطح کار و سایه هود روی اجاق گاز می‎افتد و باعث می‎شود نور کافی برای انجام کارهای پخت و پز وجود نداشته باشد. • راه‌حل: برای زیباتر و تمیزتر شدن آشپزخانه، از نور موضعی استفاده کنید. نور کم موجب می‎شود همه چیز به نظر کثیف و تیره بیاید، حتی اگر واقعا این‌طور نباشد. ضمن اینکه کارهای مربوط به پخت و پز و آشپزی و کار با چاقو وسایل تیز و برنده دید کافی و نور مناسب لازم است. بنابراین بهتر است برای روشن کردن فضای کارتان از لامپ‎ها‎ و چراغ‎ها‎ی نور موضعی استفاده کنید.


خطای چهارم:

پر کردن آشپزخانه از کاغذها و یادداشت‎ها‎ی در هم‌ و ‌برهم در آشپزخانه هستید که تلفن زنگ می‎زند و گوشی را برمی‎دارید، قرار مهمانی امشب را روی کاغذ یادداشت می‎کنید، کاغذ را روی بقیه یادداشت‎ها‎، لیست خرید، برنامه فردا و بقیه یادداشت‎ها‎ی روزانه‎تان می‎گذارید و بعد هم نمی‎توانید پیدایش کنید. • راه‌حل: یک تخته یا برد که بتوان کاغذها و یادداشت‎ها‎ی خانوادگی و روزانه را روی آن نصب کرد می‎تواند کاغذها و یادداشت‎ها‎ را طوری که همه به راحتی دیده شوند جمع و جور کند. برای این کار می‎توانید یک تکه موکت ضخیم یا فوم را روی دیوار و جایی در معرض دیدتان قرار دهید.


خطای پنجم:

پرکردن کشوها به نحو نامناسبقرار دادن لوازم و وسایل آشپزی با اندازه‎ها‎ و انواع مختلف در کشو گاهی باعث می‎شود حتی در کشو بسته نشود و یا دسته ملاقه از آن بیرون بزند.• راه‌حل: برای سر و سامان دادن و مرتب کردن کشوهایی که وسایل و لوازم آشپزی را در آنها قرار می‎دهید باید ابتدا وسایل را یک بار بیرون بریزید و آنهایی که به کارتان نمی‎آید و از آنها استفاده نمی‎کنید بردارید و بقیه را با توجه به اندازه و نوع تفکیک کنید. مثلا چاقوها، قاشق‎ها‎ و چنگال‎ها‎ از هم جدا کنید. در کف کشو از صفحات پلاستیکی یا چوبی که قسمت‎ها‎ی جداگانه دارند استفاده کنید. قاشق‎ها‎ی بزرگ، ملاقه‎ها‎ و کفگیرها را هم در یک ظرف بزرگ‎تر گذاشته و در کابینت بگذارید.


خطای ششم:

قرار دادن ابر و اسکاچ کنار سینک ظرف‎شوییدر بعضی آشپزخانه‌ها، ابر و اسکاج ظرف‎شویی که جای مناسبی برای رشد باکتری‎ها‎ست، کنار سینک قرار دارد. • راه‌حل: اسفنج‎ها‎ جای مناسبی برای رشد میکروب‎ها‎ هستند. افتادن ابر و اسفنج‎ها‎ی ظرف‎شویی در کف سینک و باقی ماندن غذا در حفره‎ها‎ی آن باعث ایجاد منظره و بوی بد و انتشار میکروب می‎شود. برای رفع این مشکل از سبدهای فلزی مخصوص این کار استفاده کنید. ترجیحا از اسفنج‎ها‎ی کوچک استفاده کنید چون اسفنج‎ها‎ی بزرگ‎تر دیرتر خشک می‎شوند و باکتری بیشتری در آنها رشد می‎کند. در ضمن بهتر است هربار بعد از شستن ظروف‎‎ اسفنج را هم بشوید و خوب بچلانید.


خطای هفتم:

بد چیدن قابلمه‎ها‎ و ماهی‌تابه‎ها‎معمولا ظرف‎ها‎ی بزرگ‎تر و ماهی تابه‎ها‎ و قابلمه‎ها‎ در کابینت‎ها‎ی پایینی قرار می‎گیرد و پیدا کردن و برداشتن یک ماهیتابه با درش در کابینت عمیق و تاریک با ریختن و سرخوردن ظروف دیگر و سر و صدای زیاد همراه می‎شود. • راه‌حل: نزدیک‎ترین و تمیزترین کابینت را برای قابلمه‎ها‎ و ماهیتابه‎ها‎ی پخت و پز استفاده کنید. برای صرفه‎جویی در فضا ظروف کوچک‎تر را در ظروف بزرگ‎تر بچینید. می‎توانید از شبکه‎ها‎ی قابل حمل یا ثابت برای این کار استفاده کنید و ظروفی که بیشتر از آنها استفاده می‎کنید در آن قرار دهید. این شبکه‎ها‎ معمولا جایی برای قراردادن چاقو، قاشق، ملاقه و دستمال هم دارند و با جمع کردن وسایل لازم در یک جا کار را برای‎تان راحت‎تر می‎کنند.


خطای هشتم:

استفاده از سطل آشغال‎ها‎ی موقتی در آشپزخانهاگر جای مناسبی برای قرار دادن ظروف و بسته‎ها‎ی قابل بازیافت نداشته باشید شاید گاهی آنها را موقتا در جعبه یا ظرف بدون دری بگذارید که از پخش شدن بوی باقی‌مانده محتویات آن پیشگیری نمی‎کند.• راه‌حل: اسم زباله و دور ریختنی باعث می‎شود خیلی به این موضوع توجه نشود و زباله‎ها‎ در پلاستیک و جعبه و هر چیز دیگری قرارداده شود اما داشتن جای مناسب برای قراردادن زباله‎ها‎ باعث می‎شود آشپزخانه تمیز و مرتب شود. برای این کار از سطل‎ها‎ی زباله در دار در یک شکل و اندازه اما با رنگ‎ها‎ی مختلف استفاده کنید.

زباله‎ها‎ی تر را در یک سطل و زباله‎ها‎ی خشک را در ظرف دیگر بگذارید. قوطی‎ها‎ و جعبه‎ها‎ی فلزی، کاغذی و پلاستیکی را در سطل در دارد بگذارید. برای روزنامه‎ها‎ و کاغذهای تمیز هم می‎توانید از جعبه مقوایی بدون در استفاده کنید


 
 
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: خانه ارایی

1 اگر کمدی دارید که چند طبقه بزرگ دارد، می‌توانید درون آن را به قفسه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. بهتر است هر طبقه را به فردی اختصاص دهید یا یک نوع از وسایل را درون آن بچینید. وسایل را طوری بچینید که قابل دیدن باشند تا فردی که از آن استفاده می‌کند برای برداشتن یک وسیله مجبور به بیرون آوردن وسایل دیگر نشود. می‌توانید قفسه‌های آماده را از مغازه تهیه کنید یا خودتان با پلاستیک یا چوب قفسه بسازید. با این کار هم کمد شما مرتب می‌شود و هم بسیاری از وسایل دورریختنی را پیدا می‌کنید و به این ترتیب فضای شما بیشتر خواهد شد.

2 برای مرتب کردن کابینت آشپزخانه، وسایلی را که به ندرت از آنها استفاده می‌کنید (مانند فنجان یا لیوان‌های مخصوص مهمان‌ یا وسایل برقی مانند آب‌میوه‌گیری یا هم‌زن)، در جعبه‌های خودشان مرتب کرده و در قفسه‌های بالای کابینت قرار دهید تا فضا در قفسه‌های پایینی برای وسایل مورد نیاز روزانه باز شود. با قرار دادن برخی ظروف مانند بشقاب‌های غذاخوری، سو‌پ‌خوری، میوه‌خوری و کاسه‌ها روی هم فضای بیشتری ایجاد کنید. برای نگهداری حبوبات ظروف مخصوص شیشه‌ای تهیه کنید و آنها را پس از پاک کردن داخل آنها بریزید.

3 بهتر است برای هر فرد کمد لباس جداگانه‌ای در نظر بگیرید اما اگر این امکان وجود ندارد، کمد را به چند قسمت مساوی تقسیم کرده و در هر قسمت لباس‌های مخصوص به یک فرد را مرتب کنید؛ مثلا یک طرف برای خانم خانه و سمت دیگر برای آقا، در قسمت وسط هم می‌توان لباس‌های کودک را مرتب کرد. بهتر است شلوارها، مانتوها و پیراهن‌ها را در چوب‌لباسی‌های متفاوت گذاشت و لباس‌هایی که با هم پوشیده می‌شوند را در یک چوب‌لباسی جا داد. برای آنکه کمد خیلی آشفته و شلوغ به نظر نرسد تنها لباس‌های فصل را در چوب‌لباسی بگذارید و بقیه را در چمدان‌ها نگهداری کنید. لباس‌های مخصوص مهمانی را در کاور قرار داده و در انتهای کمد بگذارید و لباس‌هایی که روزانه پوشیده می‌شوند را دم‌دست بگذارید تا با برداشتن آنها کمد به هم نریزد.


 
 
ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢  کلمات کلیدی: مهم‌ترین عامل در انتخاب یک خانه


اسکلت خانه‌تان بتنی است یا آهنی؟

شاید مهم‌ترین عامل در انتخاب یک خانه، مقاوم بودن ساختمان در برابر زلزله باشد. به طور کلی، اسکلت بتنی بیشتر از اسکلت آهنی در برابر زلزله مقاوم است. در سازه‌های فولادی، نوع اتصالات و نیز مهاربندی خیلی اهمیت دارد. اما در سازه‌های بتنی، چیزی که مهم است، نوع بتن مصرفی و تعداد و قطر میل‌گردهای استفاده‌شده در آن است. اگر بتوانیم طی زمان ساخته‌شدن ساختمان از یک کارشناس قابل اعتماد مشورت بگیریم و این اطلاعات را به دست آوریم، راحت‌تر می‌توانیم ساختمانی مقاوم انتخاب کنیم.
رایج‌ترین کف‌پوش‌ها برای پوشاندن کف منزل‌تان، کف‌پوش‌هایی از جنس سنگ، سرامیک، چوب، موزاییک و موکت است. یکی از موارد استفاده از سنگ، مفروش کردن کف آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی است؛ چون می‌توان روی آن از انواع محلول‌های شستشو و ضدعفونی کننده استفاده کرد. صیقل دادن سنگ‌ها بعد از نصب، روشی برای از بین بردن میکروب‌های بین درز سنگ‌ها است.

موزاییک چندان بهداشتی نیست؛ چون درزهای آن قابل دسترسی نیست.

پارکت را به دلیل مقاومت پایین‌اش در مقابل رطوبت، با موادی مانند پولیستر یا پی‌وی‌سی می‌پوشانند که بسیار مضر است و تماس با آن در صورت برهنه بودن پا کاملا غیربهداشتی است و می‌تواند باعث حساسیت پوستی شود. از مشکلات دیگر این کف‌پوش، آتش‌زا بودن آن است.

موکت بهتر است از الیاف طبیعی تهیه شده باشد. موکت فرش‌های جدید که در بازار ایران رواج یافته، چندان بهداشتی نیستند. الیاف موکت باید به گونه‌ای باشد که قابلیت تمیز کردن داشته باشد و در غیر این صورت، قارچ‌ها در محیط گرم و تاریک آن به راحتی رشد می‌کنند.

سیستم تهوی‌اش جواب می‌دهد؟

در ورود و خروج هوا به داخل ساختمان 3 روش وجود دارد:

نفوذ هوا: هوا از طریق شیار پنجره‌ها، زانوها و درزهای در و دیوار جریان می‌یابد.

جریان طبیعی هوا: با باز کردن درها و پنجره‌ها می‌توان ورود هوای تازه را به داخل ساختمان‌ها امکان‌پذیر کرد.

گردش مکانیکی هوا: با استفاده از فن می‌توان گردش اجباری هوا را ایجاد کرد. سیستم‌های تهویه مطبوع، گردش هوا را در داخل ساختمان‌ها میسر می‌کنند و هوای تازه را به داخل ساختمان می‌مکند و هوای آلوده داخل ساختمان‌ها را به بیرون منتقل می‌کنند. این سیستم‌ها در عین حال می‌توانند درجه هوای درون منزل را تعدیل کنند و با فیلترهایی که دارند، آلاینده‌های هوا را جذب کنند. وسایل سرمایشی و گرمایشی قدیمی مثل شوفاژ و کولر فقط هوای منزل را از نظر درجه حرارت تنظیم می‌کنند و نقش موثری در تبادل هوا و حتی پاک کردن آن از آلاینده‌ها ندارند.

پنجره‌هایتان سالم است؟پنجره خوب، پنجره‌ای است که حداقل این 4 خصوصیت داشته باشد:

عایق حرارتی باشد و از اتلاف گرما جلوگیری کند.

عایق صوتی باشد و از ورود صداهای مزاحم به داخل ساختمان جلوگیری کند.

با درزبندی مناسب از ورود گرد و خاک به داخل ساختمان جلوگیری کند.

به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن باشد.

ساختمان چند واحدی

خیلی‌ از کارشناسان معتقدند که تعداد مطلوب واحدهای یک آپارتمان، 15 تا 30 واحد است؛ چون کمتر از این تعداد، مدیریت ساختمان را سخت می‌کند و بیشتر از این تعداد هم باعث شلوغی طبقات و راهروها می‌شود. تعداد واحدهای موجود در هر طبقه هم اهمیت دارد؛ مخصوصا اگر واحدها در هر طبقه کنار هم قرار گرفته باشند و درب آنها نزدیک به هم باز شود. بهترین حالت در مورد آپارتمان‌های چند واحدی در یک طبقه، آپارتمان‌های مقابل هم یا آپارتمان‌های نیم‌طبقه است. البته چه بهتر که در هر طبقه فقط یک واحد باشد؛ یا حداقل هر واحد در هر طبقه، راهرویی مخصوص به خود داشته باشد.